Udostępnij
Ziemia Świętokrzyska pełna jest urokliwych miejsc. Wśród wielu rezerwatów jednym z moich ulubionych jest Perzowa Góra. Dzieli ją od Kielc tylko pół godziny jazdy samochodem, a swoimi walorami geologicznymi, przyrodniczymi i historycznymi zachęca do odwiedzin turystów w każdym wieku.
Perzowa Góra to jedno z fajniejszych miejsc na poszukiwanie wiosny! Prosty szlak, piękny las i bliskość miasta sprawiają, ze jest to cel rodzinnych wycieczek.
Dojazd i dostępność
Samochodem możemy podjechać pod samo wejście do lasu (nawigację ustawiamy na Hucisko, chociaż Google Maps zna też punkt Perzowa Góra), skąd kamiennymi schodami rozpoczynamy wędrówkę pod górę. Szlak przez las jest bardzo malowniczy. Idzie się cały czas pod górę, ale co jakiś czas wędrówkę ułatwiają wkomponowane w ścieżkę drewniane lub kamienne stopnie. Po drodze przy szlaku znajdziemy drewniane ławeczki, na których można odpocząć. Całą trasę można pokonać w 15-20 minut. Perzowa Góra mierzy 395 metrów n.p.m.
Kapliczka na Perzowej Górze
Najciekawszym obiektem w rezerwacje jest niewątpliwie Kapliczka Świętej Rozalii znjadująca się z szczelinie skalnej od frontu zabudowanej ażurową drewnianą ścianą (kiedys zieloną, dziś w naturalnym kolorze). Drzwi do kapliczki zawsze są otwarte. Kapliczka prawdopodobnie powstała w XVII lub XVIII wieku, w czasach wielkich epidemii. Święta Rozalia miała chronić mieszkańców okolicznych wsi od zarazy. Jej kult pochodzi już ze średniowiecza i opiera się o legendę, mówiącą o tym, że Rozalia ukazała się mieszkance toczonego zarazą Palermo. Powiedziała jej, że jeżeli mieszkańcy odnajdą jej ciało i przeniosą do miasta, zaraza ustąpi. Podobno postąpiono tak, jak rozkazała i miasto zostało ocalone.
Nazwa
Nazwa Perzowej Góry pochodzi podobno od nazwiska mieszkającego w okolicy pastucha – Perza. Miejscowa legenda głosi, że pewnego dnia kiedy pasał on na górze bydło ukazała mu się tajemnicza kobieca postać. Powiedziała, że jeżeli wytrwa w tym miejscu kiedy będą się tu działy rzeczy straszne i niesłychane, to zostanie przeorem w klasztorze, który powstanie na szczycie góry. Przy akompaniamencie grzmotów zaczęły sie wyłaniać z ziemi mury klasztoru, ale razem z nimi pojawiły się przerażające stwory. Perz nie wytrzymał i uciekł czym prędzej do wsi. Mury rozpadły się i kamienie niedoszłego klasztoru leżą tak porozrzucane aż do dziś.
Przyroda
Fantastyczne głazy są bardzo ciekawe i nadają krajobrazowi tajemniczości, ale okolica ta skrywa o wiele więcej ciekawostek, bardziej realistycznych :) Na górze uważny obserwator może znaleźć kilka rzadkich i chronionych roślin, takich jak lilia złotogłów, czosnek niedźwiedzi, paprotka zwyczajna czy kokorycz pełna. Ciekawym znaleziskiem może też sie okazać łuskiewnik – oryginalna pasożytnicza roślina o pięknych różowych kwiatach.
Warto?
Perzowa Góra to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia! O każdej porze roku prezentuje się inaczej, odsłaniając swoje inne oblicze. Nawet najmniej wprawiony turysta nie powinien mieć problemu ze spacerem na szczyt. Jeżeli macie akurat wolne, weekendowe przedpołudnie to odwiedźcie to miejsce koniecznie.
Na Perłowej Górze na pewno zdarzą się momenty, gdy będziecie mieć cały szczyt dla siebie, ale w ciepłe weekendy spodziewajcie się towarzystwa. Na szczęście ni jest to miejsce jeszcze aż tak popularne, że trzeba stać w „kolejce do lasu”.