Udostępnij
Skarżysko-Kamienna najczęściej kojarzy się jako miejsce, w którym kończy się „ekspresówka” a zaczyna mozolna droga do Radomia na trasie Kielce-Warszawa. Zdecydowałem się spróbować poznać miasto Skarżysko Kamienna trochę lepiej.
Skarżysko-Kamienna uzyskało prawa miejskie w 1923 roku. Aktualnie jest stolicą powiatu skarżyskiego (rejestracja TSK) i liczy prawie 50 tys. mieszkańców. To położone nad rzeką Kamienną miasto było ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. Znajduje się tam jeden z największych towarowych węzłów kolejowych w kraju.
Miejsca warte polecenia:
Osiedle Milica – osiedle powstałe w połowie XX wieku w okresie „zimnej wojny”. Miało być to miejsce ładne, funkcjonalne ale także… bezpieczne dla pracowników fabryki amunicji. Zaprojektowane przy współpracy z Terenową Obroną Przeciwlotniczą. Warto wybrać się na spacer szlakiem architektury obronnej z okresu zimnej wojny. Na pozór wyglądające normalnie bloki budowane były tak, aby ułatwić ich obronę. Dachy budynków są spadziste aby bomby się „odbijały”. Przerwy pomiędzy zabudowaniami są na tyle wąskie, aby ciężarówka lub czołg wystarczył do zablokowania ich. Wejścia do budynków zostały zaprojektowane od strony podwórka, a okna parterowe od ulicy umieszczono dość wysoko. Osiedle posiadało własne agregaty, studnie głębinowe i schrony (część jest nadal używanych lecz w innych celach).
Kopia kaplicy ostrobramskiej – kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej (z Ostrej Bramy w Wilnie) znajduje się przy kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej przy ul. Wileńskiej. W 2004 roku papież Jan Paweł II pobłogosławił koronę, która do dzisiaj zdobi obraz. Samo miejsce ma kilka detali, które odróżniają je od oryginału. W Wilnie nie można przejść za obraz natomiast w Skarżysku jest to możliwe. Napis na kaplicy jest tu także w języku polskim w przeciwieństwie do Wilna gdzie jest to łacina. Wokół obrazu znajdują się ofiarowane przez wiernych i hierarchów kościelnych wota. Przed wyruszeniem w dalszą drogę warto również przyjrzeć się tablicom na ścianach kościoła.
Izba Pamięci Włodzimierza Sedlaka – filozof, geolog, geograf, psycholog i nie tylko. Jeden z twórców bioelektroniki. Autor wielu książek i rozpraw naukowych (ponad 250 pozycji). W Izbie Pamięci znajdującej się w Bibliotece możemy zapoznać się z pamiątkami po ks. prof. dr hab. Sedlaku oraz obejrzeć film o jego życiu.
Muzeum Orła Białego – znajdujące się w większości na powietrzu muzeum jest obowiązkowym punktem dla fanów militariów. Można zobaczyć tutaj różnego kalibru pojazdy jeżdżące, pływające i latające. Dla większych grup otwierany jest również samolot, w którym każdy może poczuć się jak pilot. Fajną rzeczą jest to, że Muzeum wspiera badania i wydobycie reliktów II wojny światowej w regionie a efekty tego wsparcia znajdziemy również na ekspozycji.
Rezerwat Skałka Rejowska – dla znudzonych już miastem warto odwiedzić Rezerwat Skałka Rejowska. Znajduje się niedaleko nieczynnej fabryki amunicji. Obejmuje wychodnie skalne piaskowca będące interesującym miejscem do zdjęć. Gdy na drzewach nie ma jeszcze liści (zima i wczesna wiosna) ze skałek można oglądać panoramę okolicy). Jedyny pomnik przyrody nieożywionej na terenie całego miasta. Wewnątrz kompleksu skalnego znajduje się niewielka jaskinia „Dziurawe okno”.
Osiedle robotnicze – wybudowane w latach międzywojennych dla pracowników fabryki amunicji. Domy z kamienia, często zarośnięte bluszczem. Na osiedlu rzuca się w oczy spokój oraz symetria.