Miejsce, które wielokrotnie przywoływałem jako jedno z najciekawszych w Kielcach. Rezerwat przyrody nieożywionej Kadzielnia. Znajduje się blisko centrum miasta (niecałe 20 minut spacerem z ul. Sienkiewicza).

Czy znacie jakieś miasto, które praktycznie w samym centrum ma tak ciekawe zarówno geologicznie jak i widokowo miejsce? Ja nie znam. Kadzielnia została rezerwatem w 1962 roku i obejmuje tereny dawnych zakładów Kadzielnia. Teren ten był zajmowany przez wyrobisko, gdzie pozyskiwano surowiec oraz piece.

Dlaczego warto odwiedzić Kadzielnię? Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest aspekt widokowy. Zarówno z poziomu wyrobiska jak i tarasów widokowych jesteśmy otoczeni ciekawymi widokami. Z dołu obserwować możemy ściany wyrobiska i jezioro. Z góry dostrzec możemy okoliczne pasma górskie, Karczówkę, a jeżeli staniemy w dobrym miejscu też Pałac Biskupów. Kadzielnia prezentuje się jeszcze ciekawiej po zmroku. Posiada rozbudowaną iluminację, która robi spore wrażenie.

Drugim powodem, dla którego warto odwiedzić Kadzielnię jest roślinność. Obserwując nasłonecznione stoki i ściany skalne odnaleźć tam można ślady roślinności kserotermicznej (ciepłolubnej). Rośliny, które widywaliście na skalniakach w ogródkach tutaj występują w swoim środowisku naturalnym.

Kolejnym powodem jest geologia i skamieniałości. Kadzielnia jest miejscem bogatym w jaskinie i inne ślady zjawisk geologicznych. Obserwować możemy między innymi skamieniałą rafę koralową, lustra tektoniczne czy zapisane w skałach zmiany warunków w morzach. Dla fanów minerałów pojawiają się tutaj minerały miedzi (azuryt, malachit), galena oraz charakterystyczny kalcyt miodowy. Jeżeli Waszą pasją są skamieniałości to zadziwią Was fragmenty rafy koralowej. Wytrawni poszukiwacze znajdą tu także goniatyty, klimenie, łodziki, trylobity, a także ślady rośli czy ryb pancernych.

Na Kadzielni istnieje możliwość ćwiczenia wspinaczki, ale wymaga to jednak uzyskania zezwolenia.

Ostatnim istotnym powodem jest możliwość oderwania się od miasta, będąc jednocześnie w nim. Idealne miejsce na spacer więc jeżeli jeszcze nie byliście to czas nadrobić.

kadzielnia
kadzielnia