Tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych zachęca pogodą do spacerów i odwiedzin na cmentarzach. Odwiedzając naszych bliskich zmarłych mamy do czynienia z różnymi cmentarzami. Jedne są małe inne duże, czasem są stare, a czasem nowe. Pomimo powierzchownego podobieństwa ze względu na funkcję mogą one się znacząco różnić. Moim zdaniem najciekawszym cmentarzem w Kielcach jest Cmentarz Stary.

Znajduje się on przy ul. Ściegiennego i graniczy z cmentarzem partyzanckim, prawosławnym i ewanagelickim. Jest najstarszym działającym cmentarzem w mieście a jego początki datowane są na lata 1801-1805. Od 1980 roku został on wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.

Znajduje się na mi wiele grobów Kielczan, którzy zaistnieli w dziejach naszego miasta. Znaleźć tu można groby m.in. Franciszka Ksawerego Kowalskiego (znakomitego architekta), Zbigniewa Kruszelnickiego (pseudonim Wilk) czy Antoniny Marceli Gombrowicz (matki pisarza). Na cmentarzu znajduje się także kaplica kieleckich biskupów sufraganów.

Oprócz pamiątek w postaci nagrobków po znanych osobach na cmentarzu warto także zwrócić uwagę na dwa inne walory. Pierwszym jest roślinność. Rosnące tam drzewa osiągają pokaźne rozmiary. Drugą są walory artystyczne. Wśród pomników osób mniej znanych możemy znaleźć perełki rzeźbiarskie czy też epitafia porównywalne do poezji z najwyższej półki.

Nie znajdziecie tutaj alejek z kostki i równym, jak od linijki grobów. W ciągu swojej ponad 200 letniej historii na cmentarzu powstała specyficzna atmosfera. Spacerując pomiędzy drzewami można się wyciszyć i oglądać mijane nagrobki.

Wokół cmentarza narosło również kilka legend. Mi najbardziej utkwiła w pamięci ta o dziewczynie, która została pochowana jeszcze żywa i po otwarciu grobowca miała poobgryzane paznokcie u rąk, lecz już nie żyła. Rzekomo historia ta dotyczyć miała grobowca stojącego tuż przy murze cmentarza i zwieńczonego pomnikiem młodej dziewczyny (patrzcie zdjęcie poniżej). Ile w tej historii jest prawy tego nie wiem.

Wśród wielu mogił znajdziecie groby ludzi związanych z naszym miastem:

Marceli Gombrowicz – matka pisarza Witolda Gombrowicza

Feliksa Jarońskiego – pianisty i pedagoga

Sylwestra Kowalczewskiego – pedagoga, działacza turystycznego i krajoznawczego (jego imię nosi szlak Kielce-Chęciny)

Franciszka Loefflera – posła, działacza PPS

Tadeusza Włoszka – założyciela pierwszego muzeum regionalnego (część zbiorów w Muzeum Historii Kielc)

Franciszka Kowalskiego – architekta kieleckiego. Zaprojektował m.in. Plac Wolności, kielecką cerkiew, cmentarz żydowski i teatr

Rodziny Sztumpfów – właściciele kieleckiego teatru i hotelu polskiego oraz browaru

Bronisława Saskiego – właściciel kamienicy i apteki przy kieleckim rynku

Jana Daszewskiego – lekarza, założyciela biblioteki publicznej w Kielcach

Arkadiusza Płoskiego – powstańca styczniowego, wydawcy “Gazety Kieleckiej”

Wojciecha Szczepaniaka – harcerza, rozstrzelanego przez Niemców u stóp Pierścienicy podczas II Wojny Światowej

Stefana Artwińskiego – aptekarza, prezydenta Kielc

Cmentarz może wydawać się dziwnym miejscem na spacer, ale ten polecam raz na jakiś czas odwiedzić.

Cmentarz Stary w Kielcach Cmentarz Stary w Kielcach Cmentarz Stary w Kielcach Cmentarz Stary w Kielcach Cmentarz Stary w Kielcach Cmentarz Stary w Kielcach Cmentarz Stary w Kielcach Cmentarz Stary w Kielcach