Udostępnij
Pałac Lednice to niezwykła budowla, która wraz z ogrodem wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w ramach obszaru „Lednicko-valtický areál”. Ten imponujący kompleks pałacowy robi ogromne wrażenie i jest często odwiedzany przez turystów krajowych, ale wśród polskich i austriackich gości też zajmuje wysoką pozycję!
Cały obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO to bardzo ciekawy teren. Wyróżniają się na nim dwa pałace – Lednice, które opisujemy oraz Valtice, w których znajduje się także ciekawa atrakcja – Salon Win Czeskiej Republiki w Narodowym Centrum Wina.
Lokalizacja i dojazd
Pałac Lednice zlokalizowany jest w Republice Czeskiej w Południowo morawskim kraju (odpowiednik naszego województwa). Oddalony jest on od granicy z Austrią o około 10 kilometrów. Jego dokładny adres to Zámek 1, 691 44 Lednice na Moravě. Do drogi E65 do Brna i w stronę Bratysławy macie z pałacu około 7 kilometrów, a najbliższym większym miastem jest Brzesław oddalony o niecałe 10 kilometrów.
Jeżeli przyjeżdżacie do pałacu samochodem, to tuż przy wejściu na jego teren znajduje się parking (Parkoviště – Zámecké náměstí). Nie jest duży i w sezonie może być na nim tłoczno. Jest on jednak najwygodniejszy. Czekają Was na nim jednak dwa utrudnienia. Pierwsze to możliwość płatności tylko monetami, a drugim jest fakt, że płacicie za godzinę bez możliwości wykupienia parkingu na cały dzień! Na szczęście możliwa jest zapłata online, z czego my skorzystaliśmy – wystarczy zeskanować kod QR z parkometru. Parking kosztuje 40 CZK za godzinę.
Godziny otwarcia i ceny biletów
Pałac Lednice udostępniony jest dla turystów wraz z otaczającym go wielkim terenem zielonym. Wstęp do samej budowli jest biletowany, ale spacer po terenach ogrodu jest darmowy. Bilety na zwiedzanie należy kupić w budynku dawnych stajni pałacowych, który jest przedsmakiem skali obiektu.
Pałac Lednice otwarty jest w różnych godzinach, w zależności od sezonu i wybranej trasy. Najlepiej przed wizytą sprawdzić aktualne godziny na stronie. Dla przykładu w październiku możemy trasę podstawową zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 11.00 – 14.00, a w soboty i niedziele od 9.00 do 16.00. W listopadzie i do połowy grudnia godziny w tygodniu są takie same, ale w weekendy skracają się od 10.00 do 16.00.
Ceny biletów różnią się w zależności od wybranej trasy zwiedzania. Jeżeli chodzi o trasę podstawową, to bilet normalny kosztuje 300 CZK. Seniorzy i młodzież w wieku 18-24 lata zapłacą 240 CZK. Dzieci w wieku 6-17 lat mogą skorzystać z biletu ulgowego w cenie 90 CZK (dzieci do 5 roku życia wchodzą za darmo). Za inne trasy i obiekty, takie jak np. Minaret musimy zapłacić osobno. O samej trasie podstawowej więcej za chwilę.
Pałac Lednice – zwiedzanie
Goście, odwiedzający pałac Lednice mają do dyspozycji kilka tras zwiedzania. Podstawowa trasa obejmuje sale reprezentacyjne, ale możemy także zobaczyć Apartamenty Prywatne, Pokoje dziecięce i Muzeum Lalek Teatralnych, Grotta, Szklarnia, Minaret oraz Janohrad. Godziny otwarcia poszczególnych tras i ceny biletów sprawdzicie na stronie.
Pałac Lednice i jego historia w skrócie
Pierwsze wzmianki o miejscowości Lednice pochodzą z 1222 roku i już wtedy prawdopodobnie znajdowała się w miejscowości gotycka twierdza. Historia Pałacu Lednice jest ściśle powiązana z rodem Liechtensteinów, który przez wieki kształtował jego oblicze. Nazwisko to pojawiło się pierwszy raz w historii pałacu w 1249 roku. Byli oni właścicielami Letni w latach 1317-1945.
