Mogę założyć, że słysząc o Bordeaux jednym z pierwszych skojarzeń będzie wino! Nie ma co się dziwić, bo region ten jest uznawany za światową stolicę tego trunku. To właśnie stąd pochodzą najlepsze wina świata. W Bordeaux znajduje się miejsce, w którym o winie dowiecie się wszystkiego, w ciekawej formie – Cite du Vin.

Można by powiedzieć, że jest to muzeum wina, ale tak nie jest. Nie ma tam eksponatów, starych butelek i kawałków beczek. Cite du Vin to bardziej Centrum Wina. Tak jak Centrum Nauki ma różnorodne stanowiska, na których poznajemy zasady działania przez eksperymenty i plansze tak w Cite du Vin poznacie różne etapy produkcji wina, jego historię ale także elementy, które składają się na to, że wino jest tym, czym jest – smak, zapach, tekstura i inne!

Obiekt powstał w 2016 roku i od razu stał się miejscem bardzo popularnym wśród turystów i mieszkańców!

Lokalizacja i dojazd

Cite du Vin zlokalizowane jest na północ od starego miasta. Nowoczesnej bryły budynku na pewno nie przegapicie bo jest bardzo charakterystyczna. Adres, do którego musicie się kierować to 134 Quai de Bacalan, 33300 Bordeaux, Francja.

Możecie tu dojechać tramwajem lini B (jeździ w ciągu dnia co kilka minut) jadącym w kierunku Berges de la Garonne i wysiąść na przystanku „La Cité du Vin”. Możecie także przyjść na piechotę (spacer zajmie Wam około pół godziny – 2,6 kilometra) lub przypłynąć tramwajem wodnym po rzece Garonie.

Cite du Vin – godziny otwarcia

Różne części Cite du Vin są otwarte w innych godzinach. Was najbardziej powinna interesować część ekspozycyjna oraz degustacyjna. Wystawy czynne są od 30 sierpnia do 31 grudnia codziennie od 10:00 do 18:00 w dni powszednie oraz do 19:00 w weekendy i ferie szkolne. Od 1 stycznia 2022 do 1 kwietnia 2022 otwarte codziennie od 10:00 do 18:00 (zamknięte w poniedziałki w styczniu).

Bilety i zwiedzanie

Bilet na wystawę stałą wraz z kieliszkiem wina w Belvédère kosztuje 20 € dla dorosłych i 9 € dla niepełnoletnich. Jest to bilet na określony dzień. Jeżeli chcecie bilet otwarty to cena za niego wyniesie odpowiedni 24 i 14 €. Wybierając się do Cite du Vin rodzinnie (maksymalnie 2 dorosłych i 2 dzieci) możecie skorzystać z biletu rodzinnego za 50 €. Dostępne są także do zwiedzania wystawy czasowe oraz różnego rodzaju warsztaty.

Jeżeli podczas swojego pobytu w Bordeaux planujecie kupić Bordeaux CityPass – kartę miejską, która daje Wam darmowy transport po mieście i wstępy do wielu obiektów to Cite du Vin, również znajduje się na liście z darmowym wstępem. Ważne jest jednak, aby być przed 12.00 – wtedy degustacja w Belvédère również jest w cenie.

Na zwiedzanie Cite du Vin powinniście zaplanować około 2-3 godziny, nie zapomnijcie o lampce wina na tarasie Belvédère.

Ekspozycja

Wystawa w Cite du Vin dostępna jest do zwiedzania dla wszystkich (również z wózkiem dacie sobie bez problemu radę). Na jej zwiedzenie powinniście zarezerwować około 2-3 godziny. Przy wejściu dostaniecie Audioprzewodnik, który w wybranym przez Was języku ( z tych dostępnych) opowie Wam o każdym elemencie wystawy. Polskiego brak, ale angielski sprawdził się w moim przypadku bardzo dobrze.

Zwiedzanie zaczynamy od części poświęconej winnicom z powietrza, gdzie na ekranach możemy obejrzeć różne winnice i dowiedzieć się o nich. Kolejnymi obszarami są te poświęcone winiarstwu na kuli ziemskiej, wytwórcom wina i uprawie. Nie może zabraknąć dalej informacji o gatunkach winogron oraz elementach niezbędnych do jego powstania. Następnie poznajemy historię wina. Wędrujemy przez wieki poznając różnorodne ciekawe historie związane z tym trunkiem. Odegrało ono bardzo dużą rolę w historii świata i w tej części ekspozycji o tym się dowiecie.

Jedną z najciekawszych dla mnie części jest Bufet pięciu zmysłów. Na niewielkiej przestrzeni możecie tam przenieść się w zupełnie inny świat. Żeby smakować wina nie trzeba być specjalistą. Wystarczy uruchomić swoje zmysły. Na dwóch stołach (jeden dla win białych, a drugi dla czerwonych) mamy możliwość powąchać różnorodnych przedmiotów, które wywołują u nas różne wspomnienia, skojarzenia i emocje, poznać kolory wina jakie występują i jego teksty.

Oprócz tego na wystawie czekają na Was wirtualne (nagrane) rozmowy z ekspertami ze świata wina oraz część poświęcona winom z Bordeaux, ich historii i współczesności.

Belvédère – degustacja z widokami

Na zakończenie zwiedzania wystawy w Cite du Vin warto wybrać się do Belvédère. To sala znajdująca się na 8 piętrze – 35 metrów nad ziemią, skąd roztacza się piękny widok na okolicę. W ramach biletu możemy wybrać jedno spośród kilkunastu win do degustowania. Do wyboru mamy wina lokalne, ale także z innych części Francji i świata. Ja oczywiście zdecydowałem się na trunek lokalny! Najmłodsi zostaną poczęstowani pysznym sokiem z winogron

Swoje wino wypić możecie także na zewnątrz. Ostatni poziom otoczony jest „chodnikiem” na zewnątrz, z którego podziwiać możemy rzekę Garonę, Bordeaux oraz zabudowania portowe.

Na górę do Belvédère dostaniecie się windą. Koniecznie zwróćcie uwagę na sufit, który zdobią tysiące butelek!

Warto odwiedzić?

Cite du Vin to miejsce, które u mnie znalazło się na pierwszym miejscu do odwiedzenia zanim jeszcze przyleciałem do Bordeaux. Wizyta na miejscu tylko potwierdziła ten fakt. Koniecznie zaplanujcie wizytę w Cite du Vin, a po niej na pewno inaczej spojrzycie na wino, jego zapachy, smaki i historię powstawania.

Wino to nieodłączny element lokalnej kultury i kuchni. Spacerując po mieście będziecie mijać sklepy z winami, jadąc pociągiem winnice, a idąc na obiad lampka wina będzie czymś naturalnym. Warto poznawać i kultywować lokalne tradycje, a wino w Bordeaux to obowiązek! 🙂

Sklep

Tuż przy kasie z biletami znajdziecie także sklep z winami, którego wyposażenie robi wrażenie! To Latitute20 – piwnica z winami z całego świata! Dostępne są tam trunki z ponad 70 krajów! Podobno w sklepie dostępne jest około 14 tysięcy butelek wina!

Na miejscu znajdziecie również sklep „La Cité du Vin Boutique”,w. którym znajdziecie ogromną ilość pamiątek i artykułów związanych z winiarstwem. Czekają na Was akcesoria, książki, gry odzież i wiele, wiele innych!