Udostępnij
Podobno słowo pocztówka wymyślił Henryk Sienkiewicz. Mieszkając w Oblęgorku miał z Kielcami coś wspólnego. Pewnie niewielu z Was zastanawiało się od kiedy wydawano pocztówki i co one przedstawiały. Jako miłośnik regionu muszę Wam polecić ciekawe wydawnictwo, które prezentuje pocztówki dotyczące naszego miasta, ale nie byle jakie, bo te wydane jeszcze przed 1945 rokiem! „Kielce na pocztówkach do 1945” to katalog, który każdy Kielczanin obejrzeć powinien.
Książka jest w twardej oprawie i ma 225 stron. Posiada dwóch autorów. Pierwszym z nich jest Michał Biskup (filokartysta), a drugim Krzysztof Lorek (kolekcjoner, regionalista). Publikacja została wydana przy współpracy z Muzeum Narodowym, Muzeum Historii Kielc, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.
Książka jest katalogiem pocztówek i zawiera dużo danych, które na pierwszy rzut oka dla „normalnych” ludzi będą niezrozumiałe. Jest jednak bogato ilustrowana i to właśnie za to ma u mnie spory plus. Pocztówki podzielone są na trzy okresy (do 1905, 1906-1938 i 1939-1945).
Pierwsze skatalogowane pocztówki pochodzą z czasów, gdy język polski nie był na porządku dziennym. Pokrywają je napisy w języku rosyjskim. Pierwsza (jak mniemam najstarsza) skatalogowana pocztówka z Kielc przedstawia dzwonnicę katedralną i katedrę w Kielcach.
Pomimo tego, że może nie do końca rozumiem katalogowe oznaczenia, to z wielką chęcią oglądałem stare pocztówki naszego miasta. Dają niezły obraz zmian naszej małej ojczyzny.
Jeżeli chcecie otrzymać egzemplarz tej książki to jest na to sposób.
Konkurs
Wyślijcie na adres napisz@tymrazem.pl skan/zdjęcie najciekawszej pocztówki, jaką dostaliście/widzieliście :) Spośród nadesłanych zgłoszeń wybiorę jedno najciekawsze, i jego autor otrzyma książkę. Na zgłoszenia czekam do piątku 5 IX 2014.