Udostępnij
Wielokrotnie przejeżdżałem niedaleko, ale dopiero niedawno nadarzyła się okazja aby odwiedzić pałac Slavkov u Brna. Część z Was może kojarzyć to miasto pod nazwą Austerlitz, a historia, które rozgrywały się w nim i w jego okolicach mają duże znaczenie dla historii Europy!
Pałac po polsku to po czesku zamek więc szukając drogowskazów czy weryfikując na mapie możecie spotkać się także z tym słowem. Sam Sławków natomiast często spotkacie nie tylko w kontekście opisywanego pałacu, ale głównie bitwy, która przez wielu uważana jest za najważniejszą podczas wojen napoleońskich, a zwanej Bitwą Trzech Cesarzy”.
Pierwsze wzmianki o obiekcie w miejscu dzisiejszego pałacu pochodzą z XII wieku, a dzisiejszy wygląd budynek zawdzięcza przebudowom z XVI wieku.
Lokalizacja i dojazd
Pałac Slavkov u Brna zlokalizowany jest niecałe 25 kilometrów od stolicy kraju południowomorawskiego – Brną, w Republice Czeskiej. Pełen adres tego miejsca to Palackého nám. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Po polsku miasto to nazywane jest Sławków, a historycznie, z niemieckiego także Austerlitz. Miasto to leży około 7 kilometrów od autostrady numer 1. Musicie zjechać z niej na węźle Holubice. Pamiętajcie, że chcąc przyjechać tutaj autostradą, musicie mieć wykupioną winietę dla Waszego auta.
Pałac ten znajduje się w centrum miasta. My zostawiliśmy nasz samochód na główny placu miasta – Palackého náměstí. Zwróćcie uwagę na znaki bo w obszarze tym obowiązuje strefa płatnego parkowania i czekają na Was parkomaty
Godziny otwarcia i bilety
Pałac Słavkov u Brną otwarty jest dla turystów w różnych godzinach, w zależności od sezonu. Od końca marca do maja i od września do października czynny jest on od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.00. W sezonie, czyli od czerwca do sierpnia możecie odwiedzać go codziennie od 9.00 do 17.00, a w listopadzie i na początku grudnia w soboty i niedziele od 9.00 do 17.00. Poza sezonem, możecie odwiedzić pałac tylko na zamówienie, dla grupy liczącej powyżej 10 osób, ale bilety kosztują dwukrotność podstawowej stawki. Aktualne godziny otwarcia możecie sprawdzić na tej stronie.
Pałac oferuje cztery trasy zwiedzani: Hale Historyczne, Życie na przestrzeni wieków – salony historyczne, Kod Pana Księcia, Historia cierpienia. Pierwsze dwie trasy obejmują wnętrza pałacowe, trzecia przeznaczona jest dla dzieci, którą mogą pokonać w kostiumach z epoki, a ostatnia prowadzi do pałacowych podziemia. Na trasę pierwszą bilet normalny kosztuje 180 CZw, a ulgowy 150 CZK, natomiast na trasę drugą odpowiednio 150 CZK oraz 120 CZK. Trasy trzecia i czwarta podobnie jak pierwsza kosztują 180 CZK i 150 CZK. Bilet rodzinny (2+2) kosztuje 550 CZK.
Oprowadzenie po pałacu odbywa się po czesku, możecie jednak zamówić za dodatkową opłatę przewodnika w innym języku. Dla turystów z zagranicy, istnieje możliwość wypożyczenia materiałów w innych językach, w tym po polsku.
W pałacu i w samym Sławkowie odbywają się różnorodne wydarzenia historyczne. Przed przyjazdem koniecznie sprawdźcie kalendarz, a może będziecie mieli okazję wziąć udział w jednym z nich!
Pałac Slavkov u Brna – wnętrza
Zwiedzając pałac Slavkov u Brna mamy do dyspozycji różne trasy. Trasa pierwsza dostępna jest każdego dnia natomiast II nie jest dostępna w weekendy. Zwiedzanie ich trwa odpowiednio około 50 minut i około 30 minut.
Trasa I obejmuje głównie zachodnie skrzydło pałacu, które jest najstarsze oraz fragmenty skrzydła południowego. Podczas zwiedzania turyści zobaczą m.in. Salę Przodków (jadalnia), Salę Historyczną, gdzie podpisano rozejm po bitwie pod Sławkowem/Austerlitz czy też kaplicę zamkową. Na trasie znajdą się również mniejsze pomieszczenia. Zwiedzając pałac Slavkov u Brną patrzcie w górę na niezwykłe freski sufitowe namalowane przez Andreasa Lanzaniego. Trasa II jest krótsza i obejmuje różne mniej pomieszczenia ale także Salę Myśliwsko-Wojskową, Bibliotekę i Salę Teatralną .
Wnętrza pałacowe wraz z otaczającymi go terenami wielokrotnie stanowiły plan filmowy. Wśród filmów, które tam powstały należy wymienić serię o Marii Teresie, Trzej Muszkieterowie, Modelarz, Napoleon czy Czerwona Barwena.
