Udostępnij
Zbierałem się od jakiegoś czasu do wizyty w tym miejscu. W końcu się udało i powiem Wam, że był to udany poranek. Energetyczne Centrum Nauki spodoba się zarówno młodszym jak i starszym gościom. Zacznijmy od początku.
Energetyczne Centrum Nauki powstało w listopadzie 2015, a mieści się w kompleksie Kieleckiego Parku Techologicznego przy ul. Olszewskiego. Niedaleko budynku znajduje się parking dla gości, a bilety do zwiedzania rezerwujemy na stronie internetowej. Samo zwiedzanie trwa 90 minut.
Postanowiliśmy wybrać się w sobotę tuż po otwarciu czyli o godzinie 10. Stawiliśmy się w pełnym składzie (ja, Dorota i Zuzia). Mieliśmy pewne obawy czy Zuzia znajdzie w Centrum coś dla siebie, ale o rozwianiu obaw za chwilę.
Energetyczne Centrum Nauki znajduje się w budynku, który nazywa się Sky-e. Wjeżdżamy windą na drugie piętro, gdzie przed nami ukazuje się „recepcja” stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć oraz wielkie drzwi wyglądające jak takie do bankowego sejfu.
Wkroczyliśmy do sejfu. Ekspozycja jak sama nazwa centrum wskazuje dotyczy energii. Mamy obszar poświęcony górnictwie i węglowi, energii słońca, wody, a także prądowi. W każdej strefie mamy kilka stanowisk. Każde z nich ma opis, a niektóre z nich aktywujemy za pomocą karty, którą otrzymujemy przed wejściem. Wystawa zorganizowana jest tak, aby można ją było poznawać samemu. Myślę, że wiele stanowisk jest bardzo atrakcyjne i może ułatwić młodzieży poznawanie nauki. Dla prawie dwuletniego dziecka wartość merytoryczna wystawy jest niewielka, ale spora ilość pokręteł, świateł, guzików, piłek i innych gadżetów wzbudza ogromne zainteresowanie.
Mi nie wszystkie stanowiska spodobały się w równym stopniu. Wśród faworytów były na pewno:
– strzelanie wodą pod ciśnieniem do celu
– wyścigi smoków napędzanych energią światła
– wrzucanie piłek do celu za pomocą strumienia powietrza
-mniej spektakularna, ale ciekawa była makieta terenu, którą zalewało się wodą budując tamy
Oprócz ekspozycji czeka na gości także „laboratorium”, w którym można poznać energię od innej strony. Centrum otwarte jest 7 dni w tygodniu, a bilety póki co kupujemy i rezerwujemy online. Dorośli za wstęp zapłacą 15 zł, a uprawnieni do ulgi po 10 zł.
Bilety zarezerwować możecie na stronie.
Warto śledzić aktualności centrum bo w ferie mają być tam organizowane ciekawe warsztaty. Więcej o warsztatach znajdziecie tutaj.