Udostępnij
Mělnik (Mielnik) nazywany jest często miastem wina. To miasto z długą historią i pięknymi tradycjami. Poznajcie to wyjątkowe miejsce, jego zamek i długą, bogatą historię. Zapraszamy Was do tego urokliwego a nieodkrytego jeszcze miasteczka w Czechach.
Lokalizacja i dojazd
Zamek Mělník znajduje się w mieście o tej samej nazwie. Wybudowany on został na wzgórzu nad malowniczym zbiegiem rzek Wełtawy i Łaby. Mělník administracyjnie znajduje się w Czechach Środkowych, a konkretnie w kraju środkowoczeskim (odpowiednik polskiego województwa). Oddalony jest on od centrum Pragi o niecałe 50 kilometrów.
Możecie się dostać tutaj na kilka sposobów. Z Pragi jedzie autobus, który startuje z dworca Nádraží Holešovice a Ládví (podróż trwa około 40 minut). Możecie przyjechać tu też pociągiem (podróż około godziny + 15 spaceru ze stacji) lub wybrać się do Mělníka samochodem.
Bilety i godziny otwarcia
Zamek możemy zwiedzać w grupie (minimum 9 osób) i wtedy bilet normalny kosztuje nas 110 CZK, a ulgowy 90 CZK za osobę. Drugą opcją jest zwiedzanie indywidualne z przewodnikiem mówiącym po czesku. Jest to opcja, którą możecie wybrać po uzbieraniu minimum 5 osób, a kosztuje ona 140 CZK (100 CZK bilet ulgowy). Ostatnią możliwością jest zwiedzanie indywidualne zamku bez przewodnika i tutaj bilet normalny kosztuje 110 CZK, a ulgowy 80 CZK.
Zwiedzanie piwnic winnych bez przewodnika dla turystów indywidualnych kosztuje 50 CZK za osobę.
Zwiedzanie zamku możliwe jest w sezonie od 9.30 do 18.00, a poza sezonem do 16.30. Wycieczki po winnych piwnicach odbywają się w sezonie od 9.30 do 17.30, a poza sezonem do 15.30. Te drugie zawierają także degustację, ale z kosztowaniem wina dostępne są tylko dla grup liczących ponad 9 osób.
Aktualnych informacji szukajcie na stronie zamku.
Zamek Mělník i jego historia
Historia zamku Mělník sięga wielu wieków wstecz. Pierwotnie była to drewniana budowla, która prawdopodobnie w X wieku została zastąpiona kamiennym obiektem. Jego pozostałości znajdują się w zachodnim skrzydle dzisiejszego zamku. Początkowo zamek Mělník nazywany był zamkiem Pšov, od nazwy słowiańskiego plemienia. Sam zamek zmienił nazwę, ale przepływający nieopodal potok Pšovka przypomina o jego historycznej nazwie.
Nazwa Mělník pojawiła się po raz pierwszy na srebrnych denarach księżniczki Emmy (żony Bolesława II). Na monetach widniał napis „Civitas Melnic”. Gotycki zamek, który podziwiamy dziś, został wybudowany w XIII wieku. Na przestrzeni lat przechodził on z rąk do rąk. Król Karol IV ogłosił Mělník królewskim miastem posagowym. Jego ostatnia żona – Elżbieta Pomorska mieszkała w zamku aż do swojej śmierci w 1393 roku. Ostatnimi królewskimi żonami, które zamieszkiwały zamek były żony Jerzego z Podiebradów. Ogólnie historia mówi o tym, że w posiadłości mielnickiej mieszkało w różnych okresach dziejów aż 23 królów, a posiadłość była przeznaczona głównie dla wdów po czeskich królach.
Pod koniec XIV wieku zamek został ponownie przebudowany i zyskał m.in. bramę wjazdową. Miało to miejsce za panowania Jerzego Popela z Lobkowiczów. W kolejnych latach ponownie zmieniał on właścicieli. W 1646 roku majątek został oddany Heřmanowi Černínowi z Chudenic. Ostatnią spadkobierczynią była Maria Ludmiła Černín, która poślubiła Augusta Antonína Josefa Lobkowicza. Lobkowicz to jeden z najstarszych żyjących czeskich rodów arystokratycznych. W rękach tej rodziny zamek pozostał do 1948, a po przerwie ponownie wrócił do rodziny w 1992 roku.
Obecny właściciel zamku, książe Jiří Jan Lobkowicz urodził się w Szwajcarii. Odbudowuje on z powodzeniem posiadłości Mělnice i Hořín. Zamieszkuje lewe skrzydło zamku wraz z rodziną. Podczas naszej wizyty mieliśmy okazję porozmawiać z księciem o jego posiadłościach w Czechach i we Francji. Zdradził nam, że opieka nad pałacami i zamkami w Czechach jest bardzo trudna. Biurokracja i współpraca z konserwatorem zabytków czasami przerasta najwytrwalszych. Obecny stan zamku jest jednak jego zasługą, więc nie poddaje się.