Sala Historyczna
Najbardziej reprezentacyjną salą pałacu jest tzw. Sala Historyczna. Była ona miejscem negocjacji i podpisania porozumień po bitwie. Sala robi wrażenie zarówno wyglądem jak i ciekawą akustyką, która sprzyjała negocjacjom. Chyba największym zaskoczeniem będzie fakt, że to co widzicie na zdjęciu poniżej, nie jest dekoracją rzeźbiarską, a pięknym malowidłem imitującym kolumny, portale i inne elementy. Kierunek ten w sztuce nazywa jest malarstwem iluzjonistycznym. Na stole, na końcu sali możemy zobaczyć reprodukcję dokumentów podpisanych po bitwie.
Bitwa pod Austerlitz/Sławkowem
Sławków to miejsce, gdzie Napoleon celebrował swoje największe zwycięstwo. To teren, który przypomina o blisko 50 tysiącach żołnierzy, którzy tam polegli. Slavkov u Brna, znany na arenie międzynarodowej jako Austerlitz, stał się areną konfrontacji największych potęg europejskich – Francji, Rosji i Austrii – 2 grudnia 1805 roku. Mimo liczbowej przewagi armii sojuszniczej cesarza Franciszka I i Aleksandra I, to już dzień później z balkonu sławskowskiego zamku cesarz Napoleon ogłosił swoje zwycięstwo do ocalałych żołnierzy francuskich.
Malowidła sufitowe
Tak jak już polecałem, wędrując po pałacowych wnętrzach patrzenie w górę! Pałac Slavkov u Brna posiada rewelacyjne malowidła sufitowe autorstwa Andreasa Lanzaniego. Przedstawiają one różnorodne sceny, a każde z pomieszczeń przedstawia inną historię. Andrea Lanzani był włoskim malarzem z okresu baroku. Urodził się on prawdopodobnie w 1645 roku, a zmarł w 1712 roku. Podczas swojego życia związany był z Rzymem, Mediolanem i Neapolem. Dzięki niezwykłym freskom do grona tych miejsc można zaliczyć także Sławków.
Ogrody pałacowe
Ogrody pałacowe otwarte są w sezonie letnim codziennie od 6.00 do 20.00, a w sezonie zimowym od 6.00 do 18.00. W przypadku nagłych zjawisk pogodowych godziny te mogą ulec zmianie. Powierzchnia całego założenia parkowego wynosi 15,5 hektara.
Park zmieniał się na przestrzeni lat wraz ze zmianami, które zachodziły w samym pałacu. Jego ostatnia restauracja zakończyła się w 1977 roku. Pierwotnie było to założenie o cechach renesansowych. Od 2018 roku trwa renowacja rzeźb znajdujących się w ogrodzie, która trwa do dzisiaj.
Na terenie pałacowego parku znajdziecie takie rośliny jak dęby, lipy, sosny, jawory, modrzewie, orzechy czarne, jesiony, buki, klony, ale także miłorzęby japońskie czy drzewa korkowe.
Ciekawostką jest, że na tyłach ogrodu, od 1996 roku roku działa sześcio-dołkowe pole golfowe.
Co w okolicy?
Pierwszą i najbardziej oczywistą, ale zdecydowanie godną uwagi propozycją jest Brno. To niezwykłe miasto pełne zabytków, ciekawostek i dobrej kuchni. Warto w nim zostać na kilka dni, aby poczuć jego wyjątkowy klimat. Jeżeli planujecie dłuży pobyt to warto powędrować na południe w poszukiwaniu idealnego wina! Odwiedźcie np region winiarski Modre Hory i poznajcie to co lokalni winiarze mają do zaoferowania, a uwierzcie, że warte jest to uwagi.
Niewiele ponad 30 kilometrów dzieli Was od miejscowości Hustopeče, gdzie z koleji czekają na Was wyjątkowe sady migdałowe. Znajdziecie w nich pięknie kwitnące wiosną migdałowce i wieżę widokową, z której rozpościera się niezwykła panorama okolicy. Będąc na miejscu koniecznie spróbujcie wyrobów z migdałów – likiery, słodycze lemoniady czy kosmetyki to dopiero początek listy!
Warto odwiedzić?
Pałac Slavkov u Brna to miejsce wyjątkowe. Piękne wnętrza w połączeniu z ciekawą historią sprawiają, że zdecydowanie warto je odwiedzić. Wnętrza pałacu to klasyczne muzeum, w którym nie spotkacie multimediów czy interaktywnych elementów. Czekają na Was natomiast kapcie muzealne i piękne i cenne eksponaty. Myślę, że mimo dość tradycyjnej formy, jest to miejsce, które zaciekawi swoimi wnętrzami zarówno młodszych, jak i starszych, aczkolwiek Ci pierwsi mogą momentami być zniecierpliwieni.
Pivovar Slavkov u Brna
Jeżeli odwiedziliście już Pałac Slavkov u Brna i zgłodnieliście to polecam wizytę w lokalnym browarze. Slavkovsky Pivovar znajduje się na obrzeżach miasta, ale steruje smaczne dania i dobre piwo w uczciwych cenach. Więcej o tym miejscu znajdziecie w tekście – Slavkovsky Pivovar.