Udostępnij
Większość czeskich zamków i pałaców zamyka się na zimę. Pałac Hrádek u Nechanic również, ale przez pewien czas pozostaje otwarty, przygotowuje niezwykłą, świąteczną dekorację pomieszczeń i opowiada historię adwentowych i bożonarodzeniowych tradycji pałacowych!
Obiekt ten uznawany jest za jedną z najwybitniejszych budowli z okresu romantyzmu w całej Republice Czeskiej.
Hrádek u Nechanic – lokalizacja i dojazd
Pałac Hrádek u Nechanic znajduje się nieopodal miejscowości Nechanice. Od stolicy kraju – miasta Hradec Kralove oddalony jest o około 13 kilometrów, a od przejścia granicznego Kudowa-Zdrój o około 60 kilometrów.
Przed bramą wjazdową do pałacu znajduje się parking, na którym możecie zostawić swój samochód. Jest to popularne miejsce wycieczkowe, dlatego bądźcie przygotowani na spory ruch samochodów osobowych i autobusów.
Jeżeli jedziecie do pałacu Hrádek u Nechanic z daleka, to na pewno zainteresuje Was informacja, że toalety znajdują się tuż za bramą wejściową do pałacu i są darmowe.
Godziny otwarcia i ceny biletów
W zależności od sezonu Hradek u Nechanic otwarty jest w różne dni i w różnych godzinach:
- Kwiecień – od soboty do niedzieli w godzinach 10.00-16.00
- Maj i Czerwiec – od soboty do niedzieli w godzinach 10.00-17.00, od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00
- Lipiec i sierpień – od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00
- Wrzesień – od soboty do niedzieli w godzinach 10.00-17.00, od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00
- Październik – od soboty do niedzieli w godzinach 10.00-16.00
Ceny biletów są zróżnicowane, a ich pełen spis znajdziecie na stronie obiektu. Możecie je rezerwować online, co polecam, bo jest to miejsce popularne wśród turystów indywidualnych i grup zorganizowanych.
Pałac to o wiele więcej niż tylko zwiedzanie. Możecie w nim urządzić na przykład swój ślub czy też zagrać w golfa na okolicznych polach.
Historia pałacu i wnętrza
Do dyspozycji gości przygotowane jest kilka tras zwiedzania. Podczas poznawania obiektu, mamy możliwość podziwiać oryginalne pałacowe wnętrza wraz z wyposażeniem. Hrabia Harrach sprowadził do pałacu wiele antyków, wśród których znalazły się nie tylko meble, ale także portale drzwiowe i sufity. Wyposażenie pochodziło nie tylko z czasów współczesnych budowie pałacu, ale także znacznie wcześniejszych. Pałac skład się z dwóch piętrowych skrzydeł i części centralnej z wieżą.
Na uwagę zasługuje kolekcja obrazów znajdująca się w bibliotece. Prezentują one anomalie anatomiczne ludzi i pochodzą z XVII wieku.
Hrádek u Nechanic jest jednym z najmłodszych obiektów tego typu w Republice Czeskiej. Jego „budowniczym” był hrabia František Arnošt Harrach i miało to miejsce w XIX wieku (1854 rok). Budowla zaprojektowana jest w stylu windsorskim i otoczona angielskim parkiem. Projektantem całego założenia był E.B. Lamb. Projekt ten był niezrealizowanym projektem przebudowy angielskiego zamku Crewe Hall.
Zamek został upaństwowiony w 1945 roku i otwarty dla zwiedzających w 1953 roku. Od 2001 jest Narodowym Zabytkiem Kultury.
Pałac wystąpił w wielu filmach czeskich i zagranicznych (np. Kroniki młodego Indiany Jonesa, Génius czy From Hell).
Adwentowe dekoracje
Hrádek u Nechanic jest jednym z niewielu pałaców, w którym przygotowywane są specjalne adwentowe i świąteczne dekoracje. O czeskich tradycjach świątecznych przeczytacie w osobnym tekście, ale te w nim opisane często wywodziły się ze wsi. W dworach i pałacach święta wyglądały nieco inaczej.
Zwiedzając pałac w okresie adwentowym macie możliwość podziwiania świątecznych ozdób i drzewek przystrojonych specjalnie na tę okazję Znajdziecie tam także ozdoby z suszonych owoców, jabłek czy orzechów – wykonywane były one we dworach i zdobiły w tym świątecznym czasie wnętrza.
Oprócz dekoracji mamy możliwość poznania tradycji związanych z wigilijnym i świątecznym stołem. Znajdziemy w pałacu różne wersje nakrycia, ale łączy je jedno – wyjątkowość i tradycja. Oprócz klasycznych dań świątecznych, na stołach często gościły ziarna i orzechy, a także cebula i czosnek.
Na wsiach nie zawsze było to możliwe, ale w dworskim życiu stół wigilijny stał zawsze na środku, tak, żeby każdy widział za sobą swój cień, podobnie jak na wsiach, od stołu nie wstawało się przez całą wieczerzę, a wszystkie dania podawane były na specjalnej zastawie.
Kawiarnia Anny Harrach
Na terenie pałacu znajduje się kawiarnia, w której możecie odpocząć po zwiedzaniu. Oferuje różnorodne ciasta i przekąski oraz spory wybór napojów. To właśnie w tym miejscu możecie wyposażyć się w pałacowy poncz. Dostępny jest na miejscu, np. w wersji grzanej, ale też w butelkach na wynos.
Warto odwiedzić?
Pałac Hrádek u Nechanic to miejsce wyjątkowe i bardzo popularne wśród czeskich turystów. Budynek jest bardzo charakterystyczny dzięki swojej bryle i kolorowi ścian, a piękne wnętrza dokładają do tego kolejne niezapomniane wrażenia. Jeżeli będziecie w okolicy, to koniecznie zajrzyjcie, bo warto!