Udostępnij
Jak każde większe miasto, tak i Kielce na przestrzeni lat potrzebowały rozrywki. Z czasem do teatrów dołączyły kina, a pierwszym w Kielcach było Kino Phenomen. Na przestrzeni lat zmieniało siedziby i repertuar, a o jego historii dowiecie się więcej z tekstu.
Powstanie kina Phenomen
Początki kieleckiego kina Phenomen sięgają roku 1909 roku, a konkretnie 10 lutego. Właśnie wtedy przy ulicy Małej 12 Maks Ellencweig i Stanisław Tomicki otworzyli jeden z pierwszych obiektów tego typu w Kielcach. Nie znaczy to jednak, że Kielczanie nie wiedzieli co to kino wcześniej. Do miasta przybywały kina wędrowne ze swoimi pokazami. Odbywały się one najczęściej przy okazji zabaw, festynów czy innych wydarzeń kulturalnych. W regionie pierwszych stałym kinematografem był ten założony w 1905 roku w Radomiu przez Józefa Grodzickiego. W tym okresie powstały w Kielcach jeszcze dwa kinematografy – Oaza, Merkury.
Dalsze losy
Kino Phenomen nie zabawiło długo w pierwotnej lokalizacji. Właściciele stwierdzili, że niewielka sala na piętrze była trudna do zabezpieczenia przed pożarem i postanowili zbudować kino z prawdziwego zdarzenia. Wybór padł na nieruchomość na rogu ul. Konstantego (dzisiejsza Sienkiewicza) i Staszica, czyli w miejscu dzisiejszego Domu Towarowego Puchatek. Kino przeniosło się tam w 1912 roku i posiadało około 350 miejsc. Kino było zamknięte podczas I Wojny Światowej, ale w 1916 roku wróciło. Dwa lata później, podczas antyżydowskich zamieszek ucierpiało i kino, w którym powybijano wszystkie szyby. W miejscu tym kino Phenomen działało do 1926 roku. Wtedy przeniesione zostało do budynku przy ul. Staszica 6. Znalazło się tam miejsce dla prawie 500 widzów.
Kino Moskwa
Staszica 6 to adres, pod którym dzisiaj znajduje się kino „Moskwa”. Swoją nazwę nosi ono od lat sześćdziesiątych XX wieku. Wcześniej nazywało się „Palace”, podczas II Wojny Światowej „Hamburg:, a po niej „Bałtyk”.
Dzisiejsze kino Fenomen
Dzisiaj w Kielcach istnieje kino „Fenomen”, które mieści się w Wojewódzkim Domu Kultury. Jest to kino studyjne, które swoją nazwę uzyskało w 2013 roku jako nawiązanie właśnie do pierwszego kieleckiego kina „Phenomen”.
Kieleckie kina
Kino „Phenomen” jak możecie zauważyć nie było jedynym kinem. Pół roku po jego powstaniu otwarty został również Iluzjon „Apollo” w Teatrze Ludwika (obecny teatr im. Stefana Żeromskiego). Działał on prawdopodobnie do 1917 roku. Jeszcze przed I Wojną Światową powstał także iluzjon „Corso”. Zlokalizowany był on w Hotelu Europejskim przy ul Pocztowej 12 (dzisiejsza Sienkiewicza). Wśród kieleckich kin należy wymienić kino „Warszawa”, „Casino” czy „Czwartak”.
W mieście na przestrzeni lat działało także kilka kin plenerowych – znajdujące się koło Kadzielni kino „Skałka” czy kino przy miasteczku ruchu drogowego, w miejscu dzisiejszej Promenady Solnej.
Ostatnim kinem, które zostało zamknięte, ale nadal funkcjonuje w mówię potocznej było kino Romantica. Znajdowało się przy ul. Czarnowskiej, na przeciwko dworca PKS. Dzisiaj znajduje się tam park linowy.