Jeszcze 4 miesiące temu słowo wiza mogło mi się kojarzyć z egzotyką i kto wie czym jeszcze. W tym czasie posiadłem wiedzę, doświadczenie i same wizy do dwóch a lada chwila trzech krajów 🙂 Może kilka porad będzie pomocne dla przyszłych osób ubiegających się o wizę chińską i białoruską. O wizie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wiele nie napiszę bo imponujące mi na razie obsługą linie Emirates dały nam ją w ramach przesiadki.

Wiza Chińska

Proces składania jak i odbioru dla osób, które nigdy tego nie widziały nie będzie do końca normalny. Jeżeli planujecie przyjście to najlepiej być przed ambasadą około 1-2 godziny przed otwarciem. Już wtedy ustawia się kolejka do wejścia na teren ambasady. W szczytowych momentach jest to około 50-60 osób. Po otwarciu bramy duża kolejka rozdziela się na dwie kolejki do budynku 0 kolejkę z wnioskami i kolejkę po odbiór. Po wejściu do budynku jest jeszcze mini kolejka do okienka. Ciężko to w sumie nazwać okienkiem bo mamy przed sobą „lustro weneckie” z miejsce na włożenie dokumentów i jak się pani ruszy za szybą to można ją niewyraźnie zobaczyć. W kolejkach trochę tak po naszemu „Ja tu stałem za tym panem…” albo „Ja tylko coś zapytać…”. W naszym przypadku ktoś inny składał i ktoś inny odbierał lecz upoważnień nie wyjęliśmy nawet z teczek.

Co potrzebne?

-paszport

-zdjęcie naklejone na wypełniony wniosek

-kopia rezerwacji samolotu

-kopia rezerwacji hotelu (w naszym przypadku wystarczyła na pierwsze 5 dni, rezerwację można uzyskać poprzez np. booking.com a później ją bez opłat anulować)

-opłata (przy złożeniu wniosku dostajemy kwitek z numerkiem i taki jak numerek musi być tytuł przelewu)

-ubezpieczenie zdrowotne na Chiny (nie trzeba dokumentu ale we wniosku trzeba wpisać numer polisy, u nas zadziałało to do karty Euro 26)

Gdzie składamy?

Mieszkańcy polski południowej i centralnej w Warszawie (ul. Bonifraterska 1 – wejście od ul. Wałowej – niedaleko Ogrodu Krasińskich) natomiast mieszkańcy północy w Gdańsku.

Za ile?

turystyczna – 220 zł

Wiza Białoruska 

Wizę białoruską składał i odbierał za nas nasz przyjaciel. Z jego relacji wynika, że była to czynność wyjątkowo sprawna i miła. Praktycznie bez kolejki. Najłatwiej uzyskać wizę białoruską gdy mamy kogoś znajomego tam. Zwalnia to nas z obowiązku posiadania vouchera.

Co potrzebne?

-paszport

-wypełniony wniosek

-ubezpieczenie zdrowotne na Białoruś (utrudnieniem jest, że towarzystwo ubezpieczeniowe musi być „akredytowane” przez Białoruś. W Polsce można je chyba policzyć na palcach jednej ręki  – najpopularniejsza jest chyba Axa)

-dane osoby „zapraszającej” (adres, telefon, email i kopia paszportu)

-zdjęcie

Gdzie składamy?

Warszawa, ul. Wiertnicza 58 (to chyba będzie Wilanów)

Za ile?

turystyczna – 100 zł

Oba wnioski należy składać osobiście lub przez osobę upoważnioną – niemożna wysłać.