Udostępnij
Wiśniówka to miejscowość pod Kielcami, którą wielu z Was mija jadąc w kierunku Warszawy. Skrywa ona, a właściwie jej okolica sporo ciekawostek, które potrafią zaskoczyć. Dzisiaj przeczytacie o kilku z nich.
Wiśniówka
Położona jest ona ok. 10 km od centrum Kielc. Sama miejscowość liczy około 600 mieszkańców, a swój rozwój zawdzięcza Kopalni kwarcytu o tej samej nazwie, którego właścicielem jest Eurovia Kruszywa S.A.. Jest to zakład czynny więc wstęp na jego teren jest zabroniony, a interwencje ochrony częste. Jednak miejsc, o których Wam wspomnę są trochę bardziej dostępne.
Ciekawostki
Pierwszym z nich, które na pewno zza ekranów się Wam wyłoniło podczas jazdy drogą wylotową w kierunku Warszawy to dawne osiedle górnicze. Powstało ono w latach 1934-1935 i służyło pracownikom kopalni. Kilka lat później powstał tam również ośrodek zdrowia ze szkołą i kaplicą dla górników. Wspomniane osiedle składa się z drewnianych domów, a żeby je zobaczyć należy zjechać z trasy 73 (jadąc w kierunku Warszawy) 2 zjazdem przed węzłem Kielce Północ.
Tym samym zjazdem musicie zjechać chcąc trafić do Szmaragdowego Jeziorka, które jest kolejnym miejscem wartym odwiedzenia. Właściwie nie samo jeziorko bo na przestrzeni lat straciło wiele ze swojego koloru, ale w jego okolicy znajdziecie wiele mniejszych jeziorek, które również mają ciekawy kolor. Skręcając we wspomniany zjazd musimy dojechać cały czas prosto. Hałdy kopalni wraz z jeziorkami znajdują się tuż za osiedlem. Przy dobrej pogodzie rozpościera się z nich łady widok na Kielce. Pamiętajcie, że jesteście blisko lub czasem na terenie kopalni i wchodzicie tam na własne ryzyko.
Ostatnim miejscem jest Podwiśniówka lub jak kto woli Wiśniówka Mała. Jest to również czynny kamieniołom. Znajduje się on na wschód od głównej kopalni. Przez wiele lat był on nieczynny i tym samym był również ciekawym miejscem na spacery i zdjęcia. Od kilku lat wydobycie zostało wznowione więc nie możemy już bezkarnie poruszać się po terenie kopalni. Są jednak miejsca, gdzie z czystym sumieniem możemy rzucić oko na kamieniołom. Z okolic kamieniołomu rozpościerają się ładne widoki na okoliczne wzniesienia. Do Podwiśniówki najlepiej jest dostać się na piechotę. Samochód można zostawić albo przy ul. Krajobrazowej albo w Dolinie Marczakowej (zaznaczone na mapie).
Geologia
Zarówno Wiśniówka jak i Podwiśniówka zbudowane są z piaskowców kwarcytowych, które przy pomocy różnych związków nabierają ciekawych kolorów. Znajdziecie skały czerwone, żółte, czarne czy białe. Często zawierają także interesujące mineralizacje. Oprócz hematytu, pirytu czy różnych tlenków spotkacie na skałach kryształy kwarcu, wawelitu czy waryscytu (dwa ostatnie w Polsce są rzadkie, ale i na Wiśniówce nie łatwo je znaleźć).
Wiśniówka i jej okolice są ciekawym miejscem na spacery. Możemy tam spotkać miejsca z niecodziennymi, często kosmicznymi widokami, ale pamiętajcie, że są to często miejsca, które są czynnymi kopalniami. Odbywają się tam prace górnicze w tym wybuchy.