Udostępnij
O mieście tym nigdy wcześniej nie słyszałem. Mój pierwszy kontakt okazał się jednak bardzo interesujący. Chrudim znajduje się około 80 kilometrów od polskiej granicy i zaskakuje swoją kompaktowością.
Miasto to nie jest duże i większość ciekawych miejsc możecie odwiedzić spacerując na nogach. Atrakcje te są jednak na tyle ciekawe i różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest coś dla fanów teatru, kultury, sztuki, ale i historii. Najlepiej zostawić samochód w okolicach rynku, dzięki temu Wasz plan zwiedzania będzie najbardziej optymalny.
Historia miasta
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1055 roku (Kroniki Kosmy) i w języku czeskim jego nazwa ma formę żeńską (ta Chrudim). Pierwsze osady w tym regionie sięgają jednak 6-7 tysięcy lat wstecz. Kolejne ślady osadnictwa pochodzą z okresu kultury łużyckiej ( około 1000 lat p.n.e). Jednym z najważniejszych momentów w historii Chrudimii była lokalizacja miasta królewskiego przez Przemyśla Otokara II w 1276 roku. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 20 tysięcy osób. Na przestrzeni lat miasto miało swoje historyczne wzloty i upadki.
Lokalizacja
Chrudim zlokalizowana jest 10 km od Pardubic. Od Pragi dzieli ją 110 kilometrów, a od Brna 130 km. Można powiedzieć, że położenie jest bardzo atrakcyjne – w centrum kraju. Miasto to bywa nazywane bramą do Żelaznych Gór.
Chrudim – co zobaczyć?
Rynek (Resselovo namesti)
Czeskie miasta i miasteczka mają piękne rynki. Ten w Chrudimii jest nietypowy. Jednym z jego boków przebiega dość ruchliwa ulica, ale nie przeszkadza to temu, że jest klimatyczny. W jego okolicy najlepiej zostawić samochód bo większość atrakcji mamy w zasięgu kilku minut spaceru. Na środku Rynku zlokalizowana jest kolumna morowa, a tuż obok niej Kościół Wniebowzięcia Panny Marii.
Muzeum Kultury Lalkarskiej
Czeskie tradycje lalkarskie sięgają wielu lat wstecz. Muzeum Kultury Lalkarskiej opowiada o nich bardzo szczegółowo. Znajduje się ono w pięknej kamienicy, w której znajdują się ekspozycje dotyczące czeskich marionetek oraz tych pochodzących z Azji. Na zwiedzanie muzeum zarezerwujcie spokojnie 2 godziny. Więcej o Muzeum Kultury Lalkarskiej przeczytacie w osobnym tekście – Muzeum Kultury Lalkarskiej.
Muzeum Gotyckich Rzeźb
W dawnym kościele kapucynów znajduje się Muzeum Barokowych Rzeźb (Muzeum Baroknich Soch). Zarówno same rzeźby jak i wnętrze dawnego kościoła robią wrażenie. Oprócz głównego pomieszczenia warto odwiedzić także podziemia, które pokazują historię tego miejsca.
Muzeum Regionalne
To muzeum zwiedziłem tylko pobieżnie, ale bardzo mi sie spodobało. Ekspozycja jest nowoczesna i porusza wszystkie obszary związane z miastem. Jest ona także interaktywna i atrakcyjna dla gości w każdym wieku.
Wystawa prac Alfonsa Muchy
W lokalnym muzeum znajdziecie wystawę prac Alfonsa Muchy. Był to jeden z czołowych przedstawicieli secesji i nurtu fin de siecle. Był on grafikiem i malarzem, którego prace, a zwłaszcza plakaty filmowe przyniosły światowy rozgłos. Pierwszym zleceniem, dzięki któremu zyskał sławę był plakat teatralny wykonany na zlecenie Sary Bernherdt. Tworzył on projekty na zamówienie – plakaty, kalendarze, menu, okładki czasopism i reklamy.
Co Alfons Mucha miał wspólnego z Chrudimiem? To właśnie stąd pochodziła jego żona, ale kolekcja jego prac pojawiła się w Chrudimii zanim jeszcze się poznali. Została zakupiona po jego wystawie w 1897 roku.
Kościół Wniebowzięcia Panny Marii
Przy Rynku znajdziecie Kościół Wniebowzięcia Panny Marii. Powstał on przed powstaniem miasta w XIII wieku. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1350 roku (dokumenty arcybiskupa Arnosta z Pardubic). W świątyni znajduje się obraz świętego Salvadora – podobno mający cudowne właściwości.
Warto odwiedzić Chrudim?
Chrudim to małe miasteczko, ale na jednodniową wycieczkę sprawdzi się doskonale. Jeżeli lubicie kościoły, muzea, teatr czy po prostu pospacerować to koniecznie odwiedźcie to miejsce!