Pierwotna gotycka twierdza, wzniesiona w miejscu obecnego pałacu, przechodziła liczne zmiany na przestrzeni lat. Jednak największa metamorfoza miała miejsce w XIX wieku, gdy pałac został przebudowany w stylu romantycznym z elementami neogotyku. Swój dzisiejszy wygląd pałac otrzymał w latach 1846-1858, a autorem przebudowy był architekt Georg Wingemüler.
Pałacowe wnętrza
Pałac Lednice to majestatyczna budowla, która urzeka swoim detalem i wyrafinowaniem. Zewnętrzna fasada pałacu jest bogato zdobiona, co czyni budynek niezwykle fotogenicznym. Charakterystyczne dla tego miejsca są wysokie wieże, strzeliste okna oraz wyraźne linie architektoniczne. To wszystko sprawia, że Pałac Lednice jest często porównywany do zamków z bajek.
Wnętrza pałacu są równie imponujące. Wielkie sale i liczne salony zdobione są w stylu neorenesansowym i neogotyckim, co świadczy o bogatej historii oraz zamiłowaniu do sztuki dawnych właścicieli. Każdy pokój ma swoją własną, unikalną atmosferę i dekoracje, odzwierciedlającą różnorodność wpływów kulturowych i artystycznych.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy na niezwykłej klatce schodowej, która robi wrażenie, a wiszące z sufitu niezwykłe żyrandole zachwycają. Taka też była ich wola w przeszłości! Schody, które możemy obserwować, są samonośne, a wykonane zostały w pracowni Karla Lestera w Wiedniu. Wspomniany żyrandol ma aż 15 metrów długości i waży 690 kilogramów. Na ścianach kiedyś znajdowały się portrety rodzinne, z których do naszych czasów przetrwały trzy.
Pierwsza część wnętrz, które zwiedzamy, jest mniej ozdobna niż kolejna, ale robi wrażenie. Możemy zobaczyć zarówno pomieszczenia użytkowe, jak i mieszkalne. Pierwszym, które odwiedzimy jest Salon Myśliwski, z trofeami orłów morskich na ścianach. Wędrując po pałacowych wnętrzach, zwróćcie uwagę na wiszące na ścianie trofeum z… jednorożca. Właściwie jest to model głowy konia z rogiem narwala, ale w przeszłości często łączono te dwa elementy, a tzw. róg jednorożca miał zastosowanie nawet w medycynie ludowej.
W pierwszej części odwiedzamy także salonik afrykański, przedpokój, pokój niebieskie, sypialnię Franciszki, pokój chiński i salę rycerską.
Zwiedzanie pałacowych wnętrz można podzielić na dwa obszary. Pierwszy nieco bardziej surowy i drugi, którego ja zostałem wielkim fanem. Niezwykłe kolory tapet, szczegółowe dekoracje z drewna w połączeniu z ciekawymi detalami i eksponatami sprawiają, że byłem pod wrażeniem jeszcze długo po wyjściu z pałacu. To trzeba zobaczyć na własne oczy, a przedsmak tych wnętrz zobaczcie na zdjęciach!
Zaczynamy zwiedzanie od jadalni i salonu pośredniego, a następnie udajemy się do biblioteki. Zwróćcie uwagę na schody (pierwsze zdjęcie). Wykonane one zostały z jednego pnia dębu. Następnie przechodzimy do Salonu Muzycznego, Palarni i Salonu niebieskiego, gdzie kończymy zwiedzanie wnętrz.
Kościół św. Jakuba Starszego
Patrząc na rozmiary pałacu i samego parku, w przypadku „kaplicy” pałacowej nie mogło być inaczej niż imponująco. Kościół św. Jakuba Starszego jest pełnowymiarową świątynią, której nie powstydziłaby się niejedna miejscowość. Pełnił on funkcję kaplicy pałacowej Lichtensteinów, a powstał w tej formie w połowie XIX wieku. Poświęcony został 5 października 1858 roku. Wcześniej w jego miejscu stała barokowa świątynia prawdopodobnie z 1731 roku. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się w ołtarzu skrzydłowym obraz Świętej Rodziny autorstwa Franza Ittenbacha.
