Udostępnij
Kielce, jako jedno z niewielu miast na świecie ma w swoich granicach wiele rezerwatów. W większości są to miejsca ciekawe geologicznie. Wietrznia jest właśnie taka. Rezerwatem jest od 1999 roku i nosi imię Zbigniewa Rubinowskiego. W jej skład wchodzą trzy połączone ze sobą kamieniołomy.
Wietrznia znajduje się we wschodniej części miasta. Aby do niej dojechać należy jadąc od centrum skręcić w lewo na skrzyżowaniu ulicy Tarnowskiej i Wojska Polskiego. Dobrym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania jest Centrum Geoedukacji znajdujące się tuż obok wschodniego końca kamieniołomów.
W Centrum można zwiedzić wystawę pokazującą Góry Świętokrzyskie na przestrzeni dziejów geologicznych Ziemi. Wśród wielu map, wykresów, skamieniałości i zdjęć dochodzimy do końca wystawy i symulatora 5D wyświetlającego film „Podróż do wnętrza Ziemi”. Zwiedzanie Centrum jest darmowe lecz potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły na http://centrum-geoedukacji.pl/
Jeżeli chodzi o sam rezerwat warto pospacerować wszystkimi z trzech kamieniołomów i odwiedzić pobliski zbiornik wodny – Glinianki. W samym rezerwacie na uwagę zasługują wapienie dewonu i ich kontakt z łupkami, ciekawe zjawiska tektoniczne i krasowe, roślinność ciepłolubna oraz ciekawe okazy minerałów (kalcyt, galena, malachit, hematyt, kwarc dymny, piryt i inne) i skamieniałości (ramienionogi, liliowce, koralowce, trylobity, fragmenty ryb pancernych i inne).
Jeżeli szukacie ciekawego miejsca na weekendowy spacer to miejsce idealne dla Was.