Przemierzając Internet pod kątem ciekawych architektonicznie obiektów w województwie łódzkim trafiłem na sporo zamków i dworów. Kilka z nich mnie zainteresowało, a jednym był pałac w Poddębicach. Ta należąca kiedyś do wojewody rawskiego budowla imponuje doskonałym stanem!

Lokalizacja

Poddębice to miasto powiatowe w województwie łódzkim, które leży 40 kilometrów od Łodzi. Jadąc do dworu możecie zostawić samochód przy ul. Mickiewicza. Przy drodze znajdują się tam miejsca parkingowe.

Historia pałacu w Poddębicach

Budowa pałacu rozpoczeła się przed 1617 rokiem w miejscu wcześniejszego dworu. Poddębice należały wtedy do wojewody rawskiego Zygmunta Grudzińskiego. Data ta wynika z faktu, że w 1617 zmarł, a budowla zaczęła powstawać za jego życia. Dokończyli ją jego synowie.

Po śmierci pałac znajdował się w rękach jego dzieci, którzy rozbudowali obiekt. Pałac wzbogacił się wtedy o wieżę, loggię, oraz prawdopodobnie kaplicę. Niektórzy badacze przypisują projekt pałacu Jerzemu Hoffmanowi ze Złoczewa.

Pod koniec XVIII wieku, na polecenie ówczesnej właścicielki – księżnej Sanguszkowej, przeprowadzono remont pałacu, a 100 lat później (w 1883 roku) rodzina Zakrzewskich dokonała kolejnych przebudów.

W latach pięćdziesiątych XX wieku pałac przeszedł renowację. Wtedy to usunięto dobudowane we wnętrzach ściany i zmieniono hełm wieży.

Ostatnia rewitalizacja pałacu trwała od kwietnia 2014 roku do maja 2015. Wykonana była w ramach zadania inwestycyjnego „Adaptacja budynku Domu Kultury i Sportu na potrzeby Domu Pracy Twórczej w ramach projektu Kraina bez barier w Poddębicach – Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego oraz nabrzeża Neru”

Stan obecny i dostępność

Po wielu renowacjach pałac prezentuje się wspaniale. Z zewnątrz wyróżnia się 17 metrowa (5 kondygnacji) wieża. Fragmenty ścian ozdobione są sgraffitową dekoracją, a od strony południowej na elewacji znajduje się zegar słoneczny oraz herb Wyssogota (Zakrzewskich).

Istnieje możliwość zwiedzenia wnętrz pałacu, które również prezentują się imponująco. Aktualnie w obiekcie znajduje się Dom Pracy Twórczej Osób Niepełnosprawnych. Park i ogród zmysłów są otwarte do zwiedzania.

Ogród zmysłów

W dawnym przypałacowym parku znajduje się ogród zmysłów. Składa się on z prawie 20 stanowisk podzielonych na pięć stref. Czekają na Was strefa dotyku, orientacji, słuchu, echu i wzroku. Stanowiska rozsiane są po całym parku i można z nich korzystać samemu. Część z nich na pewno spodoba się najmłodszym. Całość założenia parkowego zajmuje powierzchnię 5 hektarów.

Na krańcu parku znajduje się dawny kościół ewangelicko-augsburski zaadaptowany na teatr.

Warto?

Pałac w Poddębicach zrobił na mnie ogromne wrażenie i zdecydowanie warto go zobaczyć! Piękna architektura, ciekawy park i ogród zmysłów to wystarczające powody, aby wpisać to miejsce na listę do odwiedzenia. Nie bez powodu uchodzi on za jedną z najpiękniejszych renesansowym budowli w środkowej Polsce!