Udostępnij
Miejsce to odwiedziłem całkowicie przypadkiem, ale zachęcony drogowskazem postanowiłem skręcić z zaplanowanej trasy. Muzeum Marii Konopnickiej w Bronowie znajduje się nieco z dala od głównych tras, ale prezentuje dorobek pisarki w miejscu, gdzie mieszkała wraz ze swoim mężem.
Wiele osób postać Marii Konopnickiej kojarzy z Muzeum w Żarnowcu, ale Bronów również odegrał w jej życiu znaczenie.
Lokalizacja
Muzeum Marii Konopnickiej znajduje się w Bronowie. Leży ono 55 kilometrów od Łodzi i 15 kilometrów od Poddębic, które są siedzibą władz powiatu.
Przy muzeum znajduje się parking. Nie jest on duży, a prowadząca do niego droga jest w kiepskim stanie. Po deszcze znajdują się na niej spore kałuże.
Związek z Marią Konopnicką
Jaki związek ma Bronów z Marią Konopnicką? Właściwie to związek z tym miejscem ma już Maria Wasiłowska (nazwisko panieńskie). Poślubiła ona w 1862 Jarosława Konopnickiego herbu Jastrzębiec. Po ślubie wyjechała z Kalisza i zamieszkała właśnie w Bronowie. Mieszkała tam przez 10 lat po czy przeprowadziła się wraz z mężem do Gusina. Podczas pobytu w Bronowie urodziła ona ośmioro dzieci.
Dostępność
Obecne w dworku znajduje się filia Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu oraz sale wystawowe. Obecny budynek nie jest tym, w którym mieszkała pisarka, ale również ma wartość zabytkową i pochodzi z 1902 roku. Otoczony jest on parkiem, który wymaga nieco pracy.
Muzeum czynne jest w godzinach otwarcia biblioteki – od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00, a w soboty od 9.00 do 14.00.
Ekspozycja
Ekspozycja nie jest duża i obejmuje wystrój wnętrza z epoki oraz różnorodne pamiątki po pisarce. Znajdziemy tam także jej dzieła w różnych wydaniach. Całość ekspozycji podzielona jest na dwie izby muzealne: Izba Pamięci M. Konopnickiej i Izba Zbiorów Oświatowych oraz sala wystaw czasowych.
Warto?
Jeżeli jesteście fanami literatury to warto zajrzeć. Jeżeli tematyka ta Was nie interesuje to możecie być zawiedzeni. Dworek nie jest oryginalną budowlą, a ekspozycja nie jest wielka, ale warto miejsce to odnotować.