Są zamki takie jak Ogrodzieniec czy Olsztyn, które znają wszyscy. Na Szlaku Orlich Gniazd są jednak też budowle mniej znane. Jedną z nich jest właśnie zamek w Korzkwi jest właśnie taki. Dzisiaj kilka słów o tym miejscu.

Lokalizacja

Zamek położony jest w miejscowości Korzkiew (województwo małopolskie, powiat krakowski, gmina Zielonki). Jest to pierwszy (od południa) zamek na Szlaku Orlich Gniazd. Przy jego bramie jak i kilkaset metrów poniżej znajdują się parkingi. Położony jest on tylko 13 km od Krakowa.

Dostępność

Obecnie w zamku znajduje się hotel i sale bankietowe. Podczas naszej wizyty brama na dziedziniec była otwarta podobnie jak wejście na sale bankietowe. Nie było możliwości wejścia na wieżę.

Historia zamku w Korzkwi

Historia tego miejsca ma swoje początki w XIV wieku. Początkowo w tym miejscu znajdowała się podpiwniczona wieża wybudowana przez Jana z Syrokomli w 1352 roku. Na przestrzeni kolejnych wieków budowla była kilkukrotnie przebudowywana. W okresie wojen krzyżackich panem zamku w Korzkwi był Zaklika, który walczył także w bitwie pod Grunwaldem.

Jeszcze w XV wieku nazwa wsi, w której znajdował się zamek była zapisywana na wiele sposobów (Corzkew, Korzkyew czy Korzkwa).

W 1587 roku zamek brał udział w działaniach wojennych, zatrzymały się w nim oddziały piechoty Maksymiliana III Habsburga, który miał zakusy na tron polski po śmierci Stefana Batorego (oddziały te niedługo później zostały rozbite przez wojska hetmana Zamoyskiego).

Później właścicielami zamku byli Ługowscy i Jordanowie. W drugiej połowie XVIII wieku zakupił go Teodor Wessel – właściciel Ogrodzieńca i Smolenia. W 1775 roku z powodu długów budowlę sprzedał. Ostatnim, mieszkającym na stałe właścicielem był Jakub Wodzicki, który zmarł w 1805 roku.

W późniejszym okresie zamek pełnił funkcję spichlerza i lamusa. Odrestaurowany został w 1997 roku z prywatnych środków i pełni  do dziś funkcję hotelowo-konferencyjną. Właścicielem jest potomek dawnych właścicieli zamku – Jerzy Donimirski.

W planach ma on aktualnie przywrócenie ciągłości murów obronnych, renowację wieży oraz odbudowę drewnianego dworu wraz z karczmą i browarem

Warto?

Czy warto planować wizytę w Korzkwi jako cel podróży? Raczej nie, ponieważ nie ma w zamku co zwiedzać. Warto jednak zaplanować odwiedziny w tym miejscu po drodze na Jurę czy do Krakowa.

Ciekawym obiektem w Korzkwi jest także kościół, który także pełnił funkcję obronną, a pochodzi z 1623 roku.

Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi