Udostępnij
To już tradycja, że zimową porą wyruszamy na spacer po Świętym Krzyżu. Miejsce magiczne ukrywające przed turystami sporo sekretów. Zapraszam na spacer na zimowy Święty Krzyż.
Wiele razy słyszałem, że znajomi bliżsi i dalsi nigdy nie byli na Świętym Krzyżu w zimie. Ja bywałem tam o wszystkich porach roku i dnia, a tym razem chcę, żebyście i Wy tam zawitali.
Gdzie znajdował się pogański wał kultowy? Czy w więzieniu na Świętym Krzyżu dochodziło do kanibalizmu? Czyje zmumifikowane ciało znajduje się w klasztornej krypcie? Czy na Świętym Krzyżu znajduje się cmentarz?
Tradycyjnie na te i inne pytania odpowiemy podczas naszego spaceru na Święty Krzyż.
W tamtym roku było TAK
Spotykamy się w niedzielę 28 stycznia na szczycie góry Święty Krzyż (Łysiec) o 10:00. Miejsce zaznaczone jest na mapie poniżej.
Możecie się tam dostać na kilka sposobów:
- piechotą zostawiając samochód na parkingu w Hucie Szklanej (asfalt)
- piechotą – busem/autobusem do Nowej Słupi lub zostawiając samochód na parkingu koło Emeryka w Nowej Słupii lub (szlak pieszy)
- piechotą – busem/autobusem do Trzcianki i stamtąd na górę (szlak pieszy)
- wjechać samochodem na górę w celu późniejszego pomodlenia się
W związku z tym, że komunikacja publiczna w tym kierunku jest bardzo uboga proszę wszystkich, którzy jadą samochodami o przygarnięcie tych niezmotoryzowanych.
O co chodzi ze spacerami?
Cudze chwalicie a Kielc nie znacie. To hasło wyjaśnia w prosty sposób ideę spacerów. Wielu Kielczan nie ma czasu ani możliwości poznania naszego miasta i regionu. Wielu przyjezdnych, których Kielce urzekły również będzie miało możliwość je poznać. Spacery są możliwością do poznania najciekawszych miejsc w Kielcach i okolicy oraz integrację uczestników między sobą. Oprócz ciekawych informacji związanych z historią obiektów podczas spaceru przewidujemy także prezentacje archiwalnych zdjęć i zagadki. Spacery odbywają się cyklicznie i każdy może zauroczyć się Kielcami i regionem. Udział w spacerach jest darmowy a każdy uczestnik mile widziany. Dla spacerowiczów angielskojęzycznych również poświęcimy czas i „zarazimy” Kielcami. Pomysłodawcą i organizatorem spacerów jestem ja czyli Jakub Juszyński prowadzący tego bloga.