Udostępnij
Miasto Liberec w północnych Czechach to idealna baza noclegowa podczas zwiedzania Libereckiego Kraju. Jest to ważny ośrodek sportów zimowych, ale też wspaniałe miejsce na urlop w ciepłe dni. Nad miastem góruje Jeszted ze słynną budowlą stulecia Republiki Czeskiej, a sama miejscowość oczaruje Was swoim urokiem i architekturą.
Położenie
Liberec jest stolicą województwa libereckiego. Leży w północnych Czechach, nad rzeką Nysą Łużycką, w pobliżu granicy z Polską i Niemcami. Od Pragi dzieli je ok. 100 km, a od Jeleniej Góry – 70 km. Miasto znajduje się w pobliżu trasy E442. Bliskość granicy sprawia, że Liberec na weekend to idealny cel podróży.
Niemieckie początki i pierwszy zakład Porsche
Liberec otrzymał prawa miejskie w 1577 roku. Jeszcze przed II wojną światową miasto było zamieszkane głównie przez Niemców. Czesi stanowili jedynie 7% społeczeństwa. Do końca II wojny światowej było to więc miasto niemieckie. Najprężniej rozwijało się ono w drugiej połowie XIX wieku, głównie w oparciu o przemysł tekstylny i metalurgiczny. Nie możemy pominąć faktu, że w tym czasie swój pierwszy warsztat otworzył tutaj pochodzący z Liberca Ferdinand Porsche. Dziś miasto nastawione jest w dużej mierze na turystykę i sport.
Wszystko “NAJ”
Miejscowi są dumni z tego, co wyróżnia ich miasto, a okazuje się, że jest tego sporo. Możemy się spotkać z określeniem, że jest to miasto “NAJ”. Zaczynając od wspomnianej już wcześniej góry Jeszted z najważniejszą w Czechach budowlą XX wieku, przez najdłuższą międzymiastową linię tramwajową w kraju aż do najstarszego krematorium. Znajduje się tu także najstarsze ZOO w Czechach, słynne z powodu białych tygrysów bengalskich. Niektórzy twierdzą też, że kolejka gondolowa z 1933 roku, biegnąca na górę Jeszted również jest najstarszą w Czechach. Spacerując po centrum Liberca, możecie natrafić także na bardzo ciekawą małą uliczkę łączącą ulice: Pražką i Široką. Na krótkim odcinku tej stromej dróżki możecie zobaczyć studzienki kanalizacyjne z wielu miast Republiki Czeskiej. Myślę, że jest to miejsce, gdzie znajdziecie najwięcej studzienek z nazwami miast zlokalizowanych na tak małej powierzchni. Liberec na weekend Was zaskoczy!
Najważniejsza budowla XX-wieku
O tej wyjątkowej wieży telewizyjnej znajdującej się na górze Jeszted przeczytacie tutaj.
Najdłuższa linia tramwajowa
Wspomniana najdłuższa międzymiastowa linia tramwajowa prowadzi z Liberca do Jablonca nad Nysą. Pierwsze pomysły na połączenie tych dwóch miast linią tramwajową pojawiły się już w 1900 roku, jednak budowa właściwej trasy została ukończona dopiero w 1955 roku. Nadal funkcjonuje ona bez zarzutów i cieszy się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale i licznych turystów. Trasa ta ma długość 25 km. Tramwajem numer 11 pokonujemy ją w około 20 minut. Wszystkie kursujące na tej linii tramwaje wyposażone są w biletomaty. Co ciekawe w Jabloncu nie działają obecnie żadne inne linie tramwajowe, tylko ta do Liberca.
Najstarsze ZOO
Ogród Zoologiczny otwarty został w 1919 roku. Znajduje się przy ulicy Lidové sady 425/1. Dojechać tu można tramwajem nr 2 i 3. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 130 koron, dla dzieci (do 15 roku życia) – 90 koron. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. Parking jest płatny: 50 koron za 6 godzin. Ogromnym plusem jest to, że ZOO otwarte jest we wszystkie dni, weekendy i święta, natomiast godziny otwarcia zależne są od pory roku. Od czerwca do sierpnia czynne jest najdłużej, od 8.00 do 19.00.
Najstarszy ogród botaniczny
W mieście znajduje się też ogród botaniczny, również najstarszy w kraju i z pewnością wart odwiedzenia. Otworzono go w 1895 roku, jako pierwszy tego typu obiekt w kraju. Dziś składa się aż z 9 pawilonów wypełnionych rzadką roślinnością, a prowadzi do niego przeszklony podwodny tunel, którym idziemy przez wielkie akwarium. Tu też dojedziemy tramwajami nr 2 lub 3, do ulicy Purkyňovej 1/630. Ogród czynny jest, podobnie jak ZOO, przez cały rok od 8.00 do 16.00 (listopad-marzec) lub 18.00 (kwiecień-październik).
