Udostępnij
Bywa mylona z Miedzianą Górą, bywa też ze swoją imienniczką z Dolnego Śląska. Dzisiaj jednak mam dla Was tekst, w którym Miedzianka, położona pod Kielcami będzie grała główną rolę. Jest to miejsce piękne i tajemnice, o długiej chociaż niewidocznej na pierwszy rzut oka historii.
Miedzianka
Jak łatwo się domyślić nazwa góry i jednocześnie rezerwatu ma coś wspólnego z miedzią. Właściwie to z jej rudami – malachitem i azurytem. Swoją drogą położona niedaleko Kielc Miedziana Góra również swą nazwę zawdzięcza temu metalowi.
Pierwsze wzmianki o Miedziance pochodzą już z XV wieku, a działalność górnicza prowadzona tam była do końca I Wojny Światowej. W latach 50 XX wieku były wznawiane próby wydobycia, ale zakończyły się porażką. Sama góra Miedzianka zbudowana jest z wapieni i jest to zachodni kraniec grzbietu Chęcińskiego.
Dlaczego warto?
Warto z wielu powodów. Jest to miejsce pięknymi widokami na okolicę. Przy dobrej pogodzie możemy obserwować zamek w Chęcinach i inne okoliczne szczyty. Warto odwiedzić górę wiosną ponieważ pokryta jest ona murawami kserotermicznymi (ciepłolubnymi) i wiosną pokryta jest kwitnącymi zawilcami wielkokwiatowymi. Jest to także dobre miejsce na krótki wypad albo jeden z elementów dłuższej wyprawy. Możecie spotkać tam bażanty i inne zwierzęta, a jak macie szczęście zobaczyć też smardze.
Ostrzeżenie
Cała góra Miedzianka poprzecinana jest tunelami górniczymi. Powstały one wiele lat temu więc ich obudowa może nie być stabilna. W korytarzach górniczych zdarzają się pionowe sztolnie, których głębokość może wynosić ponad 20 metrów. Jeżeli nie macie doświadczenia w tym obszarze to nie wchodźcie do środka na własną rękę. Można zajrzeć kilka metrów, ale na tym zakończcie i pozostawcie resztę wyobraźni. Podobno ma być tam w przyszłości utworzona podziemna trasa więc wszystko przed Wami.
Jak się dostać?
Na Miedziankę najlepiej dostać się samochodem lub na piechotę. Jeżeli wybieracie się tym pierwszym środkiem transportu to polecam samochód zostawić albo na parkingu przy Muzeum, albo przy szlaku (mapka poniżej).
Miedzianka na Dolnym Śląsku
Podkielecka Miedzianka to nie jedyna wieś o tej nazwie, o której mogliście słyszeć. Historię Dolnośląskiej Miedzianki możecie przeczytać w książce Filipa Springera – „Miedzianka – Historia znikania”. Inspirowany książką postanowiłem również tamto miejsce odwiedzić, a tekst o tej wizycie znajdziecie tutaj – Z wizytą w Miedziance