Udostępnij
Nie wiem jak Wy, ale ja lubię odwiedzać różnego rodzaju muzea. Często są to miejsca, w których poznamy dogłębnie interesujące nas, lokalne zagadnienia. Poznać muzea w Rydze miałem w planie od samego początku. Udało mi się kilka z nich odwiedzić i opiszę je Wam wraz z rekomendacjami, które warto odwiedzić!
Muzea w Rydze, które odwiedziłem, są moim subiektywnym wyborem. Przygotowując Wasz plan wyjazdu, wybierzcie te, które dla Was będą idealne! :)
Generalizując, to muzea w Rydze są różne. Wiele z nich trzyma się zasady o wolnych poniedziałkach, ale sporo jest czynnych codziennie. Niektóre oferują bilety rodzinne, a inne nie – sprawdźcie przed przyjazdem.
Muzeum Etnograficzne
Pierwszym miejscem na mojej liście „Muzea w Rydze warte odwiedzenia” jest Łotewski Skansen Etnograficzny (Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs). Zlokalizowany jest on na przedmieściach Rygi nad jeziorem Juglas. Dojechać do niego możecie komunikacją miejską, ale na miejscu znajduje się również duży parking dla samochodów. Na sporym, głównie leśnym terenie czeka na Was kilkadziesiąt obiektów pochodzących z różnych regionów kraju. Ich zagęszczenie jest niewielkie, ale same budynki są bardzo ciekawe. Interesujący jest fakt, że pracownicy muzeum ubrani są w regionalne stroje, co nadaje kolorytu zwiedzaniu.
Znajdziecie w nim różnorodne obiekty, pochodzące z wszystkich, historycznych krain łotewskich (Kurlandia, Piwonia, Łatgalir i Semigalii). Czekają na Was kościoły, wiatraki, gospodarstwa rolnicze i rybackie. W sumie na terenie Łotewskiego Muzeum Etnograficznego znajduje się prawie 120 obiektów. Do niektórych z nich można wejść do środka i obejrzeć oryginalne wyposażenie.
Zarezerwujcie co najmniej 3 godziny na przejście całego terenu, ale jestem też w stanie sobie wyobrazić całodniową wycieczkę do tego miejsca. Większa część terenu pokryta jest lasem dlatego spacery pomiędzy obiektami to czysta przyjemność!
Godziny otwarcia: W sezonie letnim (od 1 maja do 20 września) muzeum czynne jest w piątki od 10.00 do 19.00 oraz w pozostałe dni tygodnia od 10.00 do 18.00.
Ceny biletów: Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 4 Euro. Seniorzy płacą 2,5 Euro, studenci 2 Euro, a uczniowie 1,4 Euro. Bilet rodzinny obejmujący 1-2 dorosłych i 1-4 dzieci kosztuje 8,5 Euro. Ceny te obowiązują w sezonie letnim, w zimowym bilet normalny kosztuje 2 Euro, seniorzy i studenci zapłacą 1,4 Euro, a uczniowie 0,7 Euro.
Adres: Brīvdabas street 21, Ryga. Dojedziecie tutaj autobusami podmiejskimi (np. 6821, 6824) lub komunikacją miejską (np. trojelbus 31).
Muzeum Czekolady
Chyba każdy lubi czekoladę! O tym, jak powstają niezwykłe i słodkie produkty z Rygi, dowiecie się np. w Muzeum Czekolady marki Laima (Laimas Šokolādes muzejs). Firma ta produkuje czekolady, cukierki i galaretki od prawie 150 lat. Samo muzeum nie jest duże, ale poznacie w nim historię marki oraz proces wytwarzania cukierków i czekoladek. Z wystawy dowiecie się, że Ryga posiadała w przeszłości bardzo dobrze rozwinięty przemysł czekoladowy, którego niektóre tradycje są do dzisiaj kontynuowane.
Na dobry początek zwiedzania czeka na Was kubeczek gorącej czekolady, a wraz z biletem otrzymujecie tabliczkę tego przysmaku. Na miejscu znajdziecie także sklepik firmowy ze słodkościami oraz muzealny z pamiątkami powiązanymi z czekoladą (kule do kąpieli, kolczyki itp.).
Oprócz samych czekoladek, firma produkowała i produkuje nadal także różnego rodzaju cukierki oraz galaretki w cukrze! Tych ostatnich zrobiłem porządny zapas, bo były naprawdę smaczne! Przeglądając w internecie muzea w Rydze, wiedziałem od początku, że muszę odwiedzić i to!
