Moja pierwsza wizyta we Vsetinie miała miejsce kilkanaście lat temu. Nie miałem wtedy czasu na zwiedzanie, ani tym bardziej na robienie zdjęć. Jadąc do Zlina postanowiłem nadrobić te zaległości i odwiedzić pałac we Vsetinie i mieszczące się w nim muzeum.

Warto dodać, że pałac we Vetinie w Czechach znajdziecie jako Zamek we Vsetinie. Czeskie słowo zamek oznacza po polsku pałac (polski zamek to czeski hrad).

Lokalizacja

Vsetin to miasto położone na Morawach w Republice Czeskiej (kraj zliński). Mieszka w nim około 30 tysięcy mieszkańców. Zamek zlokalizowany jest poza centrum – po przeciwnej stronie rzeczki Górnej Beczwy. Możecie zaparkować samochód na kilku parkingach położonych niedaleko pałacu.

Historia pałacu we Vsetinie

Pałac we Vsetinie powstał w XVII wieku (pierwsza wzmianka z 1610 roku). Pierwotnie była to budowla renesansowa, a aktualnie ma wygląd klasycystyczny (po przebudowie w latach 1833-1834).

Pierwszymi właścicielami byli Lukrecia Nekšovna z Landeka ze swoim drugim mężem Albrechtem z Valdštejna. Zbudowali oni pałac na fundamentach średniowiecznej twierdzy. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał on właścicieli. Jednym z nich była rodzina Illesházy. Zbudowali oni drugi pałac (w ogrodach), który później przekazali kościołowi katolickiemu. Został on wykończony przez parafian, a obecnego wyglądu nabrał w 1889 roku. Wróćmy jednak do samego pałacu. W 1708 roku całkowicie spłonął (zostały tylko mury).

W 1719 roku rozpoczęto odbudowę pałacu, który służył później administracji dworu i urzędników szlacheckich. W 1740 na wieżę powrócił naprawiony zegar. W 1890 roku właścicielami zostali Thonetovie. Budowla służyła im jako rezydencja mieszkalna. W 1915 roku pożar zniszczył dach i wieżę. Naprawiono go 9 lat później.

Ostatnim prywatnym właścicielem zamku była Marie Baťová i jej syn Tomasz Bata junior. W 1948 roku cały teren zakupoło miasto, a rok później skarb państwa przejął również sam pałac. W 1975 roku zakończył się jego gruntowny remont i został on otwarty. Po 1989 roku Tomasz Bata nabył prawo do pałacu i w 1993 roku przekazał go miastu. Po 2015 roku zakończony został remont wnętrz i otwarte zostało tam Muzeum Regionu Wołoszczyzny.

Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie

Godziny otwarcia i bilety

Pałac jest otwarty codziennie oprócz poniedziałków od 9.00 do 17.00. Jeżeli chodzi o bilety wstępu to są one zróżnicowane w zależności od tego, jakie wystawy chcemy zobaczyć.

 • Całe muzeum (obejmuje wszystkie wystawy stałe, czasowe i wieżę) – 80 CZK (ulgowy 50 CZK, dzieci (6-15 lat) 30 CZK)
 • Wystawy czasowe – 50 CZK (ulgowy 30 CZK, dzieci (6-15 lat) 15 CZK)
 • Wieża – 50 CZK (ulgowy 30 CZK, dzieci (6-15 lat) 15 CZK)
 • Bilet roczny – 200 CZK (ulgowy 120 CZK, dzieci (6-15 lat) 90 CZK)

Wieża widokowa

Warto oszczędzić trochę siły i udać się na wieżę widokową. Rozpościera się z niej piękny widok na Vsetin, rzekę Górną Beczwę oraz okoliczne góry. Decydując się na wejście musicie być przygotowani, na intensywną wspinaczkę po schodach, ale warto! 60 metrów wysokości robi dobrą robotę! 🙂

Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie

Ekspozycje

W Pałacu znajduje się aktualnie Muzeum Regionu Wołoszczyzny. Do dyspozycji zwiedzających jest kilka ekspozycji. Podczas mojej wizyty były dostępne:

 • Živá paměť regionu – wystawa regionalna z fragmentem poświęconym lokalnym meblom, Josefu Sousedíkovi (lokalnemu wynalazcy), parze czy partyzantce
 • Galeria obrazów właścicieli pałacu
 • Piwniczka templariuszy
 • Przyroda w grze (w wieży)
 • Banknoty z całego świata
 • Pierniki
 • Drzeworyt

Pierwsza wystawa porusza różne aspekty związane z regionem, a ekspozycja zrobiona jest w nowoczesny i ciekawy sposób. Wspomniana galeria obrazów jest interesująca i znajduje się w holu. Na małym terenie zamku wystaw jest bardzo dużo i warto czasem korzystać ze znaków, żeby niczego nie ominąć.

Pierniki w Czechach mają długą tradycję, a wystawa im poświęcona opisuje produkcję tego przysmaku na całym świecie, receptury i przepiękne formy do kształtowania pierników. Wystawa banknotów jest ciekawa, ale trzeba być fanem tego rodzaju hobby.

Warto?

Vsetin jest miasteczkiem ciekawym, a znajdujący się w nim pałac robi wrażenie. Jeżeli wybieracie się do Zlina to zajrzyjcie po drodze i do Vsetina. Piękne położenie miasta i ciekawa okolica sprawią, że nie bedziecie zawiedzeni!

Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie
Pałac we Vsetinie