Park pałacowy
Otoczenie pałacu jest równie imponujące co sam budynek. Rozległy park w stylu angielskim, zaprojektowany w XIX wieku, jest domem dla wielu rzadkich gatunków drzew i roślin. Spacerując alejkami parku, można natknąć się na romantyczne mostki, malownicze stawy oraz szereg małych architektonicznych perełek, takich jak minaret, który służył niegdyś jako wystawna glorietta.
Park Lednicki to także miejsce, gdzie natura łączy się ze sztuką. Różnorodne rzeźby i fontanny rozsiane po całym terenie dodają temu miejscu niezwykłego uroku. Jest to idealne miejsce na długie spacery, podczas których można podziwiać zarówno naturalne piękno, jak i ludzką kreatywność.
Minaret
Jednym z nietypowych obiektów znajdujących się na terenie parku pałacowego jest minaret. Powstał on pod koniec XIX wieku i mierzy około 60 metrów wysokości. Na szczyt wieży możemy wejść (około 300 stopni schodów) i podziwiać panoramę parku. Wieża wyposażona jest w trzy galerie widokowe. Do minaretu możemy pójść na nogach lub popłynąć łodzią, którą znajdziecie np. przy Mauretańskim Pawilonie. Jest to jedna z najwyższych tego typu budowli w krajach nieislamskich. Autorem projektu minaretu był J. Hardmuth.
Zwiedzanie minaretu kosztuje osobę dorosłą 100 CZK, seniorów i studentów 80 CZK, a dzieci 30 CZK.
Pałac Lednice i jego oranżeria
Tuż obok pałacu znajduje się Oranżeria. Powstała ona mniej więcej wtedy co minaret. Zbudowana jest ona ze szkła i metalu i rośnie w niej wiele gatunków egzotycznych roślin, na czele z ponad 300-letnią palmą. Budowla miała stanowić nie tylko miejsce uprawy roślin egzotycznych, ale również przestrzeń dla relaksu i kontemplacji, gdzie rodzina książęca mogła uciec od surowych europejskich zim do świata wiecznej zieleni.
Pawilon Mauretański
To niezwykła budowla, która swój wygląd zawdzięcza przebudowie architekta Wingelmullera. Pełnił on funkcję łaźni i był zapleczem technicznym dla systemu nawadniania parku. Później również w miejscu tym znajdowały się turbiny wytwarzające energię. Dzisiaj znajduje się w nim kawiarnia, a z zewnątrz całość prezentuje się „orientalnie”.
Stajnie
Pałac Lednice posiada ciekawe stajnie. Choć być może mniej znane niż sam pałac czy jego oranżeria, stanowią nieodłączną część historycznego kompleksu, który przyciąga miłośników architektury. Te piękne konstrukcje są świadectwem nie tylko dawnych tradycji hodowlanych, ale także zamiłowania właścicieli pałacu do koni i jazdy konnej.
Dzisiaj w jednym z budynków dawnych stajni znajdują się kasy biletowe, dlatego jest ogromna szansa, że i je odwiedzicie.
Warto odwiedzić?
Pałac Lednice to obiekt, który robi wrażenie. Sama budowla jest imponująca, a w połączeniu z ogrodem, który mogę zaryzykować, że jest większy od całego miasteczka, Lednice sprawiają, że jest to atrakcja turystyczna, w której bez problemu spędzimy minimum pół dnia. To ciekawy obiekt, który z zewnątrz prezentuje się bardzo dobrze, ale niektóre wnętrza wnoszą te wrażenia na znacznie wyższy poziom.
Letnisko-Valticki Areal, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas wizyty na Południowych Morawach i Wam polecam zapisać go na liście miejsc Waszej przyszłej wycieczki. Dla fanów enoturystyki region ten będzie na pewno interesujący, a planując dłuższy pobyt, koniecznie odwiedźcie Narodowe Centrum Wina – Salon Win Republiki Czeskiej w Valticach.