Udostępnij
Zawsze chętnie odwiedzam zamki i pałace. Zarówno w Polsce jak i w Czechach mam swoich faworytów. Dzisiaj zapraszam Was do obiektu, należącego w przeszłości do kompozytora i podróżnika – Kryštofa Haranta z Polžic i Bezdružic, któremu zawdzięcza także swój rozwój. Przed Wami zamek Pecka.
Lokalizacja
Pecka to miejscowość położona u podnóża czeskich Karkonoszy. Należy ona administracyjnie do kraju, którego stolicą jest Hradec Kralove. Od granicy z Polską dzieli je około 50 km, a od stolicy kraju (regionu) 40 km. Samochód możecie zostawić w okolicach Rynku i spacerem udać się na zamek.
Zwiedzanie
Zwiedzanie zamku trwa około godzinę, ale Pecka to także Rynek z ciekawą cukiernią (Zlata Pecka) oraz kościół św. Bartłomieja. Zamek możemy zwiedzać od maja do września w godzinach 9.00-17.00, kwiecień i październik 9.00-16.00. Zamek nieczynny jest w poniedziałki. Bilet wstępu kosztuje 80 koron, a ulgowy 50 koron. Do zwiedzania udostępniony jest dziedziniec, wnętrza zamkowe i podziemia.
Historia
Początkowo gotycki zamek XVI wieku został przebudowany na reprezentacyjny renesansowy zamek. Pierwsze wzmianki budowli w tym miejscu pochodzą z XIV wieku. Najbardziej znanym i znaczącym właścicielem zamku był Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564-1621), sławny podróżnik, pisarz i muzyk. W swoich podróżach odwiedził wiele miejsc (Ziemia Święta, Cypr, Wenecja i inne). W dzisiejszych czasach nie są to imponujące dokonania podróżnicze, ale pamiętajmy, że mówimy o XVII wieku.
Zamek spłonął w 1830 roku. W późniejszych latach, za pozwoleniem rządu został rozbierany i popadł w ruinę. Dopiero prawie sto lat później został przejęty przez wieś i poczyniono starania o jego odbudowę.
Wnętrza
W pomieszczeniach zamkowych możemy zapoznać się z postacią właściciela – Kryštofa Haranta z Polžic i Bezdružic oraz wystawą poświęconą podkarkonoskim wsiom. Znajdziemy tam meble z epoki, ule, sztandary, instrumenty muzyczne czy też makietę zamku w czasach świetności. Nie zabraknie też fragmentów dekoracji zamku odnalezionych podczas badań archeologicznych.
Na poziomie zerowym możemy zobaczyć zamkową kuchnię z wyposażeniem. Ciekawostką jest skrzynia, która znajduje się na zdjęciu ponizej. Przewodnik zdradził nam, że służyła ona do transportu osób, które z powodu przedawkowania alkoholu nie miały możliwości isć same.
Podziemia
W podziemiach zamku możemy zwiedzać sporą ilość pomieszczeń. Naszą wizytę zaczynamy w sali, która prezentuje narzędzia tortur z czasów świetności zamku. Mamy tam przedstawione różne etapy procesu torturowania w zależności od „twardości” osoby przesłuchiwanej. Piwnice pod zamkiem są przestronne i interesujące.
Możemy tam obejrzeć pomieszczenia związane z życiem codziennym zamku oraz podróżami właściciela. Ostatnim pomieszczeniem na trasie zwiedzania jest „łazienka”. Mówi się, że właściciel, zainspirowany wizytami w krajach arabskich dbał bardzo mocno o higienę (nie było to aż tak popularne w jego czasach).
Okolica
Ciekawym miastem, które warto połączyć podczas jednej wycieczki jest np. Jičín. Warto też odwiedzić położony niedaleko Szpital Kuks. Pecka leży u podnóża Karkonoszy i przy odobrej pogodzie możecie je zobaczyć z zamku. Zdecydowanie jest w czym wybierać.
Warto?
Zdecydowanie warto! Lubię małe miasteczka, a takie, które związane są z zamkiem lub pałacem mają jeszcze bogatszą historię. Nie jest to miejsce, gdzie można by spędzić cały dzień, ale w połączeniu z innymi ciekawymi miejscami w okolicy zamek Pecka może być dobry planem na wycieczkę!