Udostępnij
Bodzentyn był miastem biskupim, do którego wiodła jedna z najstarszych kieleckich ulic. Wielu osobom kojarzy się z tylko z ruinami zamku, ale historia tego miejsca jest znacznie bogatsza.
Wróćmy jednak do tematu. Co warto zobaczyć w Bodzentynie?
Bodzentyn – lokalizacja
Bodzentyn to miasto zlokalizowane około 30 kilometrów od Kielc. Do Bodzentyna z Kielc można dojechać w kilkadziesiąt minut, a miasteczko jest na tyle małe, że możecie zostawić samochód w centrum i chodzić na nogach. Jest ono dobrze skomunikowane z Kielcami jeżeli chodzi o transport zbiorowy.
Ruiny Zamku Biskupiego
W XIV wieku biskup krakowski Bodzanta zbudował drewniany dwór nad rzeką Psarką. W jego miejscu w drugiej połowie tego samego wieku biskup Florian z Mokrsa wzniósł obiekt murowany. Został on połączony z murami miejskimi Bodzentyna. Podobno w 1410 roku przebywał tam Władysław Jagiełło. W kolejnych latach dobudowane zostały skrzydło północne oraz wschodnie.
Pod koniec XVI wieku zamek został przebudowany i nabrał cech obiektu renesansowego. Jego znaczenie zaczęło jednak maleć po ukończeniu Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach (po 1642 roku). W 1789 roku dobra biskupie upaństwowiono, a zamek posłużył jako darmowe źródło kamienia dla okolicznych mieszkańców.
Dzisiaj jest to trwała ruina, która nadal jednak robi wrażenie! Przy ruinach często odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne.
Cmentarz Żydowski
Cmentarz żydowski w Bodzentynie znajduje się poza centrum. Najlepiej dojść tam na piechotę bo nie ma za bardzo gdzie zostawić samochodu obok. Do dzisiejszych czasów dotrwało około 50 macew pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Zanim Bodzentyn posiadał kirkut, żydzi chowani było na cmentarzu w Szydłowcu (możecie o nim przeczytać tutaj). Ostatni pochówek miał na nim miejsce w 1942 roku.
Podczas naszej wizyty większość cmentarza była porośnięta chwastami (głównie pokrzywy) do wysokości kolan. Warto jednak po nim pospacerować, ponieważ nagrobki są w dobrym stanie i można na nich podziwiać ciekawe zdobienia. Na cmentarzu żydowskim w Bodzentynie pochowana jest matka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Kościół Parafialny
Kościół ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zamku. Jest to świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława. Został on ufundowany w 1452 przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Kilkukrotnie był przebudowywany na przestrzeni lat. Warto zwrócić uwagę na pochodzący z Wawelu ołtarz główny (połowa XVI wieku) oraz tryptyk bodzentyński (1508).
Kościół św. Ducha
Bodzentyn posiada także drugi kościół – jest on pod wezwaniem św. Ducha. Z miejscem tym wiąże się ciekawa historia, ponieważ jeszcze 10 lat temu (przed 2010) rokiem były to ruiny. Kościół ten został odbudowany właśnie wtedy. Pierwotnie pierwsza świątynia w tym miejscu została zbudowana w 1475 roku i była to budowla drewniana. W XVII wieku powstałą w tym miejscu murowana świątynia, która spłonęła w 1917 roku i od tej pory była ruiną.
Zagroda Czernikiewiczów
Miejsce to znajduje się bardzo blisko kościoła św. Ducha. Jest to filia Muzeum Wsi Kieleckiej. Zagroda ta stoi w miejscu, gdzie znajdowała się pierwotnie (in situ). Jest to miejsce, które doskonale pokazuje zabudowę świętokrzyskich miasteczek. Jest to zwarty, czworoboczny zespół budynków obejmujący pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Najstarsze części zagrody pochodzą z 1809 roku, a całość uchodzi za najstarszą i w pełni zachowaną zabudowę małomiasteczkową na Kielecczyźnie. Zagrodę można zwiedzać.
Obiekt nieczynny jest w poniedziałki, a w pozostałe dni czeka na gości od 9.00 do 17.00. We wtorki wstęp jest bezpłatny więc warto skorzystać. W inne dni, ceny biletów nie są wysokie, a wynoszą dla dorosłych 5 zł, a ulgowe 2 zł. Dzieci do siódmego roku życia wstęp mają bezpłatny.
Warto odwiedzić Bodzentyn?
Bodzentyn to urokliwe miasteczko, które ma ciekawą historię. Jeżeli planujecie zwiedzanie Gór Świętokrzyskich to zajrzyjcie do niego koniecznie. Dzisiaj jest ciche i spokojne, ale na każdym rogu czekają na Was pamiątki po dawnych czasach. Wytrawni poszukiwacze znajdą w Bodzentynie nawet fragmenty murów miejskich, które świadczą o randze miasta.