Godziny otwarcia: Muzeum czynne jest od środy do niedzieli od 10.00 do 18.00.
Ceny biletów: Bilet normalny kosztuje 7 Euro, a ulgowy w zależności od wieku gości — dla dzieci 4-6 lat – 3 Euro, a dla dzieci 7-18 lat oraz studentów – 5 Euro. Istnieje możliwość wypożyczenia audio przewodnika w cenie 3 Euro lub wynajęcia przewodnika muzealnego, który oprowadzi nas po wystawie.
Adres: Miera street 22, Ryga. Spod Pomnika Niepodległości dojedziecie do muzeum np. autobusami 3, 4, 6, 9, 14, 17, 21, 31 (przystanek, na którym musicie wysiąść to Tallinas iela).
Muzeum Samochodów
Kolejnym ciekawym obiektem z listy „Muzea w Rydze” jest Muzeum Motoryzacji (Rīgas Motormuzejs) zlokalizowane przy ulicy Sergeja Eizenšteina 8. Również do niego jesteście w stanie dojechać komunikacją miejską (z przystanku czeka Was kilkuminutowy spacer do samego muzeum).
Muzeum uznawane jest za największe w krajach bałtyckich, a po wizycie mogę potwierdzić, że wrażenie robi spore. Powstało ono w 1989 roku i znajduje się w nowoczesnym budynku, a ekspozycje mieszczą się na kilku poziomach. Dowiecie się z nich sporo o historii motoryzacji na świecie, ale także o początkach i czasach świetności produkcji samochodów na Łotwie.
Na wystawie znajdziecie sporo ciekawych samochodów, z których kilka to prawdziwe perełki. Interesujący jest np. Rolls-Royce rozbity „własnoręcznie” przez Leonida Breżniewa w Moskwie w 1980 roku. W sumie w muzeum prezentowanych jest ponad 200 eksponatów.
Wystawa jest interaktywna i oprócz samych pojazdów dowiecie się też sporo o ich konstrukcji czy wydarzeniach towarzyszących ich powstawaniu. W budynku muzeum znajduje się również kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami związanymi z motoryzacją.
Sam budynek muzeum jest interesujący i wyróżnia się spośród otaczającej go architektury. Za jego projekt odpowiadał łotewski architekt Viktors Valgums. Idąc do muzeum z przystanku autobusowego, spotkacie po drodze doskonałe przykłady łotewskich bloków z wielkiej płyty.
Jeżeli jesteście fanami motoryzacji lub Wasze dzieci uwielbiają samochody, to jest to miejsce, które musicie uwzględnić w Waszym planie podróży w pozycji „Warte odwiedzenia muzea w Rydze” :)
Godziny otwarcia: Muzeum Motoryzacji w Rydze czynne jest od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00. Podobnie jak większość muzeów, w poniedziałki jest ono zamknięte.
Ceny biletów: Bilet normalny kosztuje 10 Euro, a ulgowy (dzieci, uczniowie, studenci i seniorzy) 5 Euro. Dostępne są także bilety rodzinne, w których dwójka rodziców i 1-4 dzieci płacą 20 Euro za całość. Dzieci do 6 roku życia wchodzą za darmo. Bilety można kupić online na stronie muzeum lub na miejscu w kasie.
Adres: S.Eizenšteina iela , Ryga 8 – c centrum dojechać możecie 14, 21 lub 35 i wysiąść na przystanku Sociālās aprūpes centrs „Mežciems”. Później czeka Was 750 metrów spaceru.
Muzeum Historii Naturalnej
Muzeum Historii Naturalnej w Rydze (Latvijas Nacionālais dabas muzejs) to miejsce interesujące, chociaż nie wszystkim może się spodobać. Myślę, że głównym powodem jest fakt, że część ekspozycji to wypchane zwierzęta.
Muzeum Historii Naturalnej w Rydze znajduje się na kilku piętrach kamienicy, a ekspozycja obejmuje różne obszary. Bardzo spodobała mi się część dotycząca geologii – sporo fajnych okazów i przykładów. Minerały, skamieniałości, zjawiska górotwórcze i tektonika, to tylko niektóre z obszarów poruszonych na wystawie. Znajdziecie tam także ekspozycję dotyczącą zwierząt, ich ochrony i występowania, ale jej podstawą są wypchane eksponaty, co może wywoływać skrajne emocje, o których już wspomniałem.
