Udostępnij
Cmentarze są miejscami, które łączą nas z historią oraz przypominają nam o naszych przodkach. Jednym z takich miejsc jest cmentarz Johannisfriedhof w Norymberdze – jeden z najważniejszych cmentarzy w Bawarii. To tam pochowani są nie tylko zwykli mieszkańcy miasta, ale również wiele znanych postaci, takich jak artyści, naukowcy czy politycy.
Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka cmentarz może nie wydawać się turystycznym hitem z racji swego przeznaczenia, to jednak moim zdaniem warto to miejsce odwiedzić, bo jest wyjątkowe!
Lokalizacja i dojazd
Cmentarz Johannisfriedhof zlokalizowany jest w Norymberdze (Johannisstraße), niedaleko od Starego Miasta (od stacji metra Lorenzkirche oddalony jest o niecałe 2 kilometry). Z dworca kolejowego możecie dostać się na ten cmentarz komunikacją miejską. My wybraliśmy przejażdżkę metrem (Linia U3) na stację Klikikum Nord, a następnie kilkuminutowy spacer. Możecie także pojechać metrem (U3, ale w przeciwnym kierunku) na stację
Plärrer, gdzie przesiądziecie się na tramwaj numer 6.
Dostępność i godziny otwarcia
Cmentarz jest nadal czynny i używany do pochówków, Otwarty jest on od kwietnia do września w godzinach 7.00-19.00, od października do marca w godzinach 8.00-17.00, a od 6 grudnia do 6 stycznia w godzinach 8.00-16.00.
Na teren cmentarza prowadzi kilka wejść i podzielony jest on na sektory widoczne na planie. W okolicy każdego z wejść znajdziecie plan cmentarza wraz z zaznaczonymi grobami najbardziej znanych osób pochowanych na cmentarzu.
Cmentarz ten nie jest wielki – zajmuje obszar ponad 3 hektarów. Jeżeli nie planujecie odwiedzać każdego z grobów, to myślę, że powinniście przeznaczyć na wizytę tu około 20-30 minut.


Historia cmentarza Johannisfriedhof
Już w 1234 roku w miejscu tym istniał Siechkobel (dom dla trędowatych) wraz z kaplicą i miejscem do pochówków. Na początku XVI wieku cmentarze wokół kościołów w centrach miast zostały zamknięte z powodów higienicznych i epidemiologicznych. Wtedy właśnie rozbudowany został cmentarz znajdujący się w tym miejscu. Zakazu pochówków w miastach dokonał swoim dekretem cesarz Maksymilian I.
Na cmentarzu obowiązują przepisy Rady Miejskiej, które określają wygląd nagrobków. Miały być to płyty z piaskowca, a jedynymi elementami, które miały wyróżniać grób spośród innych, miały być epitafia, których przykłady możecie obejrzeć na zdjęciach na końcu tekstu. Sam kamień miał mieć maksymalny rozmiar około 84 na 167 centymetrów. Na początku był to typowy prostopadłościan, ale z czasem ewoluował.
Cmentarz Johannisfriedhof podlegał parafii św. Sebalda i wraz z cmentarzem św. Rocha są to najstarsze cmentarze w mieście. Na przestrzeni lat teren cmentarza był kilkukrotnie powiększany, a największa zmiana powierzchni nastąpiła w 1856 roku.
Cmentarz Johannisfriedhof dzisiaj
Wiele osób twierdzi, że jest to jeden z najstarszych cmentarzy w Europie, a wizyta na nim robi wrażenie. Układ grobów mający setki lat i niesamowite, odlewane epitafia to coś, co wyróżnia cmentarz od innych. Wśród pochowanych znajdziecie przedstawicieli różnych zawodów i stanów społecznych. Niektóre z epitafiów przemycają informacje w formie obrazkowej o przeszłości pochowanego, a inne opisują je słowami.
Oprócz samych nagrobków na cmentarzu znajdują się także dom administracji cmentarza z 1682 roku, Kaplica z 1513 roku, sala krypt z 1860 roku i kościół św. Jana z XIII wieku.




Albrecht Dürer
Na cmentarzu znajdują się groby osób znanych i zasłużonych dla miasta. Pierwszym z nich jest grób Albrechta Dürera. Ten najbardziej znany niemiecki malarz renesansowy urodził się i zmarł w Norymberdze. Tutaj także tworzył, a jego imieniem nazwano nawet norymberskie lotnisko. Albrecht Dürer zmarł w 1528 roku, a jego grób wskazuje niewielka strzałka – szukajcie sporego drzewa – pod nim znajduje się grób.

Veit Stoß – Wit Stwosz
Drugą osobą, która może być nawet bardziej znana, niż wspomniany przed chwilą malarz jest Veit Stoß, którego większość z nas zna pod nazwiskiem Wit Stwosz. Ten znany rzeźbiarz był m.in. autorem ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie, ale także w Norymberdze pozostawił kilka swoich dzieł. Zmarł w 1533 roku, a jego grób znajduje się kilka rzędów (w stronę kościoła) od poprzednika.

Warto odwiedzić?
Cmentarz Johannisfriedhof to miejsce wyjątkowe. Zachowany historyczny układ nagrobków, niezwykłe epitafia i ciekawe sylwetki osób na nim pochowanych, w połączeniu z historią sięgającą ponad pół tysiąca lat wstecz sprawiają, że warto miejsce to odwiedzić!
Jeżeli lubicie spacerować po cmentarzach i poznawać lokalne ciekawostki oraz życiorysy ludzi na nich pochowanych, to zajrzyjcie też koniecznie na Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Stał się on miejscem spoczynku wielu znanych osób ze świata sztuki, kultury czy polityki. Będąc natomiast w Kielcach, odwiedźcie koniecznie Cmentarz Stary. Znajdziecie na nim sporo nagrobków osób związanych z miastem, ale też pisarzy i artystów znanych w całym kraju, którzy zdecydowali się w Kielcach zamieszkać.





