Udostępnij
Centrum Geoedukacji w kieleckim rezerwacie Wietrznia jest miejscem przeze mnie lubianym. Przez kilka miesięcy było nieczynne w związku ze zmianą ekspozycji. Efekt tych prac można już oglądać więc zapraszam Was do odwiedzenia!
Centrum Geoedukacji – lokalizacja
Centrum Geoedukacji znajduje się tuż przy kieleckim rezerwacie Wietrznia, a odpowiada za nie Geopark Kielce – miejska instytuacja opiekująca się rezerwatami geologicznymi na terenie Kielc. Centrum wybudowane zostało ze środków unijnych i szerzy wiedzę z zakresu geologii i paleontologii.
Do tej pory w Centrum Geoedukacji mogliśmy zwiedzić wystawę, wziąć udział w lekcjach i zajęciach ze szlifowania oraz skorzystać z terenowej ścieżki poprowadzonej w położonym obok rezerwacie Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego. Do dyspozycji zwiedzających są przewodnicy, tablice terenowe i aplikacja mobilna.
Nowa wystawa robi duże wrażenie! Wcześniejsza ekspozycja była nowoczesna, ale to, co możecie zobaczyć teraz na pewno znacznie lepiej zadziała na odbiorców. Wcześniej ekspozycja nie była u góry zamknięta, przez co cały czas widzieliśmy dach i wiedzieliśmy, że jesteśmy w tym samym budynku. Aktualna konstrukcja sprawia, że możemy mieć wrażenie, że przenosimy się w inne miejsce. Tym miejscem jest podwodna stacja badawcza „Chronos”.
Całość utrzymana jest w ciemnych barwach. Po drodze, oprócz informacji i tablic czeka na nas dużo dioram prezentujących życie w morzach i oceanach miliony lat temu. Możemy tam odnaleźć organizmy, które pomimo tego, że dzisiaj dla nas są dziwne to w dewońskim morzu były bardzo popularne (np. liścioraki).
Na niektórych modelach zobaczyć możecie oznaczenie powiększenia (Zoom). Oznacza ona, że pokazane w dioramie organizmy nie są w naturalnych rozmiarach, a na potrzeby dokładniejszego ich poznania zostały powiększone (np. trylobit z ostatniego zdjęcia).
Kapsuła 5D nieco zmieniła wygląd, ale nadal jest i zabiera gości w podróż.
Zmiany zaszły nie tylko na samej ekspozycji. Na dachu budynku powstał ogród doświadczeń, w którym również możemy pobawić się nauką.
Zwiedzanie
Wstęp do Centrum Geoedukacji jest bezpłatny, a zwiedzanie wystawy trwa około godzinę. Jeżeli dodamy do tego dach i wizytę w rezerwacie Wietrznia to tworzy nam się idealny plan na połowę dnia.
Centrum Geoedukacji możecie zwiedzać od wtorku do piątku (4 wejścia w ciągu dnia) oraz w soboty i niedziele (od 11.00 do 16.00 – co drugie wejście z przewodnikiem (11.00,13.00,15.00)).
Przy centrum znajduje się parking ponieważ dojazd transportem publicznym nie jest prosty.
Warto odwiedzić?
Jeżeli wybieracie się do Kielc lub mieszkacie tu na stałe, a nie byliście jeszcze w Centrum Geoedukacji to koniecznie musicie to nadrobić. Jest to miejsce ciekawe i gwarantuję Wam, że dzieci, które odwiedzą esytawę na pewno będą pod wrażeniem tak samo jak dorośli.