Udostępnij
Często odwiedzam miejsca związane z lokalną sztuką i rękodziełem. Obiekty te są żywym przykładem lokalnej tradycji i kultury. Będąc na Kaszubach pracownia ceramiki kaszubskiej od razu znalazła się na naszej liście miejsc do odwiedzenia! zobaczcie sami!
Miejsce to oprócz walorów kulturowych miało dla nas jeszcze jedną zaletę – było zadaszone, a akurat w dniu, kiedy zaplanowaliśmy zwiedzanie okolicy deszcz lał się z nieba strumieniami.
Lokalizacja pracowni
Pracownia ceramiki kaszubskiej prowadzona przez rodzinę Neclów znajduje się w Chmielnie przy ul. Gryfa Pomorskiego 65. Na przeciwko pracowni – nad brzegiem Jeziora Białego, znajdują się miejsca postojowe, z których można skorzystać.
Sama pracownia oddalona jest o 8 kilometrów od Kartuz oraz 30 kilometrów od Kościerzyny. Położona jest ona w Kaszubskim Parku Krajobrazowym.
Historia
Na przełomie XIX i WW wieku w regionie istniały trzy duże ośrodki garncarskie – Kartuzy, Kościerzyna oraz właśnie Chmielno. Historia ceramiki Neclów w Chmielnie zaczyna się w 1897 roku. Wtedy wprowadził się tam Franciszek Necel – będący przedstawicielem siódmego pokolenia garncarzy. Przybył on do Chmielna z Kościerzyny.
Franciszek zaczął od praktyki w warsztacie Szczepana Kręczkowskiego. Podobnie jak inni twórcy z Chmielna, produkował on ceramikę użytkową, nie zdobioną. W 1900 roku wziął ślub. Zamieszkali oni w zakupionej za oszczędności chacie i posiadali 12 dzieci ( z czego szóstka zmarła). W 1907 roku przy domu powstał piec garncarski i otwarty został własny warsztat.
Garncarstwo w Polsce nie miało jednak łatwo. Dopiero po I Wojnie Światowej Franciszek wrócił do produkcji ceramiki z naciskiem na ozdobną. Franciszek zmarł 17 kwietnia 1935 roku, a jego następcą został syn – Leon. Kolejnym twórcą z rodziny był Kazimierz (IX pokolenie). Obecnie po ekspozycji oprowadza i całym muzeum przewodnikami są Karol Necel i jego brat Rafał Necel.
Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów zostało otwarte 23 czerwca 1993.
Ekspozycja
Na niewielkiej ekspozycji możemy zapoznać się z różnego rodzaju naczyniami, produkowanymi w pracowni oraz poznać 7 zasadniczych wzorów zdobienia wyrobów. Wśród nich należy wymienić różdżkę bzu, mały tulipan, duży tulipan, gwiazda kaszubska, rybia łuska, wianek kaszubski oraz lilię. Na ścianach znajdziemy także wyróżnienia i dyplomy oraz akcesoria do produkcji ceramiki.
Po zwiedzeniu ekspozycji i pracowni, koniecznie zajrzyjcie do sklepiku, gdzie można zakupić lokalne wyroby, ale także zobaczyć stary piec, w którym były wypalane.
Produkcja i produkty
Po obejrzeniu ekspozycji warto się wybrać do pracowni, w której wyroby powstają. Produkcja odbywa się ręcznie. Zarówno formowanie jak i zdobienie to proces indywidualny więc często przedmioty z jednej serii różnią się od siebie nieznacznie. To nadaje im sporo uroku. W pracowni możemy dowiedzieć się o glinie, z której produkuje się ceramikę o tym jak jest przygotowywana do procesu produkcyjnego oraz przyjrzeć się samemu procesowi. Specjalnie dla gości, na naszych oczach formowane jest jakieś naczynie. W naszym przypadku był to dzwonek. W drugiej części pracowni odbywa się nanoszenie wzorów, aby gotowa ceramika była barwna. Malowanie również odbywa się ręcznie, z wykorzystaniem wyjątkowych i charakterystycznych dla pracowni wzorów, które możecie poznać na sali ekspozycyjnej.
Zwiedzanie
Pracownia Ceramiki Kaszubskiej, która otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, jest miejscem nie tylko pełnym artystycznego ducha, ale również bogatym w edukacyjne doświadczenia. W ramach dostępnych atrakcji, na gości czeka zawsze interesująca sala ekspozycyjna, gdzie można podziwiać prace mistrzów garncarstwa oraz warsztat, który stanowi serce całego obiektu. To właśnie tutaj odbywa się magiczny proces tworzenia ceramiki, od uformowania surowej gliny po wypalenie i ukończenie dzieła.
Za niewielką opłatą wstępu, jedynie 7 złotych, każdy odwiedzający ma szansę nie tylko na oglądanie, ale również na aktywne uczestnictwo w procesie tworzenia. Przeżyć można coś wyjątkowego, próbując swoich sił na kole garncarskim pod okiem doświadczonych artystów. To niecodzienna okazja, aby zanurzyć dłonie w glinie i poczuć satysfakcję płynącą z kreowania własnych form.
Jeśli zdecydujecie się na stworzenie czegoś własnoręcznie, pracownia oferuje możliwość wysuszenia i wypalenia Państwa pracy, aby mogła stać się trwałym i wyjątkowym dziełem sztuki użytkowej. Po procesie wypalania, gotowy wyrób może zostać wysłany pocztą, co pozwoli cieszyć się nim w zaciszu własnego domu, lub ofiarować jako unikalny prezent bliskiej osobie.
Godziny otwarcia pracowni, od poniedziałku do soboty, w zakresie od 8:00 do 14:00, są wygodne dla osób, które chcą wpleść wizytę w pracowni w codzienne plany lub spędzić miło czas w weekend. Warto podkreślić, że indywidualni goście nie mają obowiązku dokonywania rezerwacji, co jest wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy preferują spontaniczne wycieczki i odwiedziny. Oczywiście grupy zorganizowane powinny wcześniej skontaktować się z pracownią w celu ustalenia szczegółów wizyty, co pozwoli na zapewnienie najlepszych warunków i pełnej uwagi instruktorów.
Pracownia serdecznie zaprasza wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych, do wspólnego odkrywania tajników rzemiosła artystycznego. To idealne miejsce dla osób poszukujących inspiracji, chcących przekonać się o swoich umiejętnościach twórczych lub po prostu pragnących spędzić czas w sposób kreatywny i rozwijający. Czekają niezapomniane wrażenia oraz możliwość stworzenia czegoś wyjątkowego, co będzie piękną pamiątką z wizyty w pracowni garncarskiej.
Warto?
Pracownia ceramiki kaszubskiej w Chmielnie to miejsce, które warto odwiedzić. Można ją nazywać żywym muzeum bo produkcja odbywa się na naszych oczach, a właściciele chętnie odpowiadają na wszelkie pytania. Zarówno mi jak i Zuzi (7 lat) wizyta sprawiła sporą przyjemność i wyposażeni w ręcznie robione wyroby ceramiczne wspominaliśmy ją miło.
Jeżeli ciekawi Was taka tematyka i w Waszych podróżniczych planach szukacie miejsc związanych z rękodziełem to zanotujcie koniecznie jeszcze jedno miejsce – Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach (świętokrzyskie).