Udostępnij
Być w Republice Czeskiej i nie odwiedzić żadnego zamku to jak… Tak się po prostu nie robi, bo liczba zamków wartych zobaczenia jest ogromna. Podczas mojej ostatniej wizyty na Morawach miałem okazję odwiedzić Zamek Veveří, który uchodzi za jeden z największych zamków w Republice Czeskiej. Rzeczywiście jego rozmiar robi wrażenie, ale o tym przekonacie się za chwilę!
Organizatorem wyjazdu, na który zostałem zaproszony, było biuro Grono-Tour we współpracy z Biurem Promocji Moraw Południowych i miastem Brno, a jednym ze sponsorów było Worldee.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Zamek Veveří po polsku to po czesku Hard Veveří, pisząc po czesku zamek, Czesi mają na myśli polski pałac.
Zamek Veveří – lokalizacja i dojazd
Zamek Veveří zlokalizowany jest na skale niedaleko jeziora Brneńskiego, powyżej zakola Rzecki Svratki. Od centrum Brna oddalony jest o niecałe 20 kilometrów. Możecie dostać się tutaj samochodem lub komunikacją miejską (np. statek + autobus/tramwaj).
Pod zamkiem znajduje się spory parking, gdzie możecie zostawić swój samochód. Przygotujcie się na niewielkie strome podejście do zamkowej bramy, ale nie jest to podejście ekstremalne i bez problemu z wózkiem lub małym dzieckiem je pokonacie. Do zamku wchodzimy przez bramę południową, w której również znajduje się kasa biletowa.
Godziny otwarcia i bilety wstępu
Zamek otwarty jest dla turystów w sezonie (kwiecień-październik). W kwietniu i październiku otwarty jest on w weekendy i święta od 10:00 do 17:00, a od maja do września codziennie, oprócz poniedziałków od 10:00 do 18:00.
Do wyboru macie cztery trasy zwiedzania. Pierwsza to po prostu bilet wstępu na teren zamku – zwiedzacie według własnego planu i tempa – bilet kosztuje 50 CZK. Możecie także wyruszyć na trasę „Budownictwo -historyczny rozwój zamku”, na którą bilet kosztuje 220 CZK (ulgowy 70 CZK) lub zwiedzić wnętrza zamkowe „Apartamenty księcia Wazy”, gdzie wstęp kosztuje 180 CZK (ulgowy 50 CZK).
Historia zamku
Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z początku XI wieku (mówi się o roku 1059). Pojawia się on w kontekście osoby księcia Konrada I z Brna. Pierwsza pisemna wzmianka o obiekcie pochodzi natomiast z 1213 roku, kiedy jego właścicielem jego był Štěpán (prawdopodobnie przodek panów z Pernštejna).
Zamek Veveří przechodził przez ręce wielu właścicieli – od królów czeskich do arystokratów i możnowładców. Każdy z nich wprowadzał własne modyfikacje, dbając o to, by zamek nadążał za zmieniającymi się trendami architektonicznymi i przystosowywał się do potrzeb mieszkańców i obrony. Zamek oparł się Potopowi Szwedzkiemu, podobnie jak pobliskie Brno. W późniejszym okresie zmieniał właścicieli wiele razy. Jedni w zamku mieszkali, inni traktowali go tylko jako nieruchomość. Wśród ciekawych gości, którzy na zamku bywali, warto odnotować Winstona Churchilla, który spędził tam część swojego miesiąca miodowego.
Ostatnim szlacheckim właścicielem zamku był Mořic Arnold de Forest, który do 1925 roku sądził się z państwem, ale finalnie zamek przeszedł na własność kraju. Jeszcze przed II Wojną Światową stał się atrakcją turystyczną. Działania zbrojne przerwały ten kierunek i zniszczyły sporą część zamku i wyposażenia, ale od razu po ich zakończeniu rozpoczęła się renowacja zamku. Niestety później obiekt zaczął pełnić funkcję Akademii Leśnej, a następnie stał się własnością Politechniki Brneńskiej – jak łatwo się domyślić nie były to czasy turystycznego rozwoju zamku i jego walory historyczne nie stały na pierwszym miejscu.
Od 1964 roku zamek Veveří jest chroniony jako zabytek kultury i obecnie jest własnością państwa. Odpowiada za niego Narodowy Instytut Zabytków, który od 1999 roku prowadzi stopniową rekonstrukcję. Zamek Veveří udostępniony dla ruchu turystycznego został ponownie całkiem niedawno, bo w 2022 roku.
Zwiedzanie
Zamek Veveří możemy zwiedzać, korzystając z kilku tras. Pierwsza z nich zakłada samodzielne zwiedzanie całego terenu zamku. W cenie możecie skorzystać z audio przewodnika. Sami wybieracie trasę oraz tempo zwiedzania. Ja właśnie skorzystałem z takiej opcji i pospacerowałem po dziedzińcach i wieżach zamku. Rozpościerają się z nich bardzo przyjemne widoki.
Możecie także skorzystać z oferowanych tras, zawierających wystawy takie jak „Lew i orzeł. Morawscy Luksemburczycy i ich zamek” oraz „Budownictwo – historyczny rozwój zamku”. Pierwsza z nich wliczona jest w cenę biletu wstępu na zamek, o którym pisałem przed chwilą.
Trasa dotycząca budownictwa prowadzi od piwnic do wież zamkowych. Ta trasa jest nieco trudniejsza niż klasyczne zwiedzanie, bo wymaga częstego wchodzenia po schodach i odczuwalne są zmiany temperatur. Możecie również odwiedzić wnętrza zamkowe, w których w pierwszej połowie XIX wieku mieszkała rodzina Wazów.
Legenda o 12 rycerzach
Istnieje legenda, że zamku Veveří pilnuje 12 rycerzy, którzy strzegą go i są gotowi bronić. Historia ta ma jednak drugie dno. Od kilkuset lat pojawiały się plotki, że na zamku ukrytych zostało 12 srebrnych posągów apostołów, pochodzących z łupów wojennych księcia Brzetysława I. Do tej pory posągów odnaleźć się nie udało, ale legenda wzbogaciła potencjał turystyczny miejsca.
Co w okolicy?
Zamek Veveří znajduje się nad Jeziorem Brneńskim. Możecie nim dopłynąć (statkiem, który wchodzi w skład Komunikacji miejskiej Brna) na pętlę tramwajową, skąd już rzut beretem dzieli Was od centrum miasta. W samym Brnie warto pospacerować sobaczyć zamek Spilberk, Katedrę, wiszącego w jednej z bram krokodyla i sporo innych atrakcji. Koniecznie odwiedźcie te rejony!
Jeżeli Wam mało to pamiętajcie, że Brno to brama Moraw Południowych. Kraina ta to królestwo wina i czeka tam na Was sporo ciekawych miejsc i wyborne trunki. Jednym z regionów są Modre Hory (Niebieskie Góry), który polecam Waszej uwadze!
Warto odwiedzić?
Zamek Veveří to miejsce bardzo przyjemne. Fantastyczna okolica i sporego rozmiaru założenie architektoniczne sprawiają, że warto go odwiedzić. Planując wizytę, zarezerwujcie co najmniej 2-3 godziny, aby zajrzeć w każdy zakamarek zamku. Większość baszt i murów jest dostępna dla zwiedzających i można z nich podziwiać panoramę zamku i okolicy, co czyni wizytę w tym miejscu jeszcze ciekawszą!
Zamek ten jest na trasie jednej z wycieczek z Worldee, którą możecie zrealizować.