Udostępnij
Często podczas wyjazdów szukam miejsc trochę mniej oczywistych do zwiedzania. Tym razem będąc w Szydłowcu trafiłem na informację o znajdującym się tam cmentarzu żydowskim. Miejsca tego typu często są bardzo ciekawe i tajemnicze więc zawsze chętnie je odwiedzam. Przed Wami Cmentarz Żydowski w Szydłowcu.
Lokalizacja i dojazd
Cmentarz położony jest w Szydłowcu (województwo mazowieckie) przy ul. Wschodniej. Do samego Szydłowca dojedziemy zjeżdżając z drogi ekspresowej Kielce-Warszawa. Przy samym cmentarzu nie ma parkingu, ale tuż obok na pewno znajdziecie miejsce. Jeżeli jednak wybieracie się na cmentarz to wejście na jego teren wymaga pewnego zabiegu, o którym za chwilę.
Historia
Cmentarz Żydowski w Szydłowcu powstał w 1711 roku. Obszar, który dzisiaj zajmuje to około 1/3 pierwotnego terenu nekropolii. Aktualna powierzchnia cmentarza wynosi 2,7 ha. Służył on nie tylko Żydom szydłowieckim. Na początku chowani byli tu także Ci pochodzący z Bodzentyna czy Suchedniowa. w 1957 roku teren cmentarza został pomniejszony, na jego dawnej zachodniej części powstało boisko pobliskiego liceum i sklep. Nagrobki zostały przeniesione na teren obecnego cmentarza. Miejscowi mówią, że często w tym okresie służyły one także do utwardzania dróg. Społeczność żydowska przed II Wojną Światową stanowiła dużą część mieszkańców Szydłowca. Po wojnie nielicznymi pozostałymi po niej śladami są dokumenty archiwalne i właśnie ten cmentarz.
Zwiedzanie
Zdecydowaliście się na zwiedzenie cmentarza? Super, ale jego teren jest zamknięty. Aby na niego wejść musicie udać się do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek). Tam spotkacie pracownika, który może otworzyć dla Was cmentarną bramę i nawet coś o nim opowie. Warto wiedzieć, że osoba z informacji turystycznej może Wam również otworzyć wieżę ratusza i kościół. Wróćmy jednak do cmentarza. Prowadzi na niego brama z symbolem menory. Już za nią znajduje się tablica informacyjna. Na cmentarzu znajduje się około 3000 nagrobków z czego 20% to nagrobki z lat 1851-1900, a około 60 sztuk pochodzi z lat 1831-1850.
Na cmentarzu znajduje się także ohel – niewielki grobowiec budowany dla rabinów, cadyków i ich męskich potomków. Ten szydłowiecki to grób rabina, Dawida Natana Rabinowicza i jego syna Szragi. Ohel jest stosunkowo nowy – powstał już w tym wieku.
Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na fakt, że większość macew wykonana jest z lokalnego piaskowca szydłowieckiego. Kamień ten, pomimo upływu lat jest w dobrym stanie i dzięki temu możemy bez problemu zobaczyć hebrajskie inskrypcje czy bogate zdobienia na macewach.
Na terenie kirkutu znajduje się także tablica upamiętniająca 16 000 szydłowieckich Żydów, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. Znajduje się ona mniej więcej pośrodku cmentarza i trafimy na nia idąc prosto alejką od bramy wejściowej.
Warto odwiedzić cmentarz żydowski w Szydłowcu?
Cmentarz Żydowski w Szydłowcu jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Jeżeli interesuje Was ta tematyka to musicie go odwiedzić. Dobrze zachowane zdbienia na macewach i duża ich liczba na pewno zaciekawią osoby zainteresowane tematem.