Udostępnij
Chyba każdy kto był w Czechach miał okazję skosztować knedlików. Jedni je lubią inni unikają, ale co by nie mówić jest to nieodłączny element kuchni czeskiej. Jest ich wiele rodzajów, ale najczęściej spotykamy te – knedliki bułczane. Jak zrobić czeskie knedliki?
Zanim przejdziemy do przepisu zacznę od kilku słów o samych knedlikach. Jak już wspomniałem jest ich kilka rodzajów. Podstawowymi są knedliki bułczane (houskove) i knedliki ziemniaczane (bramborove). Oprócz nich mamy sporo wariacji na ten temat. W restauracjach jednak najczęściej dostaniecie dwa pierwsze typy. Ciekawostką jest, że w Polsce mówimy najczęściej o knedliku z gulaszem, knedliku z pieczenią itp, a w Czechach jest zdecydowanie na odwrót. Tam mówimy zawsze o gulaszu z knedlikiem czy pieczeni z knedlikiem. W sumie knedlik jest dodatkiem skrobiowym do dania więc u nas też po Polsku mówimy kotlet z ziemniakami, a nie ziemniaki z kotletem.
Wróćmy jednak do tematu. Jak zrobić czeskie knedliki? Nie jest to wcale takie trudne!
No to jak zrobić czeskie knedliki?
Knedliki bułczane – przepis
To najczęściej spotykany rodzaj knedlików. Pasuje idealnie do gulaszu czy pieczeni z sosem. Dobrze wchłaniają płyny więc łatwo łączą się z innymi elementami dania.
Do ich zrobienia potrzebujemy:
- 2 bułki (czerstwe)
- pół kostki drożdży (50 g)
- pół łyżeczki cukru
- 0,5 kg mąki krupczatki
- szczypta soli
- szklanka mleka
- jajko
Zaczynamy od pokruszenia drożdży na małe kawałki. Wsypujemy je do miseczki, do której dodajemy także cukier i odrobinę ciepłego mleka. Pozostawiamy na kilkanaście minut. Następnie dodajemy przygotowany rozczyn do miski z mąką, bułkami pokrojonymi w drobną kostkę, solą, resztą mleka i jajkiem. Wyrabiamy gładkie ciasto. Kiedy jest gotowe odkładamy na około pół godziny do wyrośnięcia (w naczyniu przykrytym ściereczką). Tworzymy wałki, które gotujemy około 20 minut (przekręcając po połowie czasu). Po ugotowaniu i wyjęciu knedliki można ponakłuwać, żeby wyszła z nich para. Kroimy ostrym nożem lub nitką na plasterki
Knedliki ziemniaczane – przepis
W Czechach mówi się o nich, że są to knedliki, które się przykleją do wszystkiego w buzi. Są jednak popularne i smaczne.
Do ich zrobienia potrzebujemy:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków w skórce
- 2 jajka
- 250 g mąki krupczatki
- 150 g kaszy manny
- sól
Zaczynamy od ugotowania ziemniaków. Po ostygnięciu zdejmujemy z nich skórkę i ucieramy na drobno. Dodajemy do nich jajka, mąkę i kasze mannę. Wyrabiamy gładkie ciasto, które dostawiamy żeby odpoczęły. Rozdzielamy je na kilka części (z tych składników 2-3 części, w zależności od wielkości garnka) i robimy rulon. Wrzucamy do wrzącej, osolonej wody i gotujemy około 25 minut w połowie przekręcając knedlika. Po ugotowaniu kroimy na plasterki ostrym nożem lub nitką.
Knedliki można podawać na różne sposoby. W Czechach najczęściej z wołowym gulaszem, z wieprzowiną lub pieczenią, ale znajdziecie na pewno więcej możliwości. Na zdjęciu gulasz wieprzowy.
Knedliki trzeba lubić, ale jest to ciekawa alternatywa do ziemniaków. Porcje, które powstają z tych proporcji są duże i spokojnie starczą na kilka osób (nawet i na dwa razy, zwłaszcza knedlik bułczany). Najważniejsze, żeby do knedlików mieć jakiś sos, bo same w sobie potrafią porządnie zapchać. Już wiecie jak zrobić czeskie knedliki więc do dzieła! :)