Historia czeskich Rudaw związana jest nieodłącznie z górnictwem. Sama ich nazwa Krušné hory (góry kruszcowe) już zobowiązuje. Podczas jednego z moich wyjazdów miałem okazję dowiedzieć się nieco więcej o historii górnictwa w regionie. Idealnym miejscem do tego okazała sie kopalnia Mauritius.
Rudawy
Rudawy to pasmo góskie położone na granicy czesko-niemieckiej. Mierzy ono około 150 km długości i 40 km szerokości. Występują tam bogate złoża rud srebra, cyny, żelaza i miedzi, ale także kobalt czy uran. Rudawy zbudowane są ze skał metamorficznych. Ważniejszymi miastami regionu są m.in. Usti nad Labem, Karlowe Wary, czy Drezno.
Lokalizacja i dostępność
Historia kopalni Mauritius
Kopalnia Mauritius została założona w 1545 roku i przetrwała do 1944 roku. Wydobycie w niej prowadzone było różnymi metodami. Na początku była to praca ręczna i “wypalanie skał”, później ich miejsce zajęły materiały wybuchowe. Na ścianach kopalni, podczas zwiedzania możemy zobaczyć zarówno ślady ręcznego żłobienia jak i działania ogniem. Miejscem, które zwiedzamy jest najstarsza sztolnia – Krzysztof. Została ona udostępniona do zwiedzania w 2014 roku.
Zwiedzanie
Zwiedzanie kopalni możliwe jest od 1. maja do 30. września. Wycieczki odbywają się o godzinie 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 i trwają około godzinę. Bilet można zarezerwować online na stronie. W kopani panuje temperatura 7 stopni Celcjusza i wysoka wilgotność, więc warto się ciepło ubrać. Przed wyruszeniem pod ziemię otrzymujemy wodoodporne płaszcze, gumowce i kaski wyposażone w latarki. Podziemna trasa liczy około 400 metrów.
Zaczynamy wycieczkę od zejścia kilkunastu metrów po schodach. Przewodnik zapoznaje nas tam z historią miejsca. Później udajemy się na spacer korytarzami. Są wyjątkowo wąskie, i często poruszamy się w nich w wodzie do kostek. Na kolejnych przystankach poznajemy historię górnictwa cyny. Zakończeniem wycieczki jest wizyta w komorze, która powstała po wyekploatowaniu żyły rudy cyny. Robi wrażenie rozmiarem! Droga powrotna wiedzie nas po schodach na górę, gdzie odczuwamy znacząco różnicę temperatury panującą w kopalni, a tą na zewnątrz. Podczas mojej wizyty na zewnątrz było 30 stopni wiec odczuliśmy zmianę konkretnie 🙂
Warto?
Kopalnia Mauritius to miejsce, które warto odwiedzić podczas wizyty w regionie. Duże znaczenie górnictwa dla rozwoju regionu sprawia, że miejsce to ma bogatą historię. Oprócz walorów edukacyjnych, zejście pod ziemię może być bardzo ciekawym przeżyciem, zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.