Lubię odwiedzać muzea. Jeżeli są przemyślane i ciekawe to wizyta w nich to sama przyjemność. Będąc w Gnieźnie obowiązkowym punktem naszego planu była placówka wyjątkowa. Muzeum Początków Państwa Polskiego sprawnie prowadzi nas przez dzieje, ale o tym za chwilę.

Muzeum Początków Państwa Polskiego, a zwłaszcza jego wystawa stała (część pierwsza) nie jest typowym muzeum. Jest to bardziej forma wycieczki przez dzieje naszego kraju. Sporo eksponatów są to kopie przedmiotów istotnych dla naszego państwa.

Lokalizacja i zwiedzanie

Muzeum znajduje się kawałek od Wzgórza Lecha w Gnieźnie przy ul. Kostrzewskiego 1 nad jeziorem Jelonek. Po drugiej stronie od wejścia do placówki znajduje się parking.

Godziny otwarcia:
  • poniedziałek – niedziela, 9.00-18.00 (kwiecień – czerwiec)
  • wtorek – niedziela (w poniedziałki nieczynne), 9.00-18.00 (lipiec – wrzesień)
  • wtorek – niedziela (w poniedziałki nieczynne), 9.00-17.00 (październik – marzec)

W niedzielę wstęp jest darmowy. Bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy 10 zł. Na szczegółowe zwiedzenie wszystkich wystaw powinniście poświęcić 2-3 godziny.

Wystawa stała

W Muzeum czeka na nas kilka wystaw stałych, a wśród nich

  • Początki Państwa Polskiego
  • Piastów malowane dzieje
  • Motywy słowiańskie w sztuce
  • Ceramika Gnieźnieńska
  • Sztuka Romańska w Polsce
  • Gniezno, stąd do przeszłości

Pierwsza część ekspozycji to multimedialna wędrówka przez początki naszego kraju. Interesujące prezentacje wzbogacone eksponatami w gablotach dają dobry obraz tego okresu. Minusem jest wysokość gablot, bo małe dziecko może mieć problem żeby do nich zajrzeć. Kolejne wystawy przedstawiają m.in. Gniezno na przestrzeni lat. Ciekawym elementem była kolekcja kafli, które na mnie zrobiły wrażenie detalami. Na ekspozycji znalazły się także elementy związane ze świętokrzyskim – elementy z klasztoru w Wąchocku czy z Sandomierza.

Wystawy czasowe

Podczas naszej wizyty aktualnymi wystawami czasowymi były Dźwięki początków Polski oraz „Wcześniaki” na wystawie.Pierwsza z nich poświęcona byłą instrumentom muzycznym z dawnych lat. Ekspozycja była pełna dźwięków i eksponatów (zarówno rekonstrukcji jak i oryginalnych instrumentów). Druga wystawa dedykowana była rekonstruktorom historycznym, którzy przybliżają nam historię w sposób zdecydowanie bardziej przystępny niż książki.

Warto?

Muzeum Początków Państwa Polskiego to miejsce, które odwiedzić zdecydowanie warto. Warto odwiedzić dla całej historii, którą muzeum opowiada. To taka lekcja historii w pigułce, którą warto zażyć!

Jesteście ciekawi co można oprócz tego robić w Gnieźnie? Sprawdźcie w tekście – Gniezno na weekend.

Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego Muzeum początków Państwa Polskiego