Udostępnij
Przewodników po Kielcach i regionie nie ma wiele. Ich jakość bywa także bardzo różna. Dzisiaj mam dla Was dwie nowości wydane przez Wydawnictwo Jedność przewodniki świętokrzyskie. Pomimo tego, że mówią o podobnym obszarze, to jest on przedstawiony zupełnie inaczej.
Przewodnik turystyczny dla rodziców po Kielcach i okolicach
Autorką tej publikacji jest Magdalena Młodnicka. Została ona wydana w ramach kampanii Kielce – Raj dla dzieci. Przewodnik ten ma miękką oprawę i zawiera 145 stron. Treści podzielone są na kilka działów:
- Rozrywka dla Smyka
- Kraina Odkrywców
- Magiczna Zabawa
- Tropiciele Historii
- Wodne Atrakcje
- Tajemnice Przyrody
- Zimowe Atrakcje
- Przyjaciele Zwierząt
Na początku mamy kilka słów wstępu oraz informacje historyczne o Kielcach i regionie. Następnie czeka na nas dawka wiedzy o gminach kieleckiego obszaru funkcjonalnego. Myślę, że używanie nazw, których większość ludzi nie rozumie takich jak ta, nie jest zbyt trafione.
Wśród propozycji dla rodziców, które zamieszczone są w przewodniku mamy do dyspozycji zarówno te naturalne, jak i muzea, czy te bardziej komercyjne.
Pomimo tego, że jestem z Kielc to znalazłem w przewodniku propozycje interesujące. Jednak przede wszystkim jest to publikacja dla przyjezdnych lub ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę z turystyką. Nie do końca wiem, kto jest odbiorcą tego przewodnika. Z jednej strony mamy informacje o kawiarniach gdzie przewiniemy dziecko, a później propozycja „jedź z dzieckiem do Sztetla”, którego tematyka może nie być zrozumiała i przeznaczona dla młodszych.
Każda atrakcja posiada dobrze opisane informacje praktyczne – gdzie to jest, ile kosztuje wstęp, kiedy czynne, jak dojechać. Myślę, że dodatkową informacją w tym miejscu mógłby być właśnie sugerowany wiek dziecka.
Świętokrzyskie od Łysogór po Ponidzie – Przewodnik
Autorami przewodnika są Mirek i Magda Osip-Pokrywka – podróżnicy piszący przewodniki i wydający albumy ze zdjęciami. Publikacja ma 250 stron i ma format pomiędzy A5, a A4. Okładka jest miękka. Cały przewodnik jest bogaty w zdjęcia (czasem na jednej stronie mamy ich aż 4).
Treści podzielone są na kilka rozdziałów. Każdy z nich poprzedzony jest mapą regionu i ma przypisany swój kolor. Rozdziały to:
- Wzgórza Koneckie i Suchedniowskie
- Niecka Włoszczowska i Płaskowyż Jędrzejowski
- Kielce i okolice
- Wyżyna Sandomierska
- Góry Świętokrzyskie
- Pogórze Szydłowskie i Niecka Połaniecka
- Dolina Wisły i Ponidzie
Po tym podziale możemy zauważyć, że przewodnik nie dotyczy tylko Gór Świętokrzyskich co często się zdarza, a całego województwa. Opisywane obszary nazywane są fachowo i nie jestem przekonany, że turysta będzie wiedział co to jest np. Płaskowyż Jędrzejowski. Fajne jest to, że opisując jakieś miejsce autorzy zadbali o informacje o nim. Oprócz informacji geograficznych czy historycznych, często umieszczony jest też adres strony internetowej i informacje praktyczne.
Jeżeli chodzi o Kielce to poświęcone jest im 16 stron. Nie wiem dlaczego, ale Karczówka nie jest ujęta jako Kielce, a przecież leży w granicach miasta. Niejasny jest dla mnie też plan miasta, gdzie mamy zaznaczone 4 kategorie obiektów i na tym planie Kościół św. Wojciecha jest zaznaczony jako Wzgórze Zamkowe, a kategoria „Śladami Żeromskiego” obejmuje jedynie Muzeum (tu nie mam pytań) i Teatr im. Stefana Żeromskiego, który z pisarzem wiele wspólnego nie ma. Pomimo tych niedociągnięć przewodnik jesy atrakcyjnie wydany i zawiera dużą ilość informacji.
Z tych dwóch pozycji bardziej przypadł mi do gustu przewodnik Świętokrzyskie – od Łysogór po Ponidzie, ale druga pozycja też jest warta uwagi i na pewno okaże się pomocna podczas wizyty w naszym regionie! Przewodniki świętokrzyskie warto mieć – przydają się do zwiedzania.