Pierwszym postojem w Czechach podczas jedne z naszych wypraw była miejscowość Mlada Boleslav. O miejscowości tej dowiedzieliśmy się przypadkiem, ale znajdujące się w niej muzeum od razu zwróciło moją uwagę. Biorąc pod uwagę liczne przygody na trasie udało nam się dotrzeć półtorej godziny przed zamknięciem. Zapraszam do Muzeum Skody!

Lokalizacja

Miejscowość ta znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Pragi, ale droga do stolicy jest bardzo dobra (autostrada). Do samego muzeum drogowskazy prowadzą już z autostrady więc nawet bez nawigacji traficie tam na pewno,

Do dyspozycji zwiedzających jest wystawa muzealna, a w tygodniu jest także możliwość zwiedzenia fabryki (tej, która produkuje Skody aktualnie).

Muzeum Skody – bilety i godziny otwarcia

Muzeum czynne jest codziennie od 9.00 do 17.00, a koszt biletu wstępu zależny jest od opcji, którą wybierzemy. Opcje te zależne są od tego czy zwiedzamy samą wystawę czy też fabrykę oraz kwestii przewodnika i języka. My liczyliśmy się z tym, że za bilet zapłacimy 70 koron za osobę, ale w związku z tym, że do zamknięcia była godzina to pani dała nam zniżkę 50%.

Zwiedzanie

Muzeum podzielone jest na trzy części – Ewolucje, Tradycja i Precyzja. My nie mieliśmy wielkiego planu zwiedzania. Chcieliśmy po prostu zajrzeć tu i tam. Zdziwiłem się bardzo, bo wielkim fanem motoryzacji nie jestem i Skoda kojarzy mi się albo z modelami współczesnymi (Octavia, Superb) albo z tymi ciur starszymi, ale nie wiekowymi. Zaskoczenie moje wzięło się stąd, że na ekspozycji (na której jest około 50 samochodów) znalazły się modele bardzo stare, które lada rok świętować będą swoje setne urodziny, a niektóre mają je już za sobą.

Samochody bardzo mi się podobały (zwłaszcza te sprzed II Wojny Światowej), Ciekawa była także ich ekspozycja. Podział wystawy na trzy części też był trafny. Znalazło się odniesienie do procesu powstawania samochodów, rajdów, w których brały one udział i normalnego ich użytkowania.

Oprócz przeszłości, na ekspozycji pojawił się także model prototypowy na przyszłość – VisionD.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że muzeum takie nie jest niczym ciekawym dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Do dyspozycji oprócz tradycyjnych malowanek są także małe samochody obrandowane Skoda, na których dzieci mogą odpychać się pomiędzy eksponatami.

Jeżeli wybieracie się do Pragi to zajrzyjcie do Muzeum Skody po drodze, a moim zdaniem na pewno, któryś z modeli Was zauroczy.

DSC_1690
DSC_1692
DSC_1694
DSC_1695
DSC_1697
DSC_1700
DSC_1701
DSC_1705
DSC_1707
DSC_1716
DSC_1718
DSC_1719
DSC_1728
DSC_1733