Ciekawy jest fragment dotyczący ochrony zwierząt i listy CITES. Możemy dowiedzieć się jakie zwierzęta są zagrożone wyginięciem oraz jakie części ich ciał są wyjątkowo cenne i ludzie próbują je przemycać i czerpać z nich zysk.
Większość opisów w muzeum jest po łotewsku, ale z tego co udało mi się dowiedzieć, to właśnie kończy się etap prac nad aplikacją w języku angielskim, która ułatwi zwiedzanie osobom z zagranicy.
Godziny otwarcia: Muzeum otwarte jest od środy do niedzieli (poniedziałki i wtorki nieczynne). We wszystkie dni otwarte jest od 10.00 do 17.00, a w czwartki od 10.00 do 19.00.
Ceny biletów: Bilet normalny kosztuje 3,5 Euro, a ulgowy 2,5 Euro. Codziennie (w dni otwarcia muzeum), na pół godziny przed zamknięciem (w czwartki na godzinę przed zamknięciem) zwiedzanie jest darmowe.
Adres: Krišjāņa Barona iela 4, Ryga – muzeum znajduje się w centrum miasta, dlatego najlepiej dostać się do niego spacerem.
Muzeum Okupacji Łotwy
Przeglądając internet pod hasłem „muzea w Rydze” często trafiałem na ten obiekt. Tematyka nie wydawała mi się porywająca, ale postanowiłem się wybrać i dzisiaj wiem, że na Waszej liście „Muzea w Rydze, które warto zobaczyć” to muzeum zdecydowanie powinno się znaleźć! Muzeum powstało w 1993 roku i jest zarządzane przez Stowarzyszenie Muzeum Okupacji Łotwy.
Muzeum Okupacji Łotwy (Latvijas Okupācijas muzejs) znajduje się w samym centrum miasta, tuż obok Domu Bractwa Czarnogłowych. Tematyka, którą muzeum porusza, jest trudna, ale daje szeroki kontekst historyczny losów tego kraju na przestrzeni lat. Ryga była w centrum wielu z wydarzeń opisywanych na ekspozycji, co nadaje jej jeszcze większego dramatyzmu.
Niektóre elementy historyczne Łotwa ma z Polską wspólne, inne wystąpiły tylko tutaj, ale dobrym podsumowaniem wystawy będzie fakt, że historia Łotwy była bardzo skomplikowana. Wystawa posiada narrację po łotewsku oraz po angielsku, a podczas zwiedzania spotkacie na swojej drodze sporo multimediów. Pomimo tego, że tematyka przed wizytą w tej placówce była mi słabo znana, to uważam, że zwiedzenie wystawy było dla mnie cenne i Wam również polecam odwiedziny w tym miejscu.
W muzeum znajdziecie sporo eksponatów, ale prezentowane są jako uzupełnienie narracji, nie stanowią głównej jej części, co bardzo ułatwia zwiedzanie wystawy. Co ciekawe, Muzeum Okupacji Łotwy jest częścią protokołu dyplomatycznego Łotwy i wiele głów państw odwiedza to miejsce podczas wizyty w Rydze.
Godziny otwarcia: Muzeum czynne jest codziennie od 10.00 do 18.00 (z wyjątkiem Nowego Roku, 23, 24 czerwca oraz 24, 25, 26, 31 grudnia).
Ceny biletów: Bilet normalny kosztuje 5 Euro, a ulgowy 3 Euro. Istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu z przewodnikiem, wtedy cena wzrasta do 10 Euro dla osoby dorosłej i 5 Euro dla uczniów. Dzieci do 7 roku życia zwolnione są z opłat.
Adres: Latviešu strēlnieku laukums 1, Ryga. Muzeum znajduje się w centrum – najlepiej dostać się do niego spacerem.
Muzeum Mody
Czy wszystkie Muzea w Rydze są typowo historyczne? Zdecydowanie nie! Miejscem, o którym wielu mieszkańców Rygi nie wie, jest Muzeum Mody (Modas muzejs). Znajduje się ono w ścisłym centrum i jest prywatną jednostką, która skupiona jest wokół mody i stylu. Założycielem tego miejsca jest kolekcjoner i historyk sztuki Aleksander Wasiliew.
