Zarówno przewodnik oprowadzający wycieczki, jak i przewodnik papierowy mogą być różnej jakości. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jednemu z otrzymanych przewodników (książkowych) po regionie świętokrzyskim. Jest to raczej zestaw “3w1” wydawnictwa ExpressMap z 2011 roku, zawierający przewodnik liczący 90 stron (z atlasem – 144), laminowaną mapę i atlas, jako część integralną przewodnika. Cena zestawu niska nie jest – 49 zł – lecz w różnych sklepach internetowych zdarzają się promocje.

mapa

Mapa

Mapa jest dwustronna, obejmująca obszar ograniczony od północy  połową Skarżyska, od południa Rakowem, od wschodu Iwaniskami i Kunowem, a od zachodu Małogoszczem i Radoszycami. Jedną czwartą całości zajmuje opis regionu. Ciekawą rzeczą jest samo laminowanie mapy. Dzięki niewielkim przerwom pomiędzy fragmentami dobrze się ją składa i nie ma problemów z zaginaniem nie w tą stronę. Można po niej pisać markerami a potem zmazywać. Przerwy są na tyle małe, że nie utrudniają czytania. Skala mapy to 1:75000, a dane w niej zawarte są w miarę aktualne i spójne z GPS. Znajduje się na niej także powiększony fragment centrum Kielc w skali 1:20000.

 

 

przewodnik

Przewodnik

Przewodnik zawiera 21 tras wycieczek (19 pieszych, rowerowa i samochodowa), opisy miejsc i atlas. Każda trasa wycieczki posiada mapkę, profil wysokościowy i opis. Rozłożone są one dość równomiernie po regionie. Mapa wycieczek znajduje się na rozkładówce okładki i jest w skali 1:220000. Podzielone są one na kilka obszarów. Dane są dość aktualne, lecz z powodu daty wydania (2011) da się znaleźć kilka przeterminowanych informacji. Zdjęcia są dobrze dopasowane (kilka jest niestety dość tendencyjnych ale nie łatwo jest tego uniknąć, ponieważ właśnie takie ujęcia najlepiej prezentują dany obiekt). Część ogólna o regionie pokazuje go w ciekawy sposób. Moim zdaniem w zagadnieniach związanych  z florą regionu warto byłoby wspomnieć o występujących u nas storczykach i roślinach mięsożernych, a w przypadku fauny – o wilkach. Testując trasy w praktyce ma się wrażenie, że przewodnik jest dość szczegółowy. Często trasa opisywana jest z dokładnością co do pojedynczych zakrętów (można odnieść wrażenie, że przewodnik nas nawiguje: “za ostatnim domem skręcamy w drogę naprzeciwko kapliczki”). Dla osób będących na danej trasie po raz pierwszy jest to bardzo pomocne a “turystyczni wyjadacze” raczej z przewodnika (nie tylko tego) pod tym kątem korzystać nie będą.

uwagaKONKURS

Jeżeli chcielibyście otrzymać taki zestaw wyślijcie do nas opis Waszych dwóch ulubionych miejsc w świętokrzyskim. Najlepsze miejsce opisane zostanie w naszym serwisie, a autor najlepszego wpisu otrzyma przewodnik 3 w 1 Świętokrzyskie. Opisy wysyłajcie do 4 sierpnia na adres: napisz@tymrazem.pl

 

 

Konkurs trwa od 29 VII do 4 VIII. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy napisz@tymrazem.pl. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybrane zostanie jedno ocenione jako najwartościowsze (oceniane będzie wartość merytoryczna tekstu, miejsce i forma opisu). Ze zwycięzcą skontaktujemy się drogą mailową w ciągu 7 dni od zakończenia przyjmowania zgłoszeń.