O rodzinie Walewskich wielu z nas słyszało. Powiązania Marii z Napoleonem Bonaparte sprawiły, że zapisała się w historii. Rodzinny pałac w Walewicach skrywa wiele, ciekawych historii!

Lokalizacja

Pałac Walewskich znajduje się w Walewicach – 22 kilometry na zachód od Łowicza. Położony jest on pośród pól i łąk, a prowadzi do niego piękna aleja drzew. Już z głównej drogi zobaczyć można wypasające się na polach piękne konie.

Historia pałacu w Walewicach

Anastazy Colonna-Walewski (szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego) wzniósł pałac w 1793 roku. Jego trzecią żoną była Maria Łączyńska z Kiernozi, którą możecie znać jako kochankę Napoleona Bonaparte. Miała z nim syna – Aleksandra Floriana Józefa, który odziedziczył majątek, dzięki wujowi – Teodorowi Łączyńskiemu, który dobra walewickie odkupił.

W kolejnych latach dobra zmieniały właścicieli, którzy nie zawsze dbali o ich rozwój. Finalnie stały się własnością Jana Grabińskiego, który odremontował pałac, a przed 1945 r. na terenach przypałacowych prowadził hodowlę koni. Ostatnią właścicielką dworu była Jadwiga Grabińska.

Obecnie obiekt należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i pełni funkcje hotelowe.

Pani Walewska

Wróćmy jednak na chwilę do postaci Marii Walewskiej. Pochodziła ona z położonej niedaleko Łowicza Kiernozi. W dzieciństwie wychowywana była przez Mikołaja Chopina (ojca Fryderyka). W 1804 roku wzięła ślub z Anastazym Walewskim z Walewic, z którym miała syna Antoniego. Bazylego Rudolfa (istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że nie Anastazy nie był biologicznym ojcem).

Trzy lata po ślubie Maria pierwszy raz spotkała napoleona Bonaparte. Z czasem została jego metresą (kochanką, utrzymanką, partnerką). Sprowadził on ją na 3 tygodnie do Paryża, a w późniejszych latach do Wiednia. W 1810 roku urodziła Napoleonowi syna Aleksandra Floriana Józefa.

Napoleon zadbał o przyszłość Marii i syna poprzez nadanie mu tytułu hrabiego oraz ofiarowanie posiadłości. Maria złożyła wniosek o unieważnienie małżeństwa z Anastazym Walewskim, co stało się w 1812 roku. Po klęsce Napoleona Maria odwiedziła do na Elbie w 1815 roku.

W późniejszym latach związała się ona z Filipem-Antonim d’Ornano – kuzynem Napoleona i marszałkiem Francji. Miała z nim swojego trzeciego syna. Pół roku po jego narodzeniu zmarła (w 1817 roku).

Stadnina

Już przed I Wojną Światową hodowane były w Walewicach konie orientalne. W wyniku działań wojennych większość z budynków spłonęła, a z hodowli przetrwała jedna klacz.

Po I Wojnie Światowej stadnina zajęła się hodowlą koni angloarabskich, a jej ostatnią prywatną właścicielką była Jadwiga Potocka należąca do bardzo cenionych hodowców z tamtych lat. Hodowane tam konie w okresie międzywojennym służyły polskiej kawalerii.

Warto?

Pałac w Walewicach to piękna budowla położona w bardzo sprzyjających okolicznościach przyrody. Historia Marii Walewskiej, do której on należał jest dodatkowym argumentem, aby to miejsce odwiedzić!