Udostępnij
Region Świętokrzyski w swojej historii miał wiele wątków związanych z Żydami. Stanowili oni nieodłączny element społeczeństwa. W niektórych miastach stanowili oni od 30 do nawet 80% ludności. Jednymi z zachowanych pamiątek w naszym regionie są cmentarze żydowskie (np. Chęciny, Kielce, Bodzentyn, etc.). Od tego roku mamy możliwość poszerzenia swojej wiedzy o kulturze żydowskiej w nowo otwartej jednostce – Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.
To właśnie w tym mieście, w niektórych okresach jego istnienia ludność żydowska stanowiła prawie 80% społeczeństwa. W styczniu 2014 roku we wnętrzu dawnej synagogi powstał Świętokrzyski Sztetl. Ośrodek opowiadający historię żydów w Chmielniku i całym regionie.
Dojazd i zwiedzanie
Bardzo łatwo do niego trafić ponieważ od Rynku w Chmielniku dzieli go kilkadziesiąt metrów. Do obiektu wchodzimy poprzez boczne wejście. Bilety wstępu kosztują 6 i 10 zł. W ramach zwiedzania oglądamy ekspozycję w sali głównej, wystawę czasową umieszczoną na przeszklonym dachu sali głównej, babiniec, prawdopodobny dom rabina i dawny cmentarz.
Obiekt
Patrząc na zdjęcia obiektu przed renowacją to ktoś wykonał kawał dobrej roboty. Z pierwotnego wystroju zachowały się części malowideł na ścianach. Na środku ekspozycji głównej znajduje się bima (podwyższone miejsce, z którego czytana byłą tora lub pełniło rolę mównicy). Na przestrzeni lat budynek synagogi pełnił różnorodne funkcje gospodarcze dlatego oryginalna bima się nie zachowała. Ta dzisiejsza zrobiona jest w całości ze szkła.
Synagoga w Chmielniku była używana przez żydów ortodoksyjnych, a jej budowa ukończona została w 1634 roku. Osobna jej część byłą przeznaczona na mężczyzn, a osobna dla kobiet (babiniec).
Mamy w naszym regionie sporo śladów z przeszłości po kulturze żydowskiej. Jeżeli interesuje Was ta tematyka to polecam także zajrzeć do wpisów dotyczących Bodzentyna czy Chęcin. Świętokrzyski Sztetl to ciekawe miejsce i warte odwiedzenia.