Bodzentyn był miastem biskupim, do którego wiodła jedna z najstarszych kieleckich ulic. Wielu osobom kojarzy się z tylko z ruinami zamku, ale historia tego miejsca jest znacznie bogatsza.

Do Bodzentyna z Kielc można dojechać w kilkadziesiąt minut, a miasteczko jest na tyle nie duże, że możecie zostawić samochód w centrum i chodzić na nogach. Jest ono dobrze skomunikowane z Kielcami jeżeli chodzi o transport zbiorowy.

Wróćmy jednak do tematu. Co warto zobaczyć w Bodzentynie?

Ruiny Zamku Biskupiego

W XIV wieku biskup krakowski Bodzanta zbudował drewniany dwór nad rzeką Psarką. W jego miejscu w drugiej połowie tego samego wieku biskup Florian z Mokrsa wzniósł obiekt murowany. Został on połączony z murami miejskimi Bodzentyna. Podobno w 1410 roku przebywał tam Władysław Jagiełło. W kolejnych latach dobudowane zostały skrzydło północne oraz wschodnie.

Pod koniec XVI wieku zamek został przebudowany i nabrał cech obiektu renesansowego. Jego znaczenie zaczęło jednak maleć po ukończeniu Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach (po 1642 roku). W 1789 roku dobra biskupie upaństwowiono, a zamek posłużył jako darmowe źródło kamienia dla okolicznych mieszkańców.

Dzisiaj jest to trwała ruina, która nadal jednak robi wrażenie!

Bodzentyn - zamek
Bodzentyn - zamek

Cmentarz Żydowski

Cmentarz żydowski w Bodzentynie znajduje się poza centrum. Najlepiej dojść tam na piechotę bo nie ma za bardzo gdzie zostawić samochodu obok. Do dzisiejszych czasów dotrwało około 50 macew pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Zanim Bodzentyn posiadał kirkut, żydzi chowani było na cmentarzu w Szydłowcu (możecie o nim przeczytać tutaj). Ostatni pochówek miał na nim miejsce w 1942 roku.

Podczas naszej wizyty większość cmentarza była porośnięta chwastami (głównie pokrzywy) do wysokości kolan. Warto jednak po nim pospacerować, ponieważ nagrobki są w dobrym stanie i można na nich podziwiać ciekawe zdobienia. Na cmentarzu żydowskim w Bodzentynie pochowana jest matka Gustawa Herlinga-Grudzińśkiego.

Bodzentyn - cmentarz żydowski
Bodzentyn - cmentarz żydowski

Kościół Parafialny

Kościół ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zamku. Jest to świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława. Został on ufundowany w 1452 przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Kilkukrotnie był przebudowywany na przestrzeni lat. Warto zwrócić uwagę na pochodzący z Wawelu ołtarz główny (połowa XVI wieku) oraz tryptyk bodzentyński (1508).

Bodzentyn - kościół parafialny
Bodzentyn - kościół parafialny

Kościół św. Ducha

Bodzentyn posiada także drugi kościół – jest on pod wezwaniem św. Ducha. Z miejscem tym wiąże się ciekawa historia, ponieważ jeszcze 10 lat temu (przed 2010) rokiem były to ruiny. Kościół ten został odbudowany właśnie wtedy. Pierwotnie pierwsza świątynia w tym miejscu została zbudowana w 1475 roku i była to budowla drewniana. W XVII wieku powstałą w tym miejscu murowana świątynia, która spłonęła w 1917 roku i od tej pory była ruiną.

Bodzentyn - kościół św. Ducha
Bodzentyn - kościół św. Ducha

Zagroda Czernikiewiczów

Miejsce to znajduje się bardzo blisko kościoła św. Ducha. Jest to filia Muzeum Wsi Kieleckiej. Zagroda ta stoi w miejscu, gdzie znajdowała się pierwotnie (in situ). Jest to miejsce, które doskonale pokazuje zabudowę świętokrzyskich miasteczek. Jest to zwarty, czworoboczny zespół budynków obejmujący pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Najstarsze części zagrody pochodzą z 1809 roku, a całość uchodzi za najstarszą i w pełni zachowaną zabudowę małomiasteczkową na Kielecczyźnie. Zagrodę można zwiedzać.

Bodzentyn - zagroda Czernikiewiczów
Bodzentyn - zagroda Czernikiewiczów