Udostępnij
Letnie weekendy sprzyjają krótkim wycieczkom po okolicy. Tym razem postanowiliśmy wybrać się w okolice Suchedniowa do znajdującego się tam kamieniołomu Kopulak. Jeżeli szukacie miejsca na krótki, leśny spacer to dopiszcie to miejsce do listy!
Miejsce to spodoba Wam się jeśli lubicie kolorowe jeziorka, bo teren kamieniołomu swoim kolorem przypomina powierzchnię Marsa, a czerwona barwa w nim dominuje!
Lokalizacja i dojazd
Kamieniołom Kopulak znajduje się niedaleko Suchedniowa. Dzieli Was od centrum kilkukilometrowy spacer. Aby trafić do kamieniołomu Kopulak musicie minąć zalew, tory, a następnie udać się ulicą Langiewicza na wschód. Następnie musicie skręcić w lewo w ulicę Szeroką. Po wejściu do lasu (gdzie możecie zostawić samochód) musicie skręcić w prawo, a następnie po jakimś czasie w lewo, gdzie będzie czekać na Was tabliczka informacyjna o terenie kamieniołomu.
Kamieniołom czynny jest przez pewien okres w roku, ale przez pozostałą część stoi pusty. Właścicielem tego miejsca jest Kopalnie Piaskowca Sosnowica. Niestety nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na temat dostępności.
Historia miejsca
O historii samego kamieniołomu niewiele udało mi się dowiedzieć, ale więcej informacji znajdziemy o piaskowcach, które są tutaj wydobywane. Historia tych skał sięga triasu (około 240 mln. lat wstecz), czyli okresu, gdy na Ziemii żyły dinozaury. Podobno ich ślady zostały odnalezione w osadach, które zostały scharakteryzowane jako osady rzeczne i okolicy rzeki. Jeżeli chodzi natomiast o kamieniołom to opisany on został już podobno w 1929 roku, a wydobycie na szeroką skalę zakończyło się pod koniec XX wieku.
Piaskowce te zakwalifikowane są do grupy piaskowców suchedniowskich i obok wąchockich i tumlińskich pochodzą z podobnego okresu w dziejach ziemi. Te ze złoża Kopulak mają barwę brunatną i czerwoną, ale w okolicy zdarzają się także białe,
Sam piaskowiec czerwony to skała, która występuje w naszym regionie w kilku miejscach. Stosować go można do elementów dekoracyjnych. W samych Kielcach znajdziecie wiele miejsc, gdzie ten rodzaj piaskowca został użyty. Wschodnia brama wejściowa do parku miejskiego, okładzina na około katedry, krawężniki czy wreszcie budynek banku na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Paderewskiego. Oczywiście miejsc takich jest więcej a to tylko przykłady. Pomimo, że piaskowiec ten nie jest tak wytrzymały na warunki atmosferyczne jak inne twardsze skały to daje radę i wyglada bardzo przyjemnie.
Kopulak – co na miejscu?
Na miejscu czeka na Was wyrobisko kamieniołomu z niezwykłą czerwienią dominującą wokoło. Czerwone skały oraz zabarwiona od nich woda robią wrażenie. Nie polecamy wchodzić na teren wyrobiska, ale spacer dookoła jest możliwy. Widok na kamieniołom jest ciekawy, a krajobraz można powiedzieć, ze nieziemski.
Centralną część kamieniołomu zajmuje zalane wyrobisko, przez niektórych nazywane jeziorkiem. Tuż obok niego znajdują się tabliczki informujące o zakazie kąpieli. Wynika on z kilku elementów. Po pierwsze pod powierzchnią wody znajdują się ostro bloki skalne, po drugie ściana skalna obok zbiornika może nie być stabilna, a po trzecie skład chemiczny wody może dla naszej skóry nie być sprzyjający.
Kamieniołom otoczony jest lasem, w którym spotkacie wiele ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Podczas naszej wizyty spotkaliśmy wiele gatunków motyli i innych owadów. Las ten jest częścią większego kompleksu. Po jednej stroni mamy Sieradowicki Park Krajobrazowy, a po drugiej Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy – ogromne kompleksy leśne bogate w faunę i florę.
Warto odwiedzić?
Miejsce to ma niezwykły kolor! Czerwone piaskowce w połączeniu z wodą o podobnym zabarwieniu daje bardzo ciekawy krajobraz. Warto pamiętać, że jest to kamieniołom, w którym sporadycznie odbywają się pracy wydobywcze.
Jeżeli kamieniołom Kopulak nie jest wystarczającym powodem do odwiedzin. tych rejonach to niedaleko (kilkadziesiąt minut leśnego spaceru) znajduje się ciekawe miejsce – Oczy Ziemi. W dawnym kamieniołomie urządzone tam ostało miejsce relaksu. Jest wiata, stoliki, miejsce ogniskowe i niewielkie jezioro. W ścianie kamieniołomu pojawiają się ciekawe formy skalne, które skojarzyły się z kształtem oczu i stąd miejsce otrzymało swoją nazwę.