Dwa razy do roku Muzeum Mody zmienia ekspozycję, a podczas mojego pobytu akurat dostępna była wystawa poświęcona latom sześćdziesiątym. Dowiecie się na niej sporo o „Baby boomers”, inspiracjach kosmicznych, wszechobecnych mini spódniczkach i innych aspektach życia w tamtych czasach. Po wystawie poprowadzi Was audio przewodnik (angielski), który podzieli się z Wami informacjami o każdym z eksponatów. Muzeum Mody w Rydze nie jest duże, ale jest to miejsce ciekawe, zwłaszcza dla entuzjastów tematu. Muzeum posiada także swój sklepik i kawiarnię.
Bardzo fajna jest część ekspozycji, która za pomocą ruchu, światła i dźwięku pokazuje scenki z życia rozrywkowego. Stojąc w pomieszczeniu, obserwujecie, jak zmienia się Wasze otoczenie i figury w gablotach, a wszystko w rytm muzyki i współgrających efektów świetlnych.
Czy Ryga to stolica mody? Nie do końca, ale po wizycie w muzeum, możecie wyposażyć się w mapkę, na której znajdziecie pracownie lokalnych projektantów i sklepy, gdzie możecie zakupić ich prace!
Godziny otwarcia: Muzeum Mody w Rydze otwarte jest codziennie od 10.00 do 18.00.
Ceny biletów: Bilet kosztuje 7 Euro. Dla grup cena za wstęp to 6 Euro za osobę. Bilet ulgowy natomiast kosztuje 5 Euro, a dzieci poniżej 5 roku życia zwolnione są z opłaty. W cenie biletu otrzymujemy audio przewodnik (do wyboru łotewski, angielski, rosyjski).
Adres: Grēcinieku iela 24-1, Ryga – muzeum znajduje się na starym mieście. Najlepiej dostać się do niego spacerem.
Biblioteka Narodowa
Myślicie sobie pewnie, że miały być muzea w Rydze, a tu nagle Biblioteka Narodowa. Oprócz ciekawej bryły, która robi wrażenie pod kątem architektonicznym, w samej placówce znajduje się także niewielka ekspozycja wystawowa dotycząca książek.
Wejście do niej znajdziecie w hallu głównym. Z wystawy dowiecie się wiele o książkach, ich historii, druku, oprawie i innych elementach. Wystawa jest niewielka, ale jak na swój rozmiar, to zaskakująco bardzo fajnie przygotowana. Możecie na niej spojrzeć na książkę zarówno jak na przedmiot fizyczny, jak i na wartości, jakie ze sobą niesie. Wystawa Biblioteki Narodowej zajmuje dwa pomieszczenia, ale naprawdę warto zajrzeć i tu.
Godziny otwarcia: Wystawa czynna jest on poniedziałku do soboty. W poniedziałki – 10.00-15.00, we wtorki – 9.00-17.00, w środy – 12.00-20.00, w czwartki 9.00-20.00, w piątki – 12.00-20.00, a w soboty – 10.00-17.00.
Ceny biletów: darmowe
Adres: Mūkusalas iela 3, Ryga – Biblioteka leży niedaleko centrum miasta, ale można podjechać w jej okolice. Z okolic Targu Centralnego najlepiej wybrać numery 10, 23 lub 27 i wysiąść na przystanku Nacionālā bibliotēka, ale autobusy i trolejbusy 3, 4, 7, 25, 43 też Was tam zawiozą.
Inne muzea
Oczywiście nie są to wszystkie muzea w Rydze, jakie na Was czekają! Wśród innych warto wymienić Muzeum Secesji, Holokaustu, Narodowe Muzeum Historii Łotwy, Farmacji, Nawigacji, Sztuki, Wojny i inne. Co oczywiste, mi podczas weekendowego wypadu nie starczyło czasu na wszystkie, ale jest spora szansa, że któreś z nich Wam się spodoba.
Warto odwiedzić muzea w Rydze?
Muzea w Rydze są różnorodne. Poruszają szeroką tematykę i posiadają skrajnie różną formę przekazu, ale ogólnie rzecz biorąc, są ciekawe i zdecydowanie warte zobaczenia!
Tworząc własną listę podróżniczą „Muzea w Rydze warte odwiedzenia”, musicie wybrać to, co Was interesuje i zdecydować się na najlepsze propozycje, uwzględniając także czas, którym dysponujecie.
Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o samej Rydze, zapraszam do tekstu Ryga na weekend. Co zobaczyć w stolicy Łotwy.