Udostępnij
Dzisiaj połączenie dwóch tematów, które lubię. Zastanawiałem się dłuższy czas nad tym tematem, ale nadszedł czas, aby podzielić się nim z Wami. Czeskie ślady w Kielcach na Was czekają! Nie ma ich za wiele, ale symboliczne ślady odnalezione ;)
Jaroslav Hašek
Autor Przygód Dzielnego Wojaka Szwejka odwiedził kiedyś Kielce. Nie była to wizyta do końca z własnej woli, ponieważ przebywał tu w areszcie znajdującym się w okolicy obecnego parkingu miejskiego przy Urzędzie Miasta. Aktualnie przypomina o tym tablica umieszczona na ścianie oraz niewielka figurka wojaka (umieszczone przez kieleckie Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich).
Wacław II i Kielce
Przed 1295 Kielce lokowane są na prawie niemieckim. Król czeski Wacław II zezwala biskupowi Muskacie na otoczenie murami i fosami „miejsc targowych” Sławkowa, Iłży, Tarczka i właśnie Kielc.
Musztarda czeska Społem
To taki współczesny ślad, ale Kielecka firma Społem (wytwarzająca najlepszy majonez) produkuje musztardę kielecką – czeską. Jak pisze na swojej stronie producent jest ona polecana dla miłośników ostro-słodkich smaków, a szczególnie do kiełbasek na gorąco i kanapek. Ma wyczuwalne cząstki gorczycy.
Jeżeli byście szukali w Czechach musztardy to słowo klucz to hořčice!
Czeskie echa nazwy
Ladislav Hosák, Rudolf Šrámek w swoim artykule pt. „Czeskie echa nazwy Kielce” (Rocznik Muzeum Świętokrzyskiego 8, 375-383) stwierdzają, że nazwa miasta ma wiele pokrewnych właśnie w Czechach. Miejscowości o nazwie Kelć, Kelćany, Kelćice, Kelniky, Kly to miejscowości, o zbliżonej genezie nazwy do słowa Kielce.
Czeskie kryształy w Pałacu Biskupów Krakowskich
Wśród kryształów i szkła znajdującego się na ekspozycji Muzeum Narodowego w Kielcach w Pałacu Biskupów Krakowskich znajdują się również produkty pochodzące z Czech!
Czeskie sklepy
Według Katarzyny Zgryzy (w artykule na temat handlu w Kielcach w latach 1945–1947) w 1939 roku w Kielcach działało 36 070 sklepów i hurtowni. Całe dwa należały do Czechów! Ciekawe co sprzedawały? O tym niestety w tekście informacji brak.
Bata
Na pewno znacie czeską markę Bata. Aktualnie w Polsce nie prowadzi już sprzedaży, ale kiedyś miała w Kielcach swoje salony. Jeden znajdował się w dzisiejszym Teatrze Stefana Żeromskiego, drugi na rogu Leśnej i Sienkiewicza, a trzeci na rogu Obecnej Paderewskiego i Sienkiewicza.
Fabryka butów Bata pierwotnie znajdowała się w Zlinie. Aktualnie znajduje się tam muzeum, które polecam Wam odwiedzić.
Jeżeli znacie jakieś inne czeskie ślady w Kielcach to koniecznie dajcie znać! :)