Centrum Geoedukacji w kieleckim rezerwacie Wietrznia jest miejscem przeze mnie lubianym. Przez kilka miesięcy było nieczynne w związku ze zmianą ekspozycji. Efekt tych prac można już oglądać więc zapraszam Was do odwiedzenia!

Centrum Geoedukacji znajduje się tuż przy kieleckim rezerwacie Wietrznia, a odpowiada za nie Geopark Kielce – miejska instytuacja opiekująca się rezerwatami geologicznymi na terenie Kielc. Centrum wybudowane zostało ze środków unijnych i szerzy wiedzę z zakresu geologii i paleontologii.

Do tej pory w Centrum Geoedukacji mogliśmy zwiedzić wystawę, wziąć udział w lekcjach i zajęciach ze szlifowania oraz skorzystać z terenowej ścieżki poprowadzonej w położonym obok rezerwacie Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego. Do dyspozycji zwiedzających są przewodnicy, tablice terenowe i aplikacja mobilna.

Nowa wystawa robi duże wrażenie! Wcześniejsza ekspozycja była nowoczesna, ale to, co możecie zobaczyć teraz na pewno znacznie lepiej zadziała na odbiorców. Wcześniej ekspozycja nie była u góry zamknięta, przez co cały czas widzieliśmy dach i wiedzieliśmy, że jesteśmy w tym samym budynku. Aktualna konstrukcja sprawia, że możemy mieć wrażenie, że przenosimy się w inne miejsce. Tym miejscem jest podwodna stacja badawcza „Chronos”.

Całość utrzymana jest w ciemnych barwach. Po drodze, oprócz informacji i tablic czeka na nas dużo dioram prezentujących życie w morzach i oceanach miliony lat temu. Możemy tam odnaleźć organizmy, które pomimo tego, że dzisiaj dla nas są dziwne to w dewońskim morzu były bardzo popularne (np. liścioraki).

Na niektórych modelach zobaczyć możecie oznaczenie powiększenia (Zoom). Oznacza ona, że pokazane w dioramie organizmy nie są w naturalnych rozmiarach, a na potrzeby dokładniejszego ich poznania zostały powiększone (np. trylobit z ostatniego zdjęcia).

Kapsuła 5D nieco zmieniła wygląd, ale nadal jest i zabiera gości w podróż.

Zmiany zaszły nie tylko na samej ekspozycji. Na dachu budynku powstał ogród doświadczeń, w którym również możemy pobawić się nauką.

Lokalizacja

Zwiedzanie

Wstęp do Centrum Geoedukacji jest bezpłatny, a zwiedzanie wystawy trwa około godzinę. Jeżeli dodamy do tego dach i wizytę w rezerwacie Wietrznia to tworzy nam się idealny plan na połowę dnia.

Centrum Geoedukacji możecie zwiedzać od wtorku do piątku (4 wejścia w ciągu dnia) oraz w soboty i niedziele (od 11.00 do 16.00 – co drugie wejście z przewodnikiem (11.00,13.00,15.00)).

Przy centrum znajduje się parking ponieważ dojazd transportem publicznym nie jest prosty.

Warto odwiedzić?

Jeżeli wybieracie się do Kielc lub mieszkacie tu na stałe, a nie byliście jeszcze w Centrum Geoedukacji to koniecznie musicie to nadrobić. Jest to miejsce ciekawe i gwarantuję Wam, że dzieci, które odwiedzą esytawę na pewno będą pod wrażeniem tak samo jak dorośli.

Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji
Centrum Geoedukacji