Ciekawych miejsc w Berlinie jest sporo. Mamy kilka klasyków, które zobaczyć trzeba i całkiem sporą listę miejsc dopiero co odkrytych. Wśród punktów obowiązkowych zdecydowanie znajduje się Bundestag. Dzisiaj kilka słów o tym miejscu i możliwościach zwiedzenia go.

Berlin jest jednym z najmodniejszych miast w Europie. Dużo się tam dzieje, a ilosc atrakcji kulturalnych jest ogromna. Od Kielc dzieli go tylko 6 godzin jazdy, a ceny w stolicy Niemiec nie przerażają.

Bundestag – niemiecki parlament ma swoją siedzibę w dawnym budynku Reichstagu (Parlamentu Rzeszy). Budynek powstał w XIX wieku, ale w latach 90-tych XX wieku zmienił się. Wtedy została do niego dobudowana szklana kopuła, która sięga wysokości 47 metrów.

Lokalizacja

Bundestag znajduje się w centrum miasta, niedaleko Bramy Brandenburskiej. Możecie dojechać tam autobusem numer 100 lub metrem (U55). Adres to Platz der Republik 1.

Zwiedzanie

Na zwiedzanie warto poświęcić około godzinę. Wejście do budynku znajduje się od ulicy Scheidemannstraße. Warto stawić się kilkanaście minut przed wyznaczoną godziną bo kontrola bezpeiczeństwa zajmuje chwilę. Pamiętajcie, że do Bundestagu obowiązują zasady podobne jak na lotnisku. Wszelkie metalowe, ostre i niebezpieczne przedmioty zostaną w depozycie. Podczas zwiedzania możemy skorzystać z audioprzewodnika (dostępne w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, polskim, rosyjskim, tureckim lub holenderskim).

Możliwość zwiedzania uzależniona jest od kilku czynników w tym od wydarzeń politycznych, pogody czy też kwestii bezpieczeństwa. Wjazd na dach dostępny jest również dla rodziców z wózkami i niepełnosprawnych.

Ceny

Zwiedzanie Bundestagu jest darmowe, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Możecie zaryzykować z rejestracją na miejscu, ale jest ryzyko, ze nie uda Wam się dostać tego samego dnia. Kopuła i dach są czynne codziennie od 8.00 do 24.00 (ostatnie wejście o 21.45), a wejścia odbywają się co piętnaście minut.

Rejestracji dokonać możecie przez internet i potrzebujecie do tego swoich danych (imię, nazwisko i data urodzenia). W formularzu wybieramy czy chcemy zwiedzać parlament czy tylko wejść na dach i kopułę. Podajemy tam termin oraz godzinę.

Rejestracji możecie dokonać -> tutaj.

Warto

Bundestag jest najczęściej odwiedzaną atrakcją Berlina co może być wystarczającym powodem do odwiedzenia go (tysiace osób nie może się mylić ;)). Ciekawe wnętrza i bardzo ładne widoki z dachu są kolejnym potwierdzeniem faktu, że Bundestag odwiedzić warto, a to wszystko dostępne jest za darmo.

Bundestag Bundestag Bundestag Bundestag Bundestag Bundestag Bundestag Bundestag Bundestag