Jednego dnia jedzie się zwiedzać obiekty turystyczne, ale drugiego człowiek chciałby znaleźć jakieś odludne, lecz i interesujące miejsce. Takim miejscem jest Wąwóz Prągowiec koło Łagowa. Aby do niego dojechać należy z łagowskiego rynku odbić w kierunku Barda, a potem po mapie lub GPS. Znajduje się on 2 km na północ od wsi Bardo.

pragowiec

Współrzędne wąwozu:

50.746965, 21.031216‎
+50° 44′ 49.07″, +21° 1′ 52.38″

pragowiec

Wąwóz powstały w łupkach z syluru daje możliwość znalezienia skamieniałości nawet mniej wytrawnym poszukiwaczom. Inaczej mówiąc jeżeli znajdziecie wąwóz znajdziecie też skamieniałe ślady życia w sylurze (graptolity, małże, trylobity i inne) mające około 400 mln lat. Porośnięty jest on bukowym i mieszanym lasem. Warto odwiedzić to miejsce wiosną gdy kwitnie tam wiele kwiatów (np. zawilce). Wąwóz ma kilkaset metrów, a jego dnem płynie niewielki strumyk. Od wschodu zakończony jest wzniesieniem natomiast od zachodu przechodzi w łąkę. Oprócz wielu przykładów flory spotkać tu można także zwierzęta, takie jak jaszczurki, żaby, zające, ptaki i wiele owadów.

pragowiec

Niestety miejsce to służyło (i niestety czasem nadal służy) jako lokalny śmietnik. Uważajcie na zardzewiałe przedmioty w okolicy wąwozu, ponieważ znajdowane tam były pozostałe po wojnie pociski i granaty. Mimo to Wąwóz Prągowiec to miejsce, które warto odwiedzić!

pragowiec