Miejsce to nigdy nie było mi po drodze, ale od dłuższego czasu planowałem je odwiedzić. Zamek w Drzewicy na zdjęciach robił na mnie duże wrażenie, a jak wypadł na żywo?

Nie przedłużając to wypadł bardzo dobrze. Pomimo, że nie udało mi się wejść do środka to budowla jest duża i imponująca!

Zamek w Drzewicy – jak dojechać?

Zamek znajduje się w miejscowości Drzewica w województwie Łódzkim. Dzieli go około 19 kilometrów od Opoczna i prawie tyle samo od Przysuchy (mazowieckie). Jeżeli przyjeżdżacie samochodem to możecie go zostawić w centrum Drzewicy i udać się na kilkuminutowy spacer. Do zamku prowadzi ścieżka znajdująca się tuż za rzeką Drzewiczką.

Historia zamku

Zamek zbudowany został w latach 1527-1535 z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego. Budowla ta w założeniu miała przyćmić królewskie warownie znajdujące się w Opocznie czy Inowłodzu.

Przez prawie dwieście lat budowla pozostała w rękach rodziny Drzewickich. Kolejny właścicielami byli Sołtykowie i Szaniawscy. Pod koniec XVIII wieku został on przerobiony na klasztor bernardynek. W 1814 strawił go pożar, po którym już nie został odbudowany. Ciekawostką jest, że na przestrzeni lat zamek nie był praktycznie na większą skalę przebudowywany wiec forma, którą widzimy jest bardzo bliska pierwotnemu wyglądowi.

W połowie i pod koniec XX wieku prowadzono na zamku prace archeologiczne. Obecnie jest on w prywatnych rękach, a plotka głosi, że właściciel planuje odbudowę obiektu.

Zamek ma kształt prostokąta o wymiarach 37×43 metry i posiada wewnętrzny dziedziniec. Kiedyś otoczony był fosą zasilaną wodami rzeki Drzewiczki.

Dostępność

Podobno istnieje możliwość wejścia do środka zamku, a klucze do niego posiada rodzina Białków, która mieszka tuż obok, ale mi nie udało się tego sprawdzić. Nie ma nigdzie informacji jak się z rodziną lub właścicielem skontaktować więc pozostało mi oglądanie z boku i z góry.

Wspomnianą na początku ścieżką dojdziecie do zamku i zrobicie nią kółko na około oglądając dokładnie wszystkie jego strony.

Warto?

Pomimo tego, ze nie udało mi się wejść do środka to uważam, że warto zamek w Drzewicy zobaczyć! Robi wrażenie swoim rozmiarem i historią i na pewno jest ciekawym obiektem w tej części Polski.