Udostępnij
Zwiedzając inne miasta najczęściej odwiedzam cmentarze żydowskie, a rzadziej te katolickie (zwłaszcza czynne). Tym razem jednak postanowiłem zrobić wyjątek i odwiedzić Cmentarz Rakowicki w Krakowie – największą nekropolię w tym mieście.
Lokalizacja i dojazd
Cmentarz znajduje się przy ul. Rakowickiej, ale wejść możecie również od Alei 29 Listopada. Przy wejściu głównym (ul. Rakowicka) znajduje się pętla tramwajowa (Pętla Cmentarz Rakowicki) i kilka miejsc parkingowych. Jeżeli chcecie się wybrać komunikacją miejską to szukajcie tramwaju numer 2.
Historia
Cmentarz powstał w 1802 roku, gdy wprowadzono zakaz pochówków na cmentarzach przykościelnych (podobnie sytuacja miała się także w Kielcach z Cmentarzem Starym).
Teren został wykupiony od zakonu Karmelitów, a pierwszym pochówkiem (styczniu 1803r.) był Apolonii z Lubowieckich Bursikowej, zmarłej 15 I 1803. Nazwa cmentarza nie pochodzi o ulicy Rakowickiej, a od położonej niedaleko w tamtych czasach wsi Rakowice.
Przez lata cmentarz był kilkukrotnie powiększany, a w 1976 roku został wpisany do Rejestru Zabytków Miasta Krakowa. Aktualnie zajmuje on ponad 40 hektarów, na których mieści się ponad 70 tysięcy nagrobków.
Osobną część cmentarza stanowi ta wojskowa, ale ją odwiedzę następnym razem. W tej części oprócz grobów wojskowych znajduje się m.in. grób rodziców papieża Jana Pawła II.
Ciekawym jest fakt, że na Cmentarzu Rakowickim często na nagrobkach spotkacie nazwiska nie polskie , co świadczy o dużym znaczeniu Krakowa i różnorodności mieszczan.
Dostępność
Cmentarz dostępny jest dla odwiedzających w następujących godzinach:
- kwiecień – wrzesień: 7:00 – 20:00
- październik – marzec: 7:00 – 1
8:00
Plan
Plan cmentarza dostępny jest na stronie Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie (link). Na tej stronie znajdziecie także lokalizator grobów, którzy pomoże Wam odszukać interesujący Was nagrobek.
Znane postacie
Wśród wielu znakomitych mieszkańców i sympatyków Krakowa nam udało się odwiedzić kilku, których nazwiska są dobrze znane wielu Polakom.
Wisława Szymborska – nasza polska noblistka w dziedzinie literatury. Zmarła w 2012 roku, a jej grób znajduje się kwaterze GD rząd 10, grób numer 10.
Zbigniew Wodecki – piosenkarz, muzyk i kompozytor. Sławę przyniosły mu m.in. piosenki „Zacznij od Bacha”, Chałupy welcome to” czy też piosenka do bajki Pszczółka Maja. Zmarł w 2017, a jego grób znajdziecie w kwaterze LXXV.
Jan Matejko – malarz, twórca obrazów batalistycznych i historycznych. Znany m.in. z obrazów Rejtana, Stańczyka czy Hołdu Pruskiego . Zmarł w 1893 rok, a jego grób znajduje się na głównej alei cmentarza.
Wojciech Kossak -malarz batalistyczny i historyczny. Znany z zamiłowania do malowania koni. To właśnie jego autorstwa jest obraz Józef Piłsudski na Kasztance. Zmarł w 1942 roku, a jego grób znajdziecie przy Alei Głównej (kwatera XIIb płn).
Marek Grechuta – piosenkarz, poeta, kompozytor. Pomimo, że nagrał kilkanaście albumów to piosenka „Dni, których jeszcze nie znamy” mi najbardziej kojarzy się z jego osobą. Zmarł w 2006 roku, a jego grób znajduje się w Alei Zasłużonych.
To tylko kilkoro z ogromu znanych osób, które spoczęły na cmentarzu, ale wystarczająco chyba aby zachęcić Was do spaceru!