Najpiękniejszy ratusz w Czechach
Budowa obecnego ratusza została ukończona w 1893 roku i od tamtego czasu aż do dziś jest on siedzibą władz miasta. Autorem projektu był wiedeński architekt Franz von Neumann. Wzorował się on na ratuszu wiedeńskim. Ten piękny budynek utrzymany w neorenesansowym stylu przyciąga uwagę każdego przechodnia. Bogate zdobienia, strzeliste wieże i wysokie łuki sprawiają, że wygląda pięknie i wyjątkowo. Na szczycie najwyższej wieży budynku (65 m) umieszczony jest rycerz, nie znajdował się tam jednak przez cały czas. W 1952 roku panująca w Czechosłowacji partia komunistyczna zastąpiła go czerwoną gwiazdą. Później w miejscu tym znajdował się lew z herbu Czech. Oryginalna figura powróciła na szczyt dopiero w ostatnich latach. Ratusz można zwiedzać, korzystając z trzech dostępnych dla turystów tras. Obejmują one kolejno: 1. korytarze, salę ceremonialną i wieżę (70 koron za osobę dorosłą, 35 – dzieci), 2. salę ceremonialną (30 koron za osobę dorosłą), 3. wieżę lub balkon (30 koron).
Najstarsze krematorium
Może nie jest to aż taki powód do dumy, ale z pewnością jest wart zaznaczenia. Liberec przełamywał pewne schematy w czasach, kiedy było to nie do pomyślenia. Pierwsze plany dotyczące budowy krematorium w Libercu pojawiły się już w 1898 roku, ale aby mogło zostać wydane pozwolenie na jego budowę, musiało zmienić się prawo. Miasto otrzymało zgodę od władz austriackich na budowę dopiero w 1912 roku, ale nadal nie miało prawa wykorzystywać krematorium do organizowania pochówków pogrzebowych. Pomimo tego ogłoszono konkurs architektoniczny na budynek krematorium i spośród 31 zgłoszonych prac wybrano projekt Rudolfa Bitzana z Drezna, jednego z najważniejszych twórców wczesnego modernizmu. Ten monumentalny budynek postawiono na wzgórzu Monstranční, a pierwsze użycie go zgodnie z przeznaczeniem miało miejsce w październiku 1918 roku i było to pierwszym tego typu wydarzeniem na terenie dzisiejszych Czech.
Największe centrum handlowo-usługowe
Jeżeli zmęczy Was już zwiedzanie tego pięknego miasta, zawsze możecie odpocząć w Centrum Babylon. Znajdziecie tu aquapark, trójwymiarowe kino, kasyno, hotel, centrum nauki, labirynt luster (największy w Europie), czy centrum konferencyjne. Jest to największy tego typu obiekt w Czechach, a i znajdujący się tam aquapark jest największym w kraju.
Jest jeszcze jedno “naj”, którego specjalnie nie wyliczam powyżej, nie jest ono powodem do radości. Niestety ze względu na swoje położenie (w kotlinie między Górami Izerskimi i Łużyckimi) Liberec to też miasto o kapryśnej pogodzie – podobno tu właśnie deszcz pada najczęściej – stąd też żartobliwe określenie “nocnik” Czech. Pamiętajcie więc, że wybierając się na zwiedzanie tego pięknego miasta, musicie zabrać ze sobą parasole lub kurtki przeciwdeszczowe, tak na wszelki wypadek :) Na szczęście znajdziecie tu mnóstwo klimatycznych kawiarenek i restauracji, w których możecie się schronić przed niespodziewanymi opadami.
Liberec jest bardzo interesującym miastem i wiele jego ciekawostek czeka jeszcze na odkrycie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – romantycy pragnący spacerów po zabytkowych uliczkach wśród pięknych budowli, miłośnicy sportu szukający idealnych terenów na wędrówki, jazdę na rowerze, czy na nartach, wielbiciele sztuki chcący poświęcić czas wolny teatrom, galeriom i wystawom, entuzjaści historii zgłębiający tajemnice podziemnych tuneli i bunkrów, a nawet fani turystyki zakupowej planujący spędzić większość urlopu w centrum handlowym. Jeżeli więc szukacie ciekawego miejsca do odwiedzenia, to nie zastanawiajcie się długo – Liberec czeka na Was i z pewnością znajdziecie tam jeszcze więcej swoich “NAJ” :)