Udostępnij
Chyba każdy mieszkaniec regionu świętokrzyskiego słyszał o sabatach czarownic, zbóju Kaku czy też Emeryku. Te i wiele innych, regionalnych historii czekać na Was będzie w nowym obiekcie, jakim jest Park Legend w Nowej Słupi. Właściwie nazywa się on Parkiem Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, ale ta pierwsza nazwa jest łatwiejsza do zapamiętania i już się przyjęła w branży.
Oficjalne otwarcie Parku zaplanowane jest na wrzesień 2023, ale prawdopodobnie obiekt uruchomiony zostanie wcześniej w celach testowych. Ja miałem okazję odwiedzić go w ramach zamkniętego pokazu przedpremierowego.
Lokalizacja i dojazd
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, czy jak kto woli Park Legend, znajduje się w Nowej Słupi (województwo świętokrzyskie, powiat kielecki). Oddalony jest od Kielc o około 45 kilometrów, a droga ze stolicy województwa zajmie Wam około godziny. Do Nowej Słupi możecie także dojechać komunikacją publiczną (znajduje się na trasie do Ostrowca Świętokrzyskiego).
Park Legend zlokalizowany jest bardzo blisko Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Można powiedzieć, że na tyłach terenu, gdzie odbywają się Dymarki Świętokrzyskie. Aby dojechać na parking, musicie zjechać z Rynku w stronę wejścia na Święty Krzyż, ale przed Domem Opata skręcić w lewo (droga na Święty Krzyż biegnie w prawo). Adres obiektu to ul. Benedyktyńska 6. Przed obiektem czeka na Was spory parking.
Godziny otwarcia i bilety
Informacje o biletach i godzinach otwarcia jeszcze nie są pewne, bo sam Park nie jest jeszcze otwarty. Udało mi się natomiast dowiedzieć, że będzie on otwarty od 1 sierpnia, a oficjalne i huczne otwarcie nastąpi we wrześniu.
Park czynny będzie codziennie oprócz poniedziałków od 9.00 do 18.00, a bilet będzie kosztował około 25 zł, ale szczegóły na ten temat pojawią się wkrótce.
Śledźcie stronę internetową, aby poznać szczegóły.
Park Legend – co nas czeka w środku?
Park Legend to miejsce wyjątkowe na mapie województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski. Góry Świętokrzyskie skrywają sporo tajemnic, które czekają na Was w legendach i podaniach ludowych. Poznacie je podczas wędrówki po ścieżce edukacyjnej w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.
Przez całe zwiedzanie towarzyszyć Wam będzie narrator – Emeryk, którego figura znajduje się nieopodal Parku, u podnóży Świętego Krzyża. Sama postać jest też legendarna, a o jej losach dowiecie się podczas wędrówki przez świat magii, przyrody, królów i duchów.
Warto od razu zaznaczyć, że Park Legend nie jest muzeum, nie znajdziecie tutaj gablot z eksponatami, bo przecież legendy to tak naprawdę balans na pograniczu dwóch światów. Mamy tu do czynienia z czarami, magią i niezwykłymi zjawiskami, które odnosimy jednak do konkretnych miejsc, zwyczajów czy prawidłowości przyrody. Kiedyś ludzie właśnie takimi legendami czy podaniami tłumaczyli sobie wiele zjawisk z życia codziennego.
Cała ścieżka podzielona jest na kilka sal, w których poznajemy kolejne legendy, a wśród ich bohaterów pojawiają się Cyklopi, Czarownice Świętokrzyskie, Dąbrówka, Emeryk i św. Jeleń, Gołoborze, Halina Krępianka, poznamy legendę o Powstaniu Kielc, Widmie Husarza na zamkowych murach, Nurku, ale też Legendy Chęcińskie i te o Łysej Górze, Zbóju Madeju, Pielgrzymie i oczywiście o Sabatach Czarownic oraz Wacławku – założycielu Świętej Katarzyny.
Każde z pomieszczeń ma swój wyjątkowy charakter i opowiada inną historię. Czekają tam na Was różnorodne efekty, które pozwolą Wam przejść przez ten magiczny świat. Wędrując ścieżką, traficie na sabat czarownic, do sandomierskich podziemi, lasu i do wielu innych ciekawych miejsc, a na końcu czeka na Was wizyta… w Piekle!
Symulator… lotu na miotle
Na zakończenie ścieżki legend, możecie skorzystać z symulatora lotu na miotle! Dzięki wykorzystaniu specjalnych foteli, które odwzorowują ruchy lotu oraz goglom VR możecie poczuć się jak wiedźma, która leci nad Łysogórami. Podczas „lotu” możecie rozglądać się dookoła, a w goglach ujrzycie okolicę, którą właśnie mijacie. Jeżeli macie chorobę lokomocyjną lub kiepsko znosicie tego typu atrakcje, to musicie uważać, ale warto zaryzykować, bo zabawa jest przednia, a w każdej chwili możecie ją przerwać.
Co w okolicy?
Nowa Słupia to miejsce wyjątkowe! To obok Świętej Katarzyny chyba najpopularniejsza miejscowość dla wędrowców, którzy chcą zdobywać Góry Świętokrzyskie pieszo. Z Nowej Słupi prowadzi „Droga Królewska” na Święty Krzyż. To właśnie tutaj stoi figura pielgrzyma Emeryka, której historię poznacie w Parku Legend.
Niedawno w Nowej Słupi otwarte zostało Muzeum Starożytnego Hutnictwa. To bardzo ciekawa placówka, w której dowiecie się wszystkiego na temat dymarek i przeszłości regionów, aż do czasów rzymskich. Artykuł o tym miejscu czeka na Was tutaj – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.
Warto odwiedzić Park Legend?
Park Legend Świętokrzyskich, czyli Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, to miejsce z ogromnym potencjałem. Nowa Słupia odwiedzana jest przez wielu turystów indywidualnych, ale także ogromne ilości wycieczek z podróżnikami w różnym wieku. Park Legend to miejsce, które spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym gościom. Ci pierwszy powinni docenić multimedia i ciekawą formę podania, a Ci drudzy dodatkowo na pewno odnajdą w legendach i podaniach historie, które słyszeli od swoich mam czy babć.
Park Legend to miejsce, które warte jest indywidualnej wycieczki, a nie tylko zwiedzania przy okazji pobytu w Nowej Słupi. Koniecznie zaplanujcie wizytę i wejdźcie w świat świętokrzyskich legend!