Na zamku często odbywają się ciekawe wydarzenia, koncerty, wystawiane są sztuki teatralne, można tu też organizować śluby i innego rodzaju imprezy rodzinne.
Zamkowe piwnice, święta Ludmiła i wino
Zamkowe wzgórze porastają piękne winnice. Produkcja wina ma tu bogatą tradycję, a zapoczątkował ją król Czech Karol IV Luksemburski już w XIV wieku. Zamkowe piwnice z winem pochodzą właśnie z czasów Karola IV. Można je zwiedzać i podziwiać ogromne stare beczki z herbami panujących tu rodów.
Z miastem nieodłącznie związana jest postać Świętej Ludmiły, księżnej czeskiej. Urodziła się ona właśnie w tym mieście w 860 roku. Była matką dwóch czeskich władców i babką Świętego Wacława, patrona Czech i winiarzy. Została ona zamordowana prawdopodobnie z inicjatywy swojej synowej, z którą miały konflikty zarówno na tle politycznym, jak i rodzinnym. Świętą Ludmiłę pierwotnie pochowano przy murach miejskich w Tetinie, ale później jej szczątki spoczęły w Bazylice św. Jerzego w Pradze. Ludmiła została prawdopodobnie uduszona białą chustą – atrybutem, z którym jest przedstawiana na wszystkich wizerunkach.
Święta Ludmiła jest nieodłącznie powiązana z Mělnikiem i jego zamkiem, dlatego też winnica, której winorośle porastają wzgórza pod zamkiem, noszą nazwę od jej imienia. Miejscowa winnica produkuje około 40 000 butelek wina rocznie. Najbardziej popularne i tradycyjne wina nazywają się Czerwona i Biała Ludmiła, ale powstaje tu także wino musujące.
Każdego roku we wrześniu w mieście obchodzi się święto wina. Szacuje się, że w tym czasie odwiedza je około 20 000 turystów, co podwaja liczbę osób w mieście!
Miasto Mělník – co warto zobaczyć
Już samo położenie miasta jest ciekawe – tak, jak wspominałam leży ono u zbiegu rzek Łaby i Wełtawy. Możecie podziwiać ten widok, spacerując wzdłuż murów zamkowych, nad winnicą. Nie tylko zamek i rozpościerające się z niego widoki, zasługują tutaj na uwagę. Miasto ma do zaoferowania znacznie więcej.
Rozwój miasta przez wiele lat opierał się na miejscowej cukrowni i fabryce wózków dziecięcych. Obecnie nastawione jest bardziej na turystykę samą w sobie i na rozwijającą się coraz szybciej enoturystykę. W Muzeum Regionalnym Mělnika znajdziecie ekspozycję poświęconą uprawianiu winorośli i samej produkcji wina. Co ciekawe, muzeum znajduje się w budynku po dawnym klasztorze kapucynów.
W Punkcie Informacji Turystycznej Mělnika znajdziecie bardzo ciekawy i obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania miasta. Rozpoczyna się tu trasa zwiedzania podziemi miejskich z XIII wieku. Pod ziemią znajduje się 4,5 metrowa zamkowa studnia, do której każdy dom miał wybudowany swój kanał. Podziemia Rynku są nadal niezbadane, w związku z tym w mieście obowiązuje zakaz wjeżdżania na teren Ryku samochodem. Podziemia liczą 3 kondygnacje, które sięgają do 25 metrów w głąb ziemi. Trasa udostępniona turystom mierzy około 150 metrów. Zwiedzający podziemia miasta dostają kask chroniący głowę i audio przewodnik.
Zwiedzając miasteczko musicie zajrzeć koniecznie do jednego z najstarszych w Czechach kościołów. Kościół św. Piotra i Pawła pochodzi z 1000 roku. Przy kościele znajduje się udostępniona zwiedzającym gotycka wieża, z której rozpościera się widok na okolicę. W krypcie kościoła można zobaczyć jedną z największych czeskich kostnic, w której zmarli chowani są od średniowiecza! Obecnie w tzw. kaplicy czaszek (ossuarium) znajdują się szczątki ponad 15 000 osób. Przerażający widok, więc skierowany tylko dla osób o mocnych nerwach. Kaplica udostępniona jest do zwiedzania głównie latem lub po wcześniejszym umówieniu i nie wolno w niej robić zdjęć.
Jeżeli chcecie lepiej poznać to wyjątkowe miasto i jego sekrety, to na oficjalnej stronie miasta znajdziecie obszerny przewodnik w wygodniej wersji do druku.
Warto go odwiedzić?
Mělnik to niezwykle urokliwe miasto z bogatą i długą historią. Będzie to super miejsce zarówno na krótki pobyt, jak i na bazę wypadową po okolicy. Będąc w pobliżu, koniecznie tu zajrzyjcie!
Więcej informacji o Mělniku znajdziecie na stronie internetowej miasta, na portalu turystycznym (najczytelniejszy w języku czeskim) i na stronie Centrum Informacji Turystycznej (dostępna wersja w języku polskim).