Niedzielny upalny poranek można spędzić leżąc w łóżku w zacienionym pokoju, ale ja postanowiłem pospacerować. Za namową Radia Kielce poprowadziłem spacer po naszym mieście dla słuchaczy tej rozgłośni.

Nie zdradzę wszystkich szczegółów spaceru ponieważ już 20 lipca spotykamy się na zbliżonej trasie na spacerze z cyklu „Tym razem Kielce”. Spacer rozpoczynał się przy muszli koncertowej w kieleckim Parku Miejskim. Odwiedziliśmy znajdujący się nieopodal staw i udaliśmy się w okolicę Pałacyku Tomasza Zielińskiego oraz dawnego Więzienia. To właśnie tutaj odbyło się pierwsze wejście na żywo na antenę. Dalsza trasa prowadziła parkiem obok pomnika Stanisława Staszica do ul. Jana Pawła Drugiego. Odwiedziliśmy okolicę dworku Laszczyków oraz tablicę poświęconą nauczycielom kieleckiego gimnazjum, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej (w tym mojemu pradziadkowi Leonowi Onyszkiewiczowi). Zmierzając w kierunku WDK zatrzymaliśmy się przy figurze św. Jana Nepomucena znajdującej się przed Seminarium Duchownym. Minęliśmy remontowany skwer przed WDK, a właściwie Domem Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i udaliśmy się Aleją Legionów w stronę Kadzielni. Przed wejściem do rezerwatu kolejny raz byliśmy na antenie. Na zakończenie pozostala nam Kadzielnia, o której można pisać całe książki. Miejsce wyjątkowe i robiące wrażenie zarówno z tarasów widokowych jak i z dolnych poziomów dawnego wyrobiska.

Wszyscy uczestnicy dotarli do mety. Każdy z nich otrzymał niespodzianki od Radia Kielce. W kolejny weekend kolejne radiowe atrakcje, ale tym razem sportowe. Oczywiście na spacerze (tak jak na wszystkich z tymrazem.pl;)) oprócz wiedzy historycznej staram się pokazać ciekawostki dotyczące naszego miasta i zaprezentować zdjęcia, których uczestnicy jeszcze nie wiedzieli.

Więcej fotografii i nagrania można znaleźć tutaj.

spacer z Radiem Kielce
spacer z Radiem Kielce
spacer z Radiem Kielce
spacer z Radiem Kielce

Zdjęcia Wojciech Habdas