Udostępnij
Odwiedzając Czechy koniecznie trzeba też odwiedzać lokalne browary. Będąc na ostatnim wyjeździe, postanowiliśmy zobaczyć Pivovar w Rożnowie pod Radhostem, który okazał się ciekawym, przemyślanym i wartym odwiedzenia miejscem.
Lokalizacja
Jak łatwo się domyślić Pivovar w Rożnowie pod Radhostem znajduje się w… Rożnowie pod Radhostem. Jest to nieduże miasto u podnóży czeskich Beskidów. Browar znajduje się niedaleko rynku. Przed budynkiem znajduje się parking.
Warto w tym miejscu dodać, że miejscowość swoją nazwę zawdzięcza górze Radhošť, na której według podań czczony był bóg Radegast (browar o tej nazwie znajduje się w Noszowicach – tekst tutaj).
Historia
Historia warzenia piwa w Rożnowie sięga 1712 roku. Właścicielami browaru były znane rody arystokratyczne. Mówi się natomiast, że ściany browaru mają jeszcze dłuższą historię – są podobno pozostałościami murów zamku rożnowskiego. Początkowo w browarze powstawało tylko piwo górnej fermentacji, a następnie z dolnej. Pod koniec XVII wieku dobudowane zostały trzy dodatkowe piwnice.
Po wojnie browar został przebudowany i wtedy także zakupiona została miedziana warzelnia. W 1949 roku browar upaństwowiono, a instalacja skończyła na złomie.
Historia nowożytna browaru zaczyna się w 2010 roku. Dzięki dotacjom unijnym powstały na terenie browaru piwne łaźnie. Rożnow w przeszłości był miastem zdrojowym i do tego też chcieli nawiązać aktualni właściciele.
Pivovar w Rożnowie pod Radhostem
Piwo z browaru sprzedawane jest tylko na miejscu (lane i butelkowe, niepasteryzowane). W ofercie są różnorodne trunki, od jasnych, przez bursztynowe do ciemnych. Wśród piw produkowanych na miejscu znajdziecie Radhošt 11′,Rožnov 13′, Rothschild 13′, Habsburg 16′, Popper 16′, Gutmann 16′. Pomimo tego, że dzisiaj nie jest to browar przemysłowy, jak w dawnych czasach, to receptury piwa są tradycyjne, a sam trunek bardzo smaczny.
Na zwiedzanie browaru wraz z poznawaniem procesu warzenia piwa oraz degustacją trzeba się wcześniej umówić. Taka przyjemność kosztuje 159 koron za osobę.
Czekoladziarnia
Niedaleko wejścia do piwnych łaźni znajdziecie niewielkie pomieszczenie pełne smaków, kolorów i zapachów. Jest to niewielka czekoladziarnia, w której produkuje się pralinki, czekoladki i duże czekolady. Wszystkie produkty wytwarzane są ręcznie, a swoim smakiem i wyglądem imponują klientom. Zjadłem kilka pralin i gdyby nie to, że czekały na mnie kolejne miejsca do odwiedzenia, to mógłbym zostać tam na dłużej.
Godziny otwarcia:
- wtorek – czwartek – 12.00-18.00
- piątek – niedziela – 10.00-18.0
Restauracje
W Browarze są dwa miejsca, gdzie możecie coś zjeść. Pierwszym z nich jest gospoda, gdzie również warzone jest piwo. Tam zjedliśmy pyszną zupę kyselicę oraz małą golonkę. Drugim miejscem jest Restauracja Alberta Malka. Jest to lokal na wyższym poziomie z interesującą kartą, zlokalizowany w dawnej lodowni browaru – warto tam wejść nawet dla samego wnętrza.
Gospoda otwarta jest w następujących godzinach:
- Poniedziałek – Czwartek 12:00 – 22:00
- Piątek – Sobota 12:00 – 23:00
- Niedziela 10:00 – 21:00
Piwne Łaźnie
Piwne łaźnie zyskują w Czechach coraz większą popularność. Zdrowotne właściwości piwa są coraz lepiej znane i przyciągają Czechów i zagranicznych turystów. Na miejscu możecie też kupić kosmetyki na bazie piwa – szampon, balsam czy nawet płyn do mycia naczyń.
W browarze działają także morskie łaźnie, ale tych nie miałem okazji odwiedzić.
Sala Zabaw
Było coś dla dorosłych jest i coś dla dzieci. Ogromna sala zabaw urządzona w jednym z browarnych pomieszczeń robi wrażenie. Zuzia bawiła się tam prawie godzinę i mogłaby spokojnie siedzieć jeszcze kilka. Tuż przy sali zabaw znajduje się kawiarnia, gdzie rodzicie w spokoju mogą coś przegryźć.
Centrum dziecięce czynne jest od wtorku do niedzieli od 10.00 do 19.00 (w piątki i soboty do 20.00).
Hotel
Na miejscu znajduje się również hotel, który posiada w ofercie ponad 30 pokoi. Jego wystrój utrzymany się w klimacie relaksu i medytacji. W połączeniu z piwnymi łaźniami i zabiegami SPA robi bardzo dobre wrażenie.
Warto odwiedzić pivovar w Rożnowie pod Radhostem?
Browar ten to bardzo ciekawy i kompleksowy produkt turystyczny. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie zarówno na krótką jak i na dłuższą wizytę. Brawo za tchnięcie życia w budynek o ponad 300-letniej historii!
P.S. na koniec przypomniało mi się, że w browarze działa także przedszkole, w którym uczą się dzieci